Pôvod mäsa budú zrejme povinne uvádzať všetky reštaurácie či bufety

  • V jednálnom lístku reštaurácie by si si po novom mohol prečítať presný pôvod mäsa, z ktoré je pripravené tvoja sviečková či steak
  • Štát, chce toto opatrenie zaviesť ako reakciu na neustále pribúdajúce kauzy s nekvalitným mäsom
chu
unsplash.com
  • V jednálnom lístku reštaurácie by si si po novom mohol prečítať presný pôvod mäsa, z ktoré je pripravené tvoja sviečková či steak
  • Štát, chce toto opatrenie zaviesť ako reakciu na neustále pribúdajúce kauzy s nekvalitným mäsom

Nie je to tak dávno, kedy sa na Slovensku prevalila kauza poľského mäsa z bitúnkov, ktoré nespĺňali ani minimálne hygienické štandardy, no aj napriek tomu sa malo predávať. S mäsom je pritom problém aj naďalej, tentokrát v susednom Česku, kam doviezli taktiež z Poľska až pól tony kuracích rezňov, v ktorých bola podľa Štátnej veterinárnej správy nájdená baktéria salmonely. Kuracie mäso zo spomínanej zasielky bolo dokonca spracované v tamojších reštauráciách.

SNS na čele s Andrejom Dankom chce na situáciu okolo množiacich sa káuz nakazeného mäsa reagovať vehementným spôsobom. Podľa ich návrhu, by všetky stravovacie zariadenia ako reštaurácie, školy, bufety či nemocnice mali uvádzať pôvod mäsa už na jedálnom lístku.

„Tento krok vnímame ako nutnosť najmä dnes, keď sa dozvedáme o nekalých praktikách v niektorých bitúnkoch, či pri prebaľovaní mäsa. Keď idete do obchodu, na etikete jasne vidíte, odkiaľ mäso pochádza. Ale ako to je v reštauráciách, či jedálňach? Chceme zaviesť povinnosť uvádzať pôvod mäsa priamo v jedálnom lístku, aby sme vedeli, čo jeme,” uvádza strana v tlačovej správe. V prípade porušenia povinnosti hrozí prevádzkam pokuta od 150 eur do 20 000 eur.

Spomínané návrhy zákonov plánuje strana predložiť na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začne 26. marca 2019.

My sme sa opýtali, čo si myslí o týchto plánovaných novinkách aj úspešný street-food Coolňa.

„My pôvod mäsa uvádzame pri jedlách od samého začiatku nášho fungovania. Za vyzreté hovädzie od mäsiara Martina Kloudu z českých fariem sa nemusíme hanbiť a preto o ňom aj o mäse našim zákazníkom radi povieme,” vyjadrili sa zakladatelia streetfoodu pre Startitup.

K plánovaným zmenám sa vyjadril aj steakhouse MANZO. „Čo sa týka mäsa, myslíme si, že je dobré, ak vieme pôvod konzumovaných potravín a jedál. Pri tovaroch je to bežná prax, uvádzať krajinu pôvodu, tak prečo nie aj pri samotných jedlách. My pôvod priznávame a myslím, že to ľudia oceňujú,“ uvádza prevádzka. 

Podľa reprezentatívneho prieskumu verejnej mienky, ktorý pre MPRV SR vypracovala Agentúra A.K.O., je krajina pôvodu mäsa dôležitá pre 57,3 % spotrebiteľov, čo je úplne najviac spomedzi všetkých druhov potravín. Až 42,1 % respondentov uvádza ako dôvod preferencie slovenských potravín prísnejšiu kontrolu potravín (42,1 %) a čerstvosť (39 %).

Zobraziť celú galériu (5)
zdroj: unsplash.com

Zatiaľ čo v prípade prevádzok ako je Coolňa či MANZO, ktorých biznis je postavený na kvalitných surovinách nie je problém s uvádzaním pôvodu mäsa, iné to môže byť v prípade škôl, nemocníc a rôznych vývarovní. Práve na týchto miestach je vedenie spolu s kuchármi nútené znižovať náklady, častokrát aj nákupom lacnejších druhov mäsa. Stačí sa pozrieť na novinku akou sú napríklad obedy zadarmo pre školy či škôlky, kedy je nutné vydať porciu za 1,20 eur. Pri takto nastavených limitoch, je varenie z prémiového mäsa z fariem priam nereálne.

„Je doslova absurdné, aby niekoľko desiatok kilogramov mäsa spornej kvality, vyvolalo ďalšiu zbytočnú, ale finančne náročnú byrokraciu pre celý reštauračný sektor, ktorý nie je nakoniec ani producentom mäsa, ale jeho spracovateľom. Máme predsa štátne orgány, aby chránili spotrebiteľov a kontrolovali kvalitu potravín. Ak zlyhávajú v tejto povinnosti, nech si to priznajú a nehádžu svoje zlyhania na občanov,” vyjadrila sa na margo novely zákona opozícia.

zdroj: sns.sk, mpsr.sk, TASR, pravda.sk, Teraz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá