Požiar bola posledná kvapka. Slovenské mesto chce natvrdo zakázať akúkoľvek pyrotechniku
- Požiar počas silvestrovskej noci bol podľa primátora Nitry udalosťou, ktorá sa nesmie opakovať
- Mesto navrhuje kompletne zakázať pyrotechniku

- Požiar počas silvestrovskej noci bol podľa primátora Nitry udalosťou, ktorá sa nesmie opakovať
- Mesto navrhuje kompletne zakázať pyrotechniku
Po Bratislave sa chystá zakázať pyrotechniku ďalšie slovenské mesto. Nitra chce zaviesť celoročný zákaz používania zábavnej pyrotechniky, povolené budú iba profesionálne ohňostroje. Ako uviedol hovorca mesta Tomáš Holúbek, radnica týmto opatrením reaguje na požiar, pri ktorom na Nový rok zhorelo niekoľko bytov v komplexe Polgyon.
Doteraz v Nitre platila výnimka na používanie pyrotechniky v posledné dve hodiny starého roka a počas prvých dvoch hodín na Nový rok. Podľa Holúbka by mal po novom zákaz používať hlučnú zábavnú pyrotechniku platiť celoročne.
Požiar kvôli ohňostroju
„Počas novoročnej noci muselo 40 ľudí utekať len v tom, čo si narýchlo stihli z bytov zasiahnutých požiarom zobrať. Z ulice museli sledovať, ako im plamene ničia všetko, čo kedy nadobudli. Škody vystúpili na tri milióny eur. Nič z toho sa nemuselo stať, ak by niekto na streche bytovky neodpaľoval pyrotechniku. Mesto následne vyhlásilo núdzový stav a aktivizovalo pomoc ľuďom zasiahnutým nešťastím,“ pripomenul Holúbek.
Podľa jeho slov sa po skončení núdzového stavu rozhodla samospráva zakročiť systémovo. „Vstupuje do svojho všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktorým sa doteraz zakazovalo používanie pyrotechniky na území mesta s výnimkou štyroch hodín počas silvestrovskej noci. Práve počas týchto štyroch hodín totiž došlo k novoročnému požiaru. Po novom by mal zákaz hlučnej zábavnej pyrotechniky platiť celoročne,“ vysvetlil Holúbek.
V Nitre by teda malo byť po novom celoročne zakázané používať zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3. Platí to aj počas Silvestra a na Nový rok. Výnimkou majú byť len ohňostroje, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 a scénická pyrotechnika.
„Zámerom predloženého návrhu je predchádzať podobným situáciám, ako bol požiar v objekte Polygon, a mnohým ďalším poškodeniam v obytných zónach a na verejných priestranstvách, ku ktorým došlo v dôsledku používania zábavnej pyrotechniky,“ píše sa v návrhu VZN, ktoré predloží primátor Marek Hattas na rokovanie mestského zastupiteľstva.
Bratislava ohňostroj zakazuje tiež
V hlavnom meste platí celoročný zákaz používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3. Nezmení sa to ani počas silvestrovských osláv.
Ako informujú agentúra TASR a bratislavská mestská polícia, výnimka na Silvestra platí len v prípade ohňostrojov, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika.
Za porušenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o používaní pyrotechnických výrobkov bude udeľovať na mieste pokutu. V správnom konaní sa môže jej suma vyšplhať až do výšky 500 eur.
„Zvukové efekty ubližujú spoločenským i voľne žijúcim zvieratám. Rovnako aj zvieratám v ZOO Bratislava,“ podotkli policajti.
Za pyrotechniku v chránených oblastiach hrozí podstatne vyššia pokuta
Ako informuje agentúra SITA, Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR spolu so správami národných parkov aj v tomto roku posilní kontroly stráže prírody, ktoré budú zamerané na nelegálne používanie zábavnej pyrotechniky.
ŠOP SR preto vyzýva všetkých obyvateľov, návštevníkov, ako aj podnikateľov, ktorí vyvíjajú svoje podnikateľské aktivity v chránených územiach a okolí, aby s príchodom nového roku nepoužívali zábavnú pyrotechniku.
Na mieste totiž môže byť udelená bloková pokuta do výšky 300 eur a v odôvodnených prípadoch môže byť vysoká až do 3-tisíc eur. Odporúča sa tiež zdržať sa používania zariadení, ktoré sú založené na svetelných a hlukových efektoch. V tlačovej správe o tom informovala ŠOP SR.
„V územiach 3. a vyššieho stupňa ochrany je v zmysle Zákona o ochrane prírody a krajiny zakázané používanie zariadení spôsobujúcich svetelné a hlukové efekty, najmä ohňostroj, laserové zariadenie a reprodukovanú hudbu mimo uzavretých stavieb.“
„Na území ochranného pásma a v 2. stupni ochrany sa s výnimkou vyhradených miest, ako napríklad zastavané územia obcí v ochrannom pásme národného parku, vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody,“ vysvetlila ŠOP SR.
Ochrancovia dodávajú, že nadmerný hluk spôsobený výbuchmi a svetelné efekty môžu chráneným aj nechráneným živočíchom spôsobovať stres, čo môže mať za následok nekontrolované správanie.
ŠOP SR vysvetlila, že napríklad u medveďa hnedého môže dôjsť k prerušeniu zimného spánku a samice môžu dokonca následne opustiť mláďatá.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: TASR, SITA