Prečo pracovať sám na seba neznamená byť slobodný

  • Predstavou každého z nás je dosiahnuť slobodu a rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Stať sa sám sebe šéfom a život by bol oveľa jednoduchší... Je to životný štýl, ktorý vedie mnoho podnikateľov. Komu by sa nepáčilo chváliť sa fotkami na sociálnych sieťach s popisom typu „Dnešný office v Thajsku“?
000SAMNASEBA
  • Predstavou každého z nás je dosiahnuť slobodu a rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Stať sa sám sebe šéfom a život by bol oveľa jednoduchší... Je to životný štýl, ktorý vedie mnoho podnikateľov. Komu by sa nepáčilo chváliť sa fotkami na sociálnych sieťach s popisom typu „Dnešný office v Thajsku“?

Podľa mojich skúseností a skúseností iných úspešných ľudí, s ktorými som sa stretla, to vôbec nie je také jednoduché, ako to na tých obrázkoch vyzerá. Je to život pod tlakom a to nemusíš mať ani debila šéfa. Pracovať sám pre seba je najťažšia kariéra akú si môžeš vybrať.

K sedeniu na pláži s notebookom a užívaniu si bezstarostného života vedie dlhá cesta. Stoja za ňou roky tvrdej práce a budovania úspešného biznisu. Ak sa púšťaš do podnikania práve preto, aby si našiel rovnováhu medzi súkromným a pracovným životom a užíval si slobodu, nemám pre teba najlepšie správy.

apple chalp

foto: splitshare.com

Začnime peniazmi

Ak si zamestnaný, pracuješ pre pípnutie výplaty na účet, na začiatku mesiaca si pravdepodobne sadneš a vypíšeš si rozpočet všetkého, čo budeš robiť najbližšie týždne. Máš slušnú predstavu, aké výdavky ťa čakajú a aké iné výdavky si môžeš dovoliť. Ak pracuješ X hodín mesačne, dostaneš Y peňazí. Jednoduchá rovnica.

Pri podnikaní sa ale táto rovnica stáva trocha komplikovanejšou. Musíš si strážiť firemný cashflow, aby si nezostal na suchých rožkoch a zároveň, aby sa firma posúvala vpred. Na začiatku to tak bohužiaľ bude – život z ruky do úst. Ak to naozaj chceš, musíš sa s tým vysporiadať. Príjmy budú raz vyššie, raz nižšie. Tu je najdôležitejšie robiť dobré rozhodnutia.

Sú dve možnosti ako s nimi naložíš: Prvou je znížiť svoje nároky na životný štýl podnikateľa a čo najviac financovať podnikanie, alebo druhou možnosťou je užívať si status podnikateľa a „slobodný“ život s ním spojený. Prvá možnosť je správna, ale náročná. Druhá možnosť čoskoro zničí teba aj firmu.

Ak je tvoj startup dotovaný, je to trochu iná situácia. Nemusíš naškriabať peniaze na svoj plat každý mesiac. Jediné, čo musíš, je makať na jeho poriadnej štartovacej dráhe, čo je úplne iný súdok „bolesti“. Ak si financovaný investormi, už vôbec nie si sám sebe šéfom. Trocha depresívne, ale je to tak.

titul desivy

foto: picjumbo.com

Čas

Veľa ľudí si myslí že podnikanie znamená prevzatie kontroly nad svojím časom.

Je mi ľúto, ale na začiatku pracuješ viac ako kedykoľvek predtým. V prvom rade si musíš uvedomiť, že čas je to najcennejšie aktívum, ktoré môžeš do podnikania vložiť. Prvé mesiace a roky budeš tráviť hodiny a hodiny prácou. V momente keď sa pokúsiš vypnúť, prídu myšlienky, nesplnené úlohy, nedokončené tasky, nevybavení klienti, nedokončené produkty. Si jediný zdroj, ktorý ti prinesie ovocie. Vynaložiť trochu viac aktivity ti prinesie lepší pocit.

Ešte si sa nevzdal? Paráda. Ešte jedna vec… Tá s tým „byť sám sebe pánom“. Ak si myslíš, že byť sám sebe šéfom je krajšie ako pracovať pre niekoho iného, opäť ťa sklamem. Každý, kto bol zamestnaný sa stretol s dvoma typmi zlých šéfov: Šéf hlupák – (poznáme všetci) čaká kým pípneš kartu pri vchode, v piatok o piatej ti položí na stôl hŕbu papierov, nezvýši ti plat ani za svet, nehovoriac o tom, že ti nevie prísť na meno. Potom je tu šéfko flegmatik. To, že prídeš neskoro mu je jedno, nikdy ti nedá spätnú väzbu a nikdy ťa nič nenaučí. Väčšinu času máš pocit, že ani nevie o tvojej existencii a nazdáva sa, že tvoja práca ani nedáva zmysel.

Ani o tom nevieš a budeš jedným z nich. Pri práci pre seba samého neexistuje stredná cesta. Buď nebudeš mať pevnú vôľu a nebudeš mať nad sebou kontrolu, alebo sa budeš prenasledovať až ťa to privedie k šialenstvu. Budeš na seba kričať, kritizovať sa. To nie je zdravé a nerobí to dobre ani tebe, ani podniku. Lenže ty si jediný, kto si uvedomuje ten tlak a tikajúce hodiny, musíš však zostať nad vodou.

RTX1LZF7

foto: youthkiawaaz.com

Dobrá správa

Bez ohľadu na to, aké to je ťažké, stojí to naozaj za to. Máš príležitosť vybudovať niečo vlastné, vložiť do toho všetko zo seba a naučiť sa kopec nových vecí. Prevezmeš zodpovednosť za svoj osud. Ver mi, je to stokrát príjemnejší pocit vedomia, že robíš na svoj sen a nie na sen niekoho iného.

chalan chrbtom

foto: splitshare.com

Ak sa vydáš na túto cestu, musíš prijať fakt, že to bude ťažké a bude to trvať roky. Hodiny tvrdej práce, málo voľného času a mnoho prebdených nocí, ale to je v poriadku, neskôr si budeš ďakovať. Ak sa dostaneš dostatočne ďaleko, budeš to ty, kto postne fotku z thajskej kancelárie na pláži s drinkom v ruke.

zdroj: medium.com, zdroj titulnej fotografie: bossfight.co

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech