Potopená ruská loď mala prevážať veľmi cenný náklad. Rozzúrený Putin pristúpil k drastickým krokom

  • Podľa nepotvrdených správ sa na potopenej lodi Cezar Kunikov mal nachádzať náklad zo Severnej Kórey
  • Práve jeho potopenie malo spôsobiť výmenu veliteľa Čiernomorskej flotily
putin black fleet
Ilustračné fotografie: loď triedy Ropucha a Vladimir Putin, Wikimedia/José María Casanova Colorado. TASR/AP, Sergei Guneyev
  • Podľa nepotvrdených správ sa na potopenej lodi Cezar Kunikov mal nachádzať náklad zo Severnej Kórey
  • Práve jeho potopenie malo spôsobiť výmenu veliteľa Čiernomorskej flotily

Ukrajinci mali minulý týždeň zničiť ruskú výsadkovú loď Cezar Kunikov triedy Ropucha. Rusi sa k potopeniu lode nevyjadrili, no britské ministerstvo obrany tvrdí, že ukrajinský útok bol úspešný a s veľkou pravdepodobnosťou došlo k potopeniu lode.

Krátko po incidente sa na ruských sociálnych sieťach začali objavovať správy, ktoré hovorili, že potopenie lode malo stáť hlavu veliteľa Čiernomorskej flotily Viktora Sokolova, ktorý mal byť odstránený z postu veliteľa. Moskva zatiaľ oficiálne výmenu neoznámila, no pod velením Sokolova utrpela flotila veľké straty. Sokolov by tak nasledoval osud svojho predchodcu Igora Osipova, ktorý na čele flotily skončil po potopení krížnika Moskva.  

Nahradiť ho podľa správ mal jeho zástupca viceadmirál Sergej Pinčuk.

Podľa ruských blogerov ale za koncom Sokolova nestoja len značné straty plavidiel, ale aj skutočnosť, že Cezar Kunikov mal niesť vzácny náklad. Defense Express hovorí o zbraniach i špecialistoch, ktoré Rusku mala poskytnúť Severná Kórea.

„Problém bol v náklade, ktorý loď prevážala. Neboli tam len tanky. Loď viezla veľký náklad severokórejských zbraní. Išlo o niekoľko desiatok balistických rakiet, ako aj viac ako tisíc delostreleckých granátov. Náklad bol v sprievode troch vojenských špecialistov z KĽDR. Žiaľ, všetci zomreli,“ uvádza Defense Express.

Práve smrť troch občanov KĽDR mala rozčúliť Putina natoľko, že Sokolova vymenil. Dokonca mu má hroziť aj väzenie.

Severná Kórea spolu s Iránom patrí k spojencom Ruska, ktorí Kremľu pomáhajú aj materiálne. Moskve poskytli delostreleckú muníciu, balistické rakety alebo v prípade Teheránu samovražedné drony. Dodávky munície, samozrejme, nie sú zadarmo, Moskva si za ne nielen zaplatí, ale očakáva sa, že týmto spojencom môže poskytnúť aj svoje technológie.

Cezara Kunikova majú mať na svedomí námorné drony 

Lode Čiernomorskej flotily sú zas veľmi potrebné pre ruské zásobovanie okupovaného Krymu a ruskej armády. Na tento účel slúžia hlavne výsadkové lode, ktoré dokážu prepraviť značné množstvo materiálu. Ukrajina ale podľa Britov zničila už tri výsadkové lode triedy Ropucha.

Cezar Kunikov majú mať na svedomí ukrajinské námorné drony. Podľa britskej stanice BBC o tom v stredu informovala hlavná správa ukrajinskej vojenskej rozviedky (HUR).

HUR spresnila, že na loď Cezar Kunikov zaútočili útočné námorné drony Magura V5. „Útok sa odohral v stredu ráno pri pobreží Ruskom dočasne okupovaného Krymu neďaleko mesta Alupka,“ dodala HUR. Drony plavidlo zasiahli na ľavoboku, v dôsledku čoho sa začalo potápať.

HUR doplnila, že loď Cezar Kunikov je projektovaná na maximálne 87 členov posádky. „Pátracia a záchranná operácia po pasažieroch lode, ktorú podnikol okupant (ruská armáda), nebola úspešná,“ napísala BBC citujúc z vyhlásenia HUR.

BBC doplnila, že pred dvoma týždňami sa objavila správa, že v dôsledku útoku námorných dronov ukrajinskej výroby Magura bola zničená aj veľká raketová loď Ivanovec patriaca do Čiernomorskej flotily.

Ďalšie dve lode zničili rakety Storm Shadow

Ďalšou loďou triedy Ropucha, ktorú Ukrajinci zničili je plavidlo Novočerkassk, ktoré bolo zničené koncom minulého roka. Aj táto loď mala prepravovať muníciou, a tak pri zásahu raketami Storm Shadow nasledoval sekundárny výbuch munície. Kvôli týmto výbuchom z lode neostalo takmer nič.

Tretia výsadková loď triedy Ropucha, ktorú Ukrajinci zničili, bolo plavidlo Minsk. To bolo poškodené až do takej miery, že jeho oprava nemusí byť možná. Ukrajincom sa plavidlo podarilo zasiahnuť v septembri minulého roka, keď sa loď nachádzala v Sevastopoľskej lodenici. 

Okrem vysádkovej lode sa pri útokoch na lodenicu podarilo zneškodniť aj útočnú ponorku Rostov na Done, triedy Kilo. Použiť mali tiež rakety Storm Shadow.

Zdroje: Defense Express, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá