Pozor, v hre je sprísnenie opatrení. Hrozí zmena režimu na hraniciach

  • Vláda pravdepodobne príjme prísnejšie opatrenia. Dnes to povedal poslanec Michal Šipoš ohľadom výskytu nového variantu
  • V súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou tiež pripustil sprísnený režim na hraniciach
  • Vláda boj s pandémiou nezvláda, tvrdia lídri PS, KHD a SNS. Súčasný lockdown je nesystémový, riešeniu situácie nepomôže
  • Líder SNS Andrej Danko hovorí o „absolútnom chaose a anarchii", vláda podľa neho predvádza metódu pokus-omyl
covid korona vírus
TASR/AP Photo/Martin Meissner
  • Vláda pravdepodobne príjme prísnejšie opatrenia. Dnes to povedal poslanec Michal Šipoš ohľadom výskytu nového variantu
  • V súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou tiež pripustil sprísnený režim na hraniciach
  • Vláda boj s pandémiou nezvláda, tvrdia lídri PS, KHD a SNS. Súčasný lockdown je nesystémový, riešeniu situácie nepomôže
  • Líder SNS Andrej Danko hovorí o „absolútnom chaose a anarchii", vláda podľa neho predvádza metódu pokus-omyl

Vláda pravdepodobne príjme prísnejšie opatrenia. Dnes to povedal poslanec Michal Šipoš (OĽaNO) v diskusnej relácii O 5 minút 12 Rozhlasu a televízie Slovenska.

„Predpokladám, že v najbližších dňoch zasadne konzílium odborníkov a vláda sa bude musieť zaoberať týmto variantom a mutáciou koronavírusu,“ reagoval na šírenie mutácie s názvom omikron.

V súvislosti so zhoršujúcou sa pandemickou situáciou tiež pripustil sprísnený režim na hraniciach. „Je možné, že hranice sa budú zatvárať,“ dodal. Šipoš tak reagoval na vyhlásenie profesora Štefana Krčméryho, podľa ktorého v decembri môže nastať situácia, keď budú ľudia zomierať doma.

Aktuálny lockdown sa zrejme bude predlžovať, školy sa mali zatvoriť, zhodli sa Šipoš a nezaradený poslanec pôsobiaci v strane Hlas-SD Erik Tomáš.

„Každý príčetný človek vidí, čo sa deje v nemocniciach,“ uviedol Šipoš s tým, že ak nechceme ešte vyšší nápor na nemocnice, musíme obmedziť pohyb ľudí a zvýšiť zaočkovanosť. Zdôraznil, že varianty nového koronavírusu delta i omikron sú silné. Na nedostatočný lockdown sa podľa neho treba pýtať koaličných partnerov.

Lockdown by mal byť striktnejší, tvrdí Tomáš 

Tomáš si myslí, že lockdown mal byť rovno prijatý striktne, dočasne a s podporou pre firmy a podniky. „Radšej poriadny trojtýždňový lockdown, ale s adekvátnou ekonomickou pomocou,“ skonštatoval. Za dieru v ňom označil otvorené školy.

„SaS opakovane rozhodnutie zavetovala,“ poznamenal Šipoš na margo škôl s tým, že v zmysle koaličnej zmluvy pristúpili ku kompromisu. Zodpovednosť teraz podľa neho nesie minister školstva Branislav Gröhling (SaS). „Keďže vidíme, že v školách sa to šíri, nepredpokladám, že sa tá krivka začne lámať,“ uviedol.

Tomáš tvrdí, že pri sprísňovaní režimu na hraniciach by podľa jeho slov vláda nemala opakovať chyby z minulosti. „Štátnu karanténu nie, nebola veľmi dobrá,“ uzavrel Tomáš.

Aktuálne sa podľa Šipoša treba orientovať na zvýšenie zaočkovanosti seniorov ako najrizikovejšej skupiny. Aj preto pristúpili k návrhu dať im 500-eurové poukazy za očkovanie. Odmieta, že by to nebolo odkonzultované v koalícii. SaS podľa neho na navrhovala sumu 150 eur, no ostatné strany sa zhodli na potrebe vyššieho príplatku, aby zabral. Verí, že v parlamente návrh nájde podporu.

Tomáš nepovedal, či za návrh nezaradení poslanci okolo Pellegriniho zahlasujú. „Podporíme čokoľvek, čo by pomohlo dôchodcom,“ uviedol. Myslí si však, že financie z poukazov mali seniorom rovno dať, pretože sa im nevalorizovali dôchodky vzhľadom na vlnu zdražovania.

V súvislosti so zatvorením kostolov Šipoš naznačil, že by sa malo konať stretnutie, kde by sa malo diskutovať o možnosti, ako účasť na bohoslužbách umožniť v rámci opatrení.

Bihariová je za povinné očkovanie nad 18 rokov

Vláda boj s pandémiou nového koronavírusu nezvláda. Súčasný lockdown je nesystémový, riešeniu situácie nepomôže. V nedeľnej diskusnej relácii sa na tom zhodli lídri mimoparlamentných strán mimoparlamentných strán PS, KDH a SNS. Úplne jednotní však nie sú napríklad v otázke povinného očkovania.

„Aká vláda, taká pandémia. Ilustruje jej zbabelosť,“ povedala predsedníčka PS Irena Bihariová. Podporuje povinné očkovanie nad 18 rokov, v niektorých zdravotných prípadoch však odporúča konzultovať podanie vakcíny s lekárom.

Pripomenula, že ani v tretej vlne nie je dohodnutý odškodňovací systém, voči návrhu 500-eurovému bonusu z dielne ministerstva financií má výhrady. Návrh reformy zdravotníctva nevníma ako zlý, podporuje skôr dobudovanie Rázsoch ako kúpu súkromnej nemocnice.

zdroj: Unsplash/Mufid Majnun

Šéf KDH Milan Majerský označil súčasný lockdown za „mačkopsa“, zmysel by podľa neho mal, keby v tejto situácii platil spravodlivo pre všetkých.

„Ak chce vláda vyhovieť len niekomu, nevyhovie nikomu,“ skonštatoval Majerský. Je presvedčený, že by pomohlo zatvorenie celej krajiny vrátane ekonomiky. Dôraz kladie na očkovanie.

Návrh ministra financií Igor Matoviča (OĽANO) kritizuje vrátane možného výpadku miliónov eur ročne pre samosprávy. Zdôrazňuje potrebu zvýšenia platov zdravotníkom. Za najpodstatnejšiu považuje reformu zdravotníctva, avšak nie v podobe, v akej je navrhnutá.

Danko tvrdí, že prevláda chaos a anarchia 

Líder SNS Andrej Danko hovorí o „absolútnom chaose a anarchii“, vláda podľa neho predvádza metódu pokus-omyl. Okrem ekonomického zlyhania hovorí o zlyhaní aj v iných oblastiach. „Vyvolávajú stres a beznádej u ľudí,“ zhodnotil Danko. Lockdown označil za chaos a predčasné opatrenie, kritizoval jeho zavedenie zo dňa na deň.

Očkovanie vníma len ako jednu z ciest. Sám očkovaný zatiaľ nie je. Na margo Matovičovho bonusu uviedol, že nevie, ako sa bude realizovať, avšak všetko, čo pomôže seniorom, víta. Reformu zdravotníctva víta, volá však najmä po zvyšovaní platov, je proti rušeniu nemocníc. Ak vláda situáciu nezvláda, pripomenul komunálne a samosprávne voľby, s ktorými by sa dali spojiť aj parlamentné.

Bihariová nechcela priamo komentovať, s kým by si vedela predstaviť spoluprácu v prípade, že by sa PS dostalo do parlamentu. Dôležitý je podľa nej prienik programov.

„Koláč, ktorý nie je dopečený, sa nekrája,“ povedal Majerský s tým, že do volieb podľa neho vznikne ešte viacero subjektov. Vylúčil však spoluprácu s extrémistami i tými, čo zneužívajú štát korupciou. Danko vylúčil spoluprácu s fašistami, extrémistami i liberálmi. Otázku spolupráce zodpovie po voľbách.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie