Pozri si fotky udatnej Ukrajiny: 7 mesiacov krutej vojny u našich susedov

  • V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 54 650 ruských vojakov, tvrdí sused
  • Prezident taktiež sľúbil svojej krajine, že protiofenzíva ukrajinskej armády sa nezastaví
Ukrajina
Ilustračná fotografia, Unsplash/Jasmine Yu TASR/AP Photo/Rodrigo Abd
  • V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda 54 650 ruských vojakov, tvrdí sused
  • Prezident taktiež sľúbil svojej krajine, že protiofenzíva ukrajinskej armády sa nezastaví

Pomaly ca končí siedmy mesiac vojny na Ukrajine a stále sa neschyľuje ku koncu. Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil čiastočnú mobilizáciu, ktorá znamená, že Rusko povolá mužov, ktorí sa už nachádzajú v rezervných zložkách ruskej armády, a teda tzv. „záložníkov“. Taktiež môžu byť povolaní muži, ktorí už majú predošlé bojové skúsenosti.

„V záujme ochrany našej vlasti a celistvosti považujem za potrebné podporiť čiastočnú mobilizáciu,“ vyjadril sa šéf Kremľa.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že mestá a dediny, ktoré ukrajinská armáda oslobodila od ruských okupačných síl, sú zdevastované. 

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Prezident taktiež sľúbil svojej krajine, že protiofenzíva ukrajinskej armády sa nezastaví. Počas nej obrancovia dosiaľ oslobodili viacero miest a dedín, predovšetkým v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny.

„Možno sa teraz niektorým z vás zdá, že po sérii víťazstiev máme istý pokoj. Ale toto nie je prestávka. Toto je príprava na ďalšiu sériu, pretože Ukrajina musí byť slobodná – celá,“ povedal Zelenskyj v nočnom videopríhovore k národu.

Rusi prichádzajú o veľa

V doterajšom priebehu vojny podľa Ukrajiny zabila tamojšia armáda 54 650 ruských vojakov, pričom len za ostatný mesiac počas protiofenzívy ukrajinskej armády zahynulo zhruba 10-tisíc okupantov. Na Facebooku o tom informoval generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl.

Rusko podľa ukrajinského generálneho štábu dosiaľ prišlo aj o 2 212 tankov, 4 720 bojových obrnených vozidiel, 3 581 vozidiel a palivových nádrží, 1 313 delostreleckých systémov, 312 odpaľovacích raketových systémov, 168 systémov protivzdušnej obrany, 217 vrtuľníkov, 251 lietadiel, 920 dronov, 238 striel s plochou dráhou letu, 15 lodí a 125 kusov špeciálnej techniky.

Strach z prehry

Mark Rutte: Ruský vodca Vladimir Putin panikári.

Len takto sa podľa holandského premiéra dá vysvetliť čiastočná mobilizácia, ktorú ohlásil šéf Kremľa. Referuje o tom spravodajský web CNN.

„Môžete vidieť, že Ukrajina je čoraz schopnejšia zvrátiť priebeh, dobyla veľké časti územia. Taktiež môžete vidieť, že podpora Západu, čo sa týka zbraňových systémov a iných vecí, začína fungovať. Musíme v tom pokračovať. Rusko nemôže vyhrať túto vojnu. Toto je však druh panickej reakcie,“ povedal Rutte v stredu novinárom v Haagu.

Na otázku, či si myslí, že čiastočná mobilizácia povedie k eskalácii vojenskej aktivity, Rutte povedal: „Myslím si, že to skutočne ukazuje, že ruské vedenie nemá situáciu pod kontrolou.“

Dodal, že sa nebude „príliš znepokojovať“ hrozbami Kremľa ohľadne konfliktu so Západom, pričom zdôraznil, že „takúto rétoriku sme už počuli“. „Nie sme vo vojne s Ruskom. Podporujeme však Ukrajinu v jej oprávnenom boji proti ruskej agresii,“ doplnil.

Rutte sa pripojil k popredným svetovým lídrom, ktorí odsúdili Putinov stredajší prejav. Veľvyslankyňa USA na Ukrajine Bridget Brinková na Twitteri napísala, že „falošné referendá a mobilizácia sú známkami slabosti“. Zaviazala sa tiež, že Spojené štáty zostanú pevným spojencom v ukrajinskom odpore proti ruskej okupácii.

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck odsúdil krok Kremľa ako „zlý a nesprávny vývoj“, zatiaľ čo britský minister obrany Ben Wallace povedal, že Putinov prejav je „priznaním, že jeho invázia zlyháva“.

Starosta Kyjeva Vitalij Kličko zasa podotkol, že oznámenie o čiastočnej mobilizácii a hrozba rozmiestnenia jadrových zbraní na Ukrajine „spustili procesy, ktoré ho (Putina) pochovajú“. Tajomník ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov uviedol, že Putin predstavil plán „likvidácie Rusov“.

Zdroje: TASR, redakcia, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá