Blokovanie dezinformačných webov sa skomplikuje. Novela čaká na podpis prezidentky

  • V súvislosti s vojnou na Ukrajine má NBÚ právo blokovať dezinformačné weby
  • Platnosť nariadenia sa napĺňa, po 30. júni bude potrebné nové konanie
čaputova dezinfo hoax fake news
Unsplash/Markus Winkler TASR/Martin Baumann
  • V súvislosti s vojnou na Ukrajine má NBÚ právo blokovať dezinformačné weby
  • Platnosť nariadenia sa napĺňa, po 30. júni bude potrebné nové konanie

V súvislosti s vojnou na Ukrajine získal Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) právo blokovať weby, ktoré šírili klamstvá či propagandu. Týmto spôsobom z internetu postupne zmizli či svoju aktivitu nemohli vykonávať určitý čas Armádny denník, Hlavný denníkHlavné správy, a Infovojna.

K téme blokovania dezinformačného obsahu sa na začiatku vojny vyjadril aj šéf portálu Infosecurity Matej Spišák.

„Nevidím žiadny problém v tom, že by sme zablokovali aj ďalšie weby, pri ktorých máme istotu, že šíria proruskú propagandu,“ povedal pre Startitup odborník. Spomenuté a niektoré alternatívne portály sa totiž zaoberali či zaoberajú presadzovaním a schvaľovaním ruských činov aj záujmov.

Prezidentka Čaputová nepodpísala novelu zákona

NBÚ mohol situáciu voľne monitorovať a spomínané weby blokovať, no teraz sa to môže skomplikovať. Teraz informuje o tom, že v prípade štyroch zablokovaných webov bude po uplynutí 30. júna potrebné nové konanie. Možnosť blokovať dezinformačné weby sa mala pre NBÚ predĺžiť do konca septembra, no nestalo sa tak.

„Aktuálna legislatívna zmena predĺžila úradu právomoc rozhodnúť o blokovaní škodlivého obsahu alebo škodlivej aktivity do 30. septembra 2022. Novela nezohľadnila prechodné ustanovenie, teda nepredĺžila platnosť súčasných rozhodnutí, a preto je v prípade daných subjektov potrebné nové konanie,“ uviedol hovorca NBÚ Peter Habara. Taktiež vysvetlil, že súčasné rozhodnutia platia do 30. júna.

Slovenskí poslanci minulý týždeň predĺžili možnosti blokovať škodlivý obsah do 30. septembra. Novelu zákona však musí podpísať aj prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová a zatiaľ sa tak nestalo.

Ak sa situácia nezmení, NBÚ nemusí hneď prísť o možnosť blokovania škodlivého obsahu. Táto právomoc mu môže ostať aj v budúcnosti. V máji totiž prešla novela, ktorá by to umožnila, no po novom by na to bezpečnostný úrad potreboval súhlas súdu.

Šírili obsah riadený ruskou zahraničnou rozviedkou SVR

Odborník Matej Spišák ďalej pre Startitup vysvetlil, akým spôsobom šíril hoaxy napríklad Hlavný denník: „Preberal obsah z Fondu strategickej kultúry, teda Strategic culture foundation, ktorý je podľa správ amerického ministerstva zahraničných vecí riadený ruskou zahraničnou rozviedkou SVR.“

„Keď tu máme web šíriaci takýto obsah a dospeli sme k tomu, že ich ideme blokovať, tak nevidím dôvod, prečo ich nezablokovať tiež. A to isté Zem a vek,“ dodal.

Weby, ktoré boli zablokované alebo k tomu smerovali, často šírili správy podobné rétorike slovenskej opozície, ktorá zastávala názor, že blokovaním takýchto portálov sa na Slovensku šíri cenzúra.

Koalícia na tieto obvinenia reagovala a argumentovala, že v súvislosti s vojnou na Ukrajine sa aj Slovensko stalo predmetom hybridnej vojny s Ruskom.

NBÚ blokovalo weby, Meta zase facebookové účty

Šírenie klamlivých, nepravdivých či nenávistných správ si všimla aj Meta, spoločnosť zastrešujúca sociálnu sieť Facebook. Práve na to doplatil poslanec strany SMER – SD Ľuboš Blaha, ktorý pred týždňom prišiel o svoju stránku

Politik mal na Facebooku približne 174-tisíc sledovateľov a množstvo fanúšikov. Prostredníctvom tejto stránky často útočil na vládnych predstaviteľov a najmä na hlavu štátu Zuzanu Čaputovú.

„Sme síce platforma otvorená všetkým názorom, ale tiež chceme, aby sa ľudia cítili vítaní a v bezpečí. Preto máme prísne pravidlá pre to, čo je a čo nie je na Facebooku dovolené. Táto stránka bola odstránená kvôli opakovanému porušovaniu našich pravidiel týkajúcich sa nenávistných prejavov, šikanovania a obťažovania, podnecovania násilia a dezinformácií a ubližovania,“ potvrdila spoločnosť Meta pre Startitup.

K Blahovi sa pridal Kulturblog

Extrémistický web o svoju facebookovú stránku prišiel už pred dvoma rokmi kvôli prepojeniu na politickú stranu Mariána Kotlebu – ĽSNS. Teraz sa história zopakovala a na sociálnej sieti od Mety tento portál už nenájdeš. Jeho stránku s približne 61-tisíc sledovateľmi totiž spoločnosť po vzore Ľuboša Blahu zmazala.

Zdroje: Teraz, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá