Prada má na krku rasistický škandál. Neuveríš, čo si postavila do výkladu

  • Prada čelí kritike za tovar, ktorý má byť údajne rasistický
  • Luxusnej značke hrozí vysoká pokuta a svojich zamestnancov musí vyškoliť o ľudských právach
  • Prada čelí kritike za tovar, ktorý má byť údajne rasistický
  • Luxusnej značke hrozí vysoká pokuta a svojich zamestnancov musí vyškoliť o ľudských právach

Talianska módna značka Prada minulý týždeň v piatok z výkladov svojich obchodov odstránila sadu postavičiek pripomínajúce opice. Stalo sa tak po kritike na sociálnych médiách, postavičky mali byť údajne rasistické. „Znázorňovali streotypné predstavy o černošských tvárach,“ opísal situáciu v New Yorku Bussines Insider.

Newyorská komisia pre ľudské práva oznámila, že v piatok módnej spoločnosti poslala oficiálny list a začala voči nej vyšetrovanie. Čierno-červené opičky sa stali virálnymi po tom, ako na ne upozornila newyorská právnička Chinyere Ezie na svojom Facebooku. Pod príspevkom sa nahromadili tisíce komentárov. Niektorých ľudí sa výzor postavičiek dotkol osobne, ale mnohím prišla „dráma“ okolo hračiek prehnaná a umelo vykonštruovaná.

„Je to rozkošné, páčia sa mi. Nič nenasvedčuje tomu, že by to mali byť ľudia. Majú dlhé ruky a banány. Ak si myslíš, že sú to napodobeniny ľudí s čiernou pleťou, tak to znamená, že ty máš zlé predsudky a si rasistka,“ napísal istý Ruben Van.

Asistenčný komisár Sapna V. Raj má iný názor: V čase, keď sa zvyšujú správy o anti-čiernej diskriminácii a rasizme, je hrozné vidieť tento druh očividne rasistického zobrazenia a tovaru od Prady. Čierni Newyorčania čelia každodennej diskriminácii a predsudkom. Postavičky tak zreteľne vystavené v obchode medzinárodného maloobchodného predajcu, sú v našom meste strašné a neľudské.“

„Prada Group odmieta rasistické zobrazenie. Napriek tomu, všetky postavičky stiahneme  z výkladov aj obehu,“ uviedla spoločnosť na svoju obranu.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: facebook.com/chinyereezie

Postavička, ktorá spôsobila tento veľký problém, sa volá Otto“ a bola súčasťou „rodiny“ rôznorodých figúriek z novej kolekcie „Pradamalia“. Spoločnosť ich na svojej internetovej stránke predstavila so slovami: „nová rodina tajomných maličkých tvorov, ktoré sú biologickou a technologickou súčasťou všetkých častí Prady“. Do obchodov značky sa dostali už v novembri. K dispozícii bola tiež „Toto“ verzia kľúčenky, ktorá mala žlté a zelené zafarbenie.

V prípade dokázania umýselne miereného rasizmu, hrozí  Prade pokuta 250-tisíc dolárov. Ešte pred akýmkoľvek odborným posúdením, prijala komisia urýchlené rozhodnutie o tom, že Prada sa musí bezodkladne ospravedlniť Newyorčanom a dať  svojim zamestnancom školenie o ľudských právach.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK