Pozor, Google odpočúva čo hovoríš!

  • Internetový gigant sa dostal pod paľbu kritiky za tajne nainštalovaný softvér, ktorý umožňuje odpočúvať každý jeden rozhovor odohrávajúci sa v blízkosti zariadenia.
image_1435256207.png
  • Internetový gigant sa dostal pod paľbu kritiky za tajne nainštalovaný softvér, ktorý umožňuje odpočúvať každý jeden rozhovor odohrávajúci sa v blízkosti zariadenia.

 

Izraelský tech blogger Ofer Zelig prišiel ako prvý so správou, ktorá nepoteší takmer nikoho. Google vás odpočúva! Následe po obrovskom návale kritiky sa včera Google rozhodol stiahnuť tento tajný komponent, ktorý bol súčasťou softvéru…samozrejme tajne. 

Google odôvodnunie pôvodný “čistý“ zámer tým, že softvér mal vykonávať podporu pre hlasového asistenta, ktorý sa mal spúštať len na povel “OK Google“, no teraz to vyzerá len ako slabá zámienka. Google to robil celkom rafinovane. Jeho kód si sám stiahol audio odposluch na každé zariadenie, ktoré beží na Google Chrome a automaticky prenášal audio dáta späť do Kalifornskej centrály. 

“Sme si istí, že sa nakoniec preukáže, že neodpočúvame rozhovory a ani odpočúvať nechceme. Jednoducho vytvárame možnosť pre používateľov Chrome, aby mohli vyhľadávať pomocou hands-free, len v prípade ak sú v tom čase na našej domovskej stránke,“  povedal hovorca Google.  

Hoci vyzeralo vyjadrenie hovorcu presvedčivo, Google sa nakoniec rozhodol celý komponent nachádzajúci sa v Chromium stiahnuť s tvrdením, že do open source prehliadača nepatrí komponent, ktorý open source sám o sebe nie je.

 

 

 

Teraz ti prinášame originálny prepis toho, ako izraelský blogger na tajný odposluch došiel:

“A few days ago, while I was working on my PC at home, I noticed something strange. My PC has a web camera (combined with a microphone) that sits on top of my monitor, and the camera has a small blue LED that lights when the camera and/or microphone are operating. While I was working I thought I’m noticing that an LED goes on and off, on the corner of my eyesight. And after a few times when it just seemed weird, I sat to watch for it and saw it happening. Every few seconds or so. I opened Task Manager (I’m working on Windows. Apologies.) and looked for a process to blame on that dodgy activity. Who is listening to me? I didn’t find anything.

I know my PC pretty well and I didn’t have any crappy malware accidentally installed. There were a few suspicious processes that I shut down but it didn’t make any difference, and I left it like that. And then I’ve come across this bug report – it’s Google! And according to them it’s not a bug! They silently put this new module in Chrome.  Google had taken itself the right to listen to every conversation in every room that runs Chrome somewhere, without any kind of consent from the people eavesdropped on. In official statements, Google shrugged off the practice with what amounts to ‘we can do that.“

 

zdroj: timeofisrael

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK