Poznáme symbol letných Olympijských hier 2024, podľa kritikov vyzerá ako logo Tinderu

  • O necelých päť rokov sa budú konať v hlavnom meste Francúzska letné Olympijské hry
  • Ich hlavným motívom je symbol Francúzskej revolúcie a slobody Marianne
Ilustračný obrázok (pixabay.com)
Ilustračný obrázok (pixabay.com)
  • O necelých päť rokov sa budú konať v hlavnom meste Francúzska letné Olympijské hry
  • Ich hlavným motívom je symbol Francúzskej revolúcie a slobody Marianne

Koncom októbra sa športoví fanúšici aj milovníci dizajnu dočkali jednej z najkľúčovejších udalostí roku. Odhalené bolo logo letných Olympijských hier, ktoré si však nakoniec vyslúžilo oveľa viac kritiky, než ktokoľvek očakával. Podľa portálu Adweek sa väčšina grafických dizajnérov zhodla na tom, že nový symbol pripomína logo známej zoznamky Tinder.

Ženská tvár v ňom má stvárňovať jeden z hlavných symbolov pre Francúzsko, a to Marianne, ktorá sa stala personifikáciou Francúzskej revolúcie a republiky, zosobňuje slobodu a rozum a často je zobrazovaná ako bohyňa slobody. Ako však vravia kritici, jej tvár v logu zaniká a nedostatočne vystihuje dôležitosť športového podujatia.

Aj slovenský grafický dizajnér Bruno Húska z PS:Digital sa zhodol s väčšinovým názorom, i keď na logu vidí aj pár predností.

„Je skvelé, že sa vyvarovali prvému plánu použiť ako ikonu štylizovanú Eiffelovu vežu a namiesto toho sa rozhodli vyzdvihnúť ženskú časť športovcov (prvýkrát sa ženy zúčastnili na Olympiáde práve v Paríži). Ikona vytvorená kombináciou olympijského ohňa a ženskej tváre je jednoduchá a úderná. Art-deco inšpirovaný wordmark je podobne ako ikona prekvapivou voľbou pre športovú udalosť, ale v tomto prípade to funguje. Je otázne, či sa od športu až príliš nevzdialili. Logo reprezentuje viac ženskú estetiku a umenie ako dynamiku a bojovnosť športu a bezproblémovo by fungovalo ako logo pre lokálny, 20 rokov fungujúci hair-salon,“ povedal pre Startitup.

Aj portál Washingston post prišiel s podobnou kritikou, no nebáli sa ju adresovať ešte konkrétnejšie. Nový symbol podľa nich pripomína logo mobilnej aplikácie Tinder a chýba mu originalita.

zdroj: Wikimedia (Tinder)

„Medaila, plameň, Marianne. Toto je nová tvár Olympijských hier a Paralympiády 2024,“ stojí v oficiálnom vyhlásení Olympijských hier Paríž 2024 na Twitteri .

Pred letnými Olympijskými hrami v roku 2024 náš však čakajú ešte jedny, konkrétne tie v Tokiu už budúce leto. Ich logo využíva podľa oficiálnej stránky v Japonsku populárny štvorcový vzor v tradičnej indigovej farbe. Má symbolizovať eleganciu a sofistikovanosť ázijskej krajiny. Jeho autorom je Asao Tokolo, 50-ročný umelec z Tokia. Budúcoročné letné Olympijské hry sa začnú 24. júla a potrvajú do 9. augusta.

Zdroj: adweek, Washington Post, Paris 2024 Twitter, Tokyo2020

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech