Budúci Silvester môže byť úplne bez ohňostroja. Petíciu už podpísali desaťtisíce Slovákov

  • Viac ako 50 000 ľudí na Slovensku podpísalo petíciu za zákaz pyrotechniky
  • Strana PS chce predložiť zákon do parlamentu
Ohňostroj v Bratislave
Ilustračná snímka, TASR/Pavol Zachar
  • Viac ako 50 000 ľudí na Slovensku podpísalo petíciu za zákaz pyrotechniky
  • Strana PS chce predložiť zákon do parlamentu

Slováci v petícii dali jasne najavo, že by uvítali zákaz pyrotechniky. Najmä petardy a rôzne ohňostroje by mohli dostať stopku. Na základe petície totiž do parlamentu pôjde návrh zákona, ktorý túto zábavu zakáže.

Pod výzvu na obmedzenie nebezpečnej pyrotechniky na Slovensku sa za 12 mesiacov podpísalo 50-tisíc ľudí. Suverénne najviac podpisov za jeden deň pribudlo tesne po Silvestri.

Len negatíva

Výzva je iniciatívou Progresívneho Slovenska (PS). Prostredníctvom tlaku občanov chce hnutie presvedčiť poslancov Národnej rady SR, aby podporili ich návrh legislatívy, ktorá zakáže nebezpečnú pyrotechniku na Slovensku.

Z akéhokoľvek uhlu sa na používanie pyrotechniky pozrieme, vidíme len negatíva. Táto hlučná zábava znečisťuje životné prostredie, ohrozuje ľudské zdravie, ničí majetok,“ povedal europoslanec a podpredseda PS Martin Hojsík. Ako ďalej dodal, najväčšími obeťami sú starší občania, malé deti, domáce a voľne žijúce zvieratá.

Podľa Hojsíkových slov nebol koniec roka 2022 v rámci negatívnych dopadov zábavných výbušnín žiadnou výnimkou. Na Slovensku podľa medializovaných informácií vzniklo takmer štyridsať požiarov spôsobených zábavnou pyrotechnikou.

Záchranári mali niekoľko desiatok výjazdov v súvislosti s neodbornou manipuláciou s pyrotechnikou, pričom najmladším pacientom bol len 13-ročný chlapec. Výrazné dopady na ľudské zdravie má aj znečistenie ovzdušia.

Podľa vedcov z Akadémie vied Českej republiky sú ľudia počas silvestrovskej noci a následných dní vystavení vysokým hodnotám karcinogénneho antimónu alebo zlúčeninám tália. Takže zdravie neriskujú len užívatelia pyrotechniky, ale aj všetci ich susedia,“ povedal Hojsík. Ako ďalej dodal, domáci miláčikovia prežívajú na Silvestra noc plnú stresu, vyplašené voľne žijúce zvieratá sa zas neraz v panickom úteku zrania.

Podľa environmentalistky PS Tamary Stohlovej je pozitívny prínos pyrotechniky pre spoločnosť zanedbateľný. „Naopak, negatíva sú všetkým absolútne zrejmé a potvrdzujú to aj dáta. Už minulý rok mal byť na stole zákon, ktorý nebezpečnú pyrotechniku obmedzí. Napriek verejným prísľubom sa tak nestalo, preto sme iniciatívu prevzali my,“ povedala. Novú legislatívu predloží do parlamentu poslanec PS Tomáš Valášek. V prípade jej schválenia sa na Slovensku zakáže najnebezpečnejšia hlučná pyrotechnika a pri ostatných druhoch príde k obmedzeniam.

Bratislava pyrotechniku zakázala

Obmedzenia pre používanie pyrotechniky platia aj dnes, no len na niektorých miestach. Ako sme ťa už informovali, ohňostroje a petardy sú zakázané v Bratislave a v národných parkoch.

V hlavnom meste platí celoročný zákaz používať hlučnú zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3. Nezmení sa to ani počas silvestrovských osláv.

Ako informujú agentúra TASR a bratislavská mestská polícia, výnimka na Silvestra platí len v prípade ohňostrojov, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detská zábavná pyrotechnika kategórie F1 či scénická pyrotechnika.

Za porušenie všeobecne záväzného nariadenia (VZN) o používaní pyrotechnických výrobkov bude udeľovať na mieste pokutu. V správnom konaní sa môže jej suma vyšplhať až do výšky 500 eur.

V národnom parku hrozia tisícové pokuty

Ako informuje agentúra SITA, Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR spolu so správami národných parkov aj v tomto roku posilní kontroly stráže prírody, ktoré budú zamerané na nelegálne používanie zábavnej pyrotechniky.

ŠOP SR preto vyzýva všetkých obyvateľov, návštevníkov, ako aj podnikateľov, ktorí vyvíjajú svoje podnikateľské aktivity v chránených územiach a okolí, aby s príchodom nového roku nepoužívali zábavnú pyrotechniku.

Na mieste totiž môže byť udelená bloková pokuta do výšky 300 eur a v odôvodnených prípadoch môže byť vysoká až do 3-tisíc eur. Odporúča sa tiež zdržať sa používania zariadení, ktoré sú založené na svetelných a hlukových efektoch. V tlačovej správe o tom informovala ŠOP SR.

V územiach 3. a vyššieho stupňa ochrany je v zmysle Zákona o ochrane prírody a krajiny zakázané používanie zariadení spôsobujúcich svetelné a hlukové efekty, najmä ohňostroj, laserové zariadenie a reprodukovanú hudbu mimo uzavretých stavieb.“

„Na území ochranného pásma a v 2. stupni ochrany sa s výnimkou vyhradených miest, ako napríklad zastavané územia obcí v ochrannom pásme národného parku, vyžaduje súhlas orgánu ochrany prírody,“ vysvetlila ŠOP SR.

Ochrancovia dodávajú, že nadmerný hluk spôsobený výbuchmi a svetelné efekty môžu chráneným aj nechráneným živočíchom spôsobovať stres, čo môže mať za následok nekontrolované správanie.

ŠOP SR vysvetlila, že napríklad u medveďa hnedého môže dôjsť k prerušeniu zimného spánku a samice môžu dokonca následne opustiť mláďatá.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá