Koho by zrušili na Facebooku a ako berú zmazanie Blahu? Poslanci nám odpovedali

  • Po zrušení facebookovej stránky Ľuboša Blahu sme sa vybrali do parlamentu
  • Poslanci nám prezradil, čo si o tom všetkom sami myslia
startitup
SIU
  • Po zrušení facebookovej stránky Ľuboša Blahu sme sa vybrali do parlamentu
  • Poslanci nám prezradil, čo si o tom všetkom sami myslia

Šírenie dezinformácií a hoaxov je odjakživa diskutovanou témou, no od začiatku vojny na Ukrajine sa na ňu pozeráme o niečo serióznejšie. Proruská propaganda sa totiž stala jedným zo spôsobov, akými Rusko vedie hybridnú vojnu s celým svetom vrátane Slovenska.

V súvislosti s touto hrozbou už Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) zablokoval viacero slovenských definformačných webov. Po novom sa k nemu pridala aj Meta, materská spoločnosť sociálnej siete Facebook. Tá si posvietila na nenávistné, poplašné a klamlivé statusy poslanca Smeru Ľuboša Blahu.

Politikovu facebookovú stránku s približne 174-tisíc sledovateľmi na základe takéhoto obsahu Meta zablokovala. K Blahovi sa onedlho pridal aj účet pro-kotlebovského webu Kulturblog.

Pýtali sme sa politikov, koho by na Facebooku zakázali oni

Andrej Stančík na otázku Startitupu odpovedal, že on sám by to nerobil tak „arbitrárne“. „Meta, teda Facebook, má svoje pravidlá a pokiaľ sú porušované, tak má právo daného používateľa zablokovať. Odo mňa ako od politika by bolo veľmi zlé povedať, že by som tohto a tohto zablokoval,“ odpovedal pre Startitup Andrej Stančík z hnutia OĽaNO.

Poslanec dodal, že pokiaľ stránku iného politika nesleduje a nevie, „aké pravidlá dotyčný porušil“, tak nie je „boh“, aby ľuďom ich účty rušil. „Je to veľmi nebezpečná cesta. Naplno si uvedomujem, že akékoľvek limitovanie slobody slova musí byť dvakrát zvážené,“ podčiarkol Stančík.

Meta je súkromná spoločnosť. Je v poriadku, že sa rozhodla rušiť stránky

Poslankyňa za stranu SaS Jana Bittó Cigániková pre našu redakciu podotkla, že ten, kto stránky vlastní, má aj právomoc ich zrušiť. 

„Je úplne v poriadku, keď sa takto rozhodla súkromná spoločnosť. Keby som ja ako politik mala niečo zakazovať či prikazovať, tak by to muselo byť na základe platných zákonov,“ uviedla Cigániková.

Poslankyňa zároveň poznamenala, že pred tým, ako by vypla niekoho stránku, apelovala by na jej sledovateľov. Občania by si podľa jej slov mali dávať pozor na to, koho zdieľajú a sledujú“.

„Niekto si povie, že toho Blahu tu už bolo dosť. A skutočne bolo. Aj ‚hejtu’ tu máme dosť. Avšak politici a parlament sú len zrkadlom spoločnosti. Keď ľudia nebudú mať záujem o takýto druh správania, tak sa tak politici správať nebudú,“ poznamenala poslankyňa pre Startitup.

Svoj názor na iného poslanca neponúkol ani Drdul

Dominik Drdul z hnutia OĽaNO podobne ako jeho kolegovia neprezradil, koho by rád na sociálnych sieťach zrušil. Podotkol však, že „Facebook by určite nemal byť nástrojom na to, aby na ňom politici šírili nenávistné postoje a burcoval časť spoločnosti do krajnosti voči niekomu inému či, nedajbože, voči Slovenskej republike ako takej“.

Drdul tiež vysvetlil, že na sociálnych sieťach by sa nemali vyskytovať stránky, ktoré porušujú ich pravidlá. „Ja sám som nahlasoval niektoré stránky, ktoré sa mi zdali, že uverejňujú obsah, ktorý porušuje interné pravidlá. Niekedy sa s tým Facebook stotožnil, inokedy nie,“ uviedol Drdul a podotkol, že koniec-koncov musí samotný Facebook vyhodnotiť, či dané stránky pravidlá porušujú.

Sloboda prejavu

Jarmila Halgašová zo strany SaS si ohľadom rušenia iných politikov na Facebooku myslí, že každý by mal mať možnosť vyjadriť svoj názor. „Som zástancom slobody prejavu slova,“ podotkla Halgašová.

„Druhá strana nie je povinná sledovať jeho (politikove) názory. Úprimne, ja veľmi nesledujem, aké statusy dávajú kolegovia na svoje facebookové účty,“ uviedla poslankyňa pre Startitup.

Halgašová dodala, že Blaha má svojich voličov a smie ich oslovovať. Podotkla, že každý sledovateľ by mal byť schopný sám posúdiť, či sú slová politika pravdivé alebo nie.

Zdroj: SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá