Poslanci o Pavlovi Gašparovi: „Šialených nominácií nikdy nie je dosť, ja ani neviem, kto je mladý Gašpar“

  • Novým šéfom SIS sa má stať Pavol Gašpar
  • Alojz Hlina, Dušan Jarjabek, Irena Bihariová, Samuel Migaľ a ďalší reagujú
Alojz Hlina, Dušan Jarjabek
Startitup/Matej Hlbočan
  • Novým šéfom SIS sa má stať Pavol Gašpar
  • Alojz Hlina, Dušan Jarjabek, Irena Bihariová, Samuel Migaľ a ďalší reagujú

Jeho nominácia rozdeľuje spoločnosť. Novým riaditeľom SIS sa má stať Pavol Gašpar (Smer-SD), ktorý je aktuálne štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti, a zároveň synom obžalovaného poslanca Smeru Tibora Gašpara.

Verejnosť Gašpara mladšieho pozná najmä cez jeho priam škandalózne výroky z kauzy poľovníckej chaty, ktoré smeroval hlavne na adresu terajšieho ministra obrany Roberta Kaliňáka (Smer-SD). „Tu bude vyprávať, že kto rodina. K…t, by som mu pichol tú vidličku do čela,“ reagoval napríklad na Kaliňákove slová o tom, že Tibor Gašpar je pre neho ako rodina. 

„Jak ho dobijem raz, strašne ho zje*em z tej motorky, mu dám takú čelovicu,“ znie ďalšie z Gašparových známych „vyjadrení“. Kým kabinet vedený premiérom Robert Ficom (Smer-SD) Pavla Gašpara navrhuje za šéfa SIS, opozícia sa na to díva inak. Startitup tak na aktuálnej 9. schôdzi NR SR medzi koaličnými aj opozičnými poslancami zisťoval, čo hovoria na nomináciu Gašpara mladšieho na šéfa SIS. 

Sulík: Je to výsmech a ukážka arogancie moci

„Je to celkom výsmech a zároveň je to taká ukážka arogancie moci. Je to tak, že deti nemôžu za to, čo robia ich rodičia. Ale tu je tá previazanosť veľmi silná,“ hovorí poslanec a exminister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

„Keď pán Gašpar mladší má vytetovaného otca na ruke, veď to je znak toho, že zdieľa jeho svet hodnôt, jeho videnie sveta a podobne. Na toto by sa tiež malo prihliadať tak isto ako na účasť na tej poľovníckej chate, atď. Ja budem veľmi prekvapený, keď pán Gašpar mladší dostane bezpečnostnú previerku. A keď sa to stane, tak potom asi veľkú hodnotu takéto previerky nemajú,“ dodáva politik.

Richard Sulík
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Poslanec Hlasu-SD a exmoderátor Samuel Migaľ situáciu vidí inak. „Pokiaľ splní všetky zákonné podmienky, pokiaľ sa tak rozhodne premiér Fico, mal by to byť jeho blízky človek, pokiaľ sa tak on rozhodne, my to namietať nebudeme,“ tvrdí poslanec.

„Čo sa dá na to povedať? Šialených nominácií nikdy nie je dosť a Hlas so Smerom akoby sa predbiehali, že kto dá absurdnejšiu. Ja ani neviem, kto je mladý Gašpar. Možno je šikovný, ale neviem, prečo sa mi javí, že šéfom SIS by mal byť niekto, kto používa nejaký rešpekt a úctu,“ myslí si poslanec Alojz Hlina (SaS).

„Pri všetkej úcte k pánovi Gašparovi mladšiemu, ktorého nepoznám, sa mi tak vôbec nejaví. A to som veľmi diplomatický,“ doplnil politik.

Jarjabek: Keď splní požiadavky, nevidím jeden dôvod, prečo by nemohol byť mladý Gašpar šéfom SIS

„Keď splní požiadavky, nevidím jeden jediný dôvod, prečo by nemohol byť mladý Gašpar šéfom SIS,“ tvrdí poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD).

Dušan Jarjabek
zdroj: Startitup/Matej Hlbočan

Podľa poslankyne PS Ireny Bihariovej sa „inštitúcie nemajú ani meniť, ani kreovať a ani nejakým spôsobom rekonfigurovať podľa osoby, ktorá ich ide zastávať“. „Chcem sa pozastaviť pri tom, či naozaj spĺňa všetky tie predpoklady, ktoré táto funkcia obnáša. My vieme, že dlhodobo SIS nepožíva dôveru,“ myslí si politička.

„V tomto kontexte, a ak beriem na zreteľ, aká je celá táto situácia a vyšetrovanie… dávať na toto miesto človeka, ktorý istým spôsobom túto ťarchu nesie, myslím, tejto inštitúcii vôbec neprospeje,“ dodáva.

„Pavol Gašpar je úplne legitímna voľba. Som presvedčený, že by mal byť na čele SIS človek, ktorému premiér dôveruje. Premiér vybral pána Gašpara, myslím si, že je ústavnou povinnosťou pani prezidentky, aby čím skôr rozhodla,“ uzatvára podpredseda parlamentu Ľuboš Blaha (Smer-SD).

Zdroj: Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá