Pravidelné čítanie kníh ti predĺži život

  • Chceš žiť zdravšie? Staň sa knihomoľom.
ben-white-148794
unsplash.com/ben white
  • Chceš žiť zdravšie? Staň sa knihomoľom.

Je veľa spôsobov, ako zlepšiť svoj životný štýl. Zdravá strava, pravidelný pitný režim, cvičenie – to všetko sú návyky, ktoré by nás mali udržať fit v dobrej kondícii, a tým aj predĺžiť náš život. Najnovšia štúdia magazínu Social Science and Medicine prišla so záverom, že aj pravidelné čítanie kníh má na naše zdravie blahodárne účinky.

Vedci na vzorke 3 635 ľudí zistili, že tí, ktorí sa venujú čítaniu dlhšie ako 3,5 hodiny týždenne, žijú v priemere o dva roky dlhšie ako nečitatelia. Zdá sa, že to je prepojené s kognitívnym zlepšovaním, a to viac ako napríklad s vekom, pohlavím, vzdelaním, bohatstvom či ďalšími faktormi.

old-book-books-images

foto:wallpaperfolder.com

Počas 12-ročnej štúdie, výskumný tím, vedený profesorom Avnim Bavishim z Yale, rozdelil svoje subjekty do troch skupín – tí, čo čítajú viac ako 3,5 hodiny týždenne, tí, čo čítajú 3,5 hodiny a menej a tí, ktorí nečítajú knihy vôbec.

Dokonca aj druhá skupina – občasní knihomoli mali o 17% menšiu pravdepodobnosť úmrtia ako tí, ktorí nečítali vôbec. Predtým, ako sa potešíš, by si mal vedieť, že toto zistenie je spojené iba s čítaním kníh. Žiadny iný materiál na čítanie nemal také účinky. ,,Čítanie kníh prispelo k životnej výhode, ktorá bola preukázateľne vyššia ako pri čítaní novín či magazínov,“ poznamenali autori vo svojej štúdii.

,,Čítanie kníh zahŕňa dva kognitívne procesy, ktoré by mohli vytvoriť výhodu na prežitie,“ dodáva tím. ,,Po prvé, že podporuje „hlboké čítanie“, pohlcujúci zážitok, ktorý povzbudzuje čitateľa k vytvoreniu spojenia k ostatným častiam materiálu a svetu okolo nich. Po druhé, knihy môžu podporovať empatiu, sociálne vnímanie a emočnú inteligenciu, čo sú dôležité kognitívne procesy.“

Zdá sa, že komplexný charakter mnohých kníh nemôže byť v súčasnosti prirovnaný k žiadnemu inému typu textovej informácie, ani k dvojhodinovému filmovému zážitku. Neznamená to však, že knihy sú jediný spôsob ako trénovať mozog. Mnohé štúdie dokázali, že aj počítačové hry sú vynikajúcim spôsobom, ako zvýšiť inteligenciu, schopnosť kriticky myslieť a rýchlo sa rozhodovať.

paper_book_folded_in_heart_shape-jpg-650x0_q70_crop-smart

foto:treehugger.com

Napriek tomu, knihy vo všeobecnosti dominujú. Ľudia im ostávajú verní aj napriek množstvu filmov a audiokníh. Nikdy nenahradia ten pocit, najmä v takomto počasí, vliezť pod perinu so skvelou knihou a nechať sa uniesť do iného sveta. Spisovateľ Stephen King raz povedal: „Knihy sú unikátna prenosná mágia,“ a zdá sa, že mal pravdu.

zdroj:iflscience.com 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech