Pre koronakrízu trpia hlavne mladí Slováci. V zahraničí pumpujú miliardy, u nás to Matovič nerieši

  • Aj keď sa v súčasnosti situácia na pracovnom trhu zlepšuje, stále platí fakt, že mnohí ľudia prišli o zamestnanie
  • Podľa správy Organizácie pre hospodársku správu na koronakrízu najviac doplácajú mladí ľudia, ktorí sa prvýkrát zamestnali a vzápätí o miesto prišli
  • Kým britská vláda ponúka finančný program pre mladých, vláda na Slovensku problém nerieši
práca
Unsplash/Brent Gorwin/Markus Spiske
  • Aj keď sa v súčasnosti situácia na pracovnom trhu zlepšuje, stále platí fakt, že mnohí ľudia prišli o zamestnanie
  • Podľa správy Organizácie pre hospodársku správu na koronakrízu najviac doplácajú mladí ľudia, ktorí sa prvýkrát zamestnali a vzápätí o miesto prišli
  • Kým britská vláda ponúka finančný program pre mladých, vláda na Slovensku problém nerieši

Pandémia nepotešila snáď nikoho. Napriek tomu, že niektoré európske štáty prijali programy hospodárskej pomoci, aby predišli hromadnej nezamestnanosti, situácia sa nevyvíjala podľa predstáv. Koronakríza mnohých odstavila od práce a ďalší úplne prišli o zamestnanie.  

Miera nezamestnanosti na Slovensku v máji stúpla na takmer 7 percent. Správa Organizácie pre hospodársku správu (OECD) uvádza, že počet pracovných miest v Európe, Spojených štátoch a ďalších rozvinutých krajinách bol desaťkrát nižší ako v prvých mesiacoch finančnej krízy v roku 2008.

Podľa Stefana Scarpetta, riaditeľa OECD pre zamestnanosť, prácu a sociálne veci, koronakríza šmahom ruky zmietla zo stola všetok pokrok, ktorý trh práce dosiahol po kríze pred dvanástimi rokmi. Najväčší šok pocítili mladí ľudia, na ktorých sa dôsledky pandémie ešte len začnú prejavovať.  

Koronakríza zanechá na mladých ľuďoch následky

Za posledné desaťročie majú mladí ľudia čoraz väčší záujem o menej platené zamestnania, najmä v oblasti pohostinstva a maloobchodu. Podľa správy Inštitútu pre fiškálne štúdie uverejnenej začiatkom mesiaca sú práve tieto pracovné miesta najviac postihnuté pandémiou.

Hospodárske následky budú pravdepodobne pretrvávať dlho po tom, čo vláda úplne zruší všetky obmedzenia. Autori správy sa domnievajú, že koronakríza narušila kariérny rast mnohých mladých ľudí a zabránila im v zarábaní vyšších miezd.

„Pre mladých zamestnancov môže byť škodlivá dokonca aj normálna recesia, pretože stagnácia v pracovnej oblasti neprimerane ovplyvňuje tých, ktorí prvýkrát pracujú a tiež tých, ktorí by za iných okolností mohli byť povýšení,“ uviedla Agnes Norris Keiller, výskumná ekonómka a autorka správy. Dodala, že recesia v dôsledku pandémie by sa na mladých zamestnancoch mohla podpísať dvakrát horšie.

práca
zdroj: Unsplash/Campaign Creators

Vyspelé krajiny prišli o jedno z 10 pracovných miest

Správa OECD spomenula aj výzvy, ktorým budú mladí ľudia s najväčšou pravdepodobnosťou čeliť v nasledujúcich mesiacoch či rokoch. Tohtoroční absolventi nielenže vstupujú na roztrieštený trh práce, no musia brať ohľad aj na starších kolegov, ktorí zažívajú ďalšiu finančnú krízu.

Väčšina vyspelých krajín počas finančnej krízy prišla o takmer jedno z 10 pracovných miest, ktoré obsadili ľudia mladší ako 30 rokov. Mnoho mladých ľudí preto žije vo finančnej neistote. Trápi ich zníženie platu, absencia zamestnaneckých výhody či neschopnosť dostať povýšenie.

„Mladí ľudia riskujú, že z nich súčasná kríza spraví veľké obete,“ píše sa v správe OECD.

Britská vláda prichádza s 2-miliardovým balíčkom

V prvý júlový deň predstavil britský minister financií Rishi Sunak sériu ekonomických opatrení určených na podporu mladých uchádzačov o zamestnanie. Ústredným bodom návrhu je program vo výške 2 miliárd anglických libier, vďaka ktorému by vláda dotovala šesťmesačné stáže pre mladých ľudí do 25 rokov.

práca
zdroj: Unsplash/Marten Bjork

Kancelária ministra tiež oznámila, že zamestnávatelia, ktorí využili vládny program na udržanie pracovných miest, dostanú bonus 1 000 libier za každého pracovníka. Podmienkou je, aby zamestnanec v spoločnosti či firme pôsobil aspoň do januára budúceho roku.

Zamestnanec ako zamestnanec 

Zatiaľ, čo sa britská vláda pokúša pomôcť mladým ľuďom, tá slovenská o to záujem nemá. Doposiaľ nepredstavila žiadny program, ktorý by pomohol mladým ľuďom vrátiť sa späť do práce, prípadne absolventom nájsť si nejakú prácu.

Pokiaľ si bol zamestnanec a spĺňal si vládou požadované kritéria, mohol si dostať finančnú pomoc. Rozdiel oproti Veľkej Británii však spočíva v tom, že na teba slovenská vláda neprihliadala ako na človeka, ktorý je prvýkrát v živote zamestnaný na plný úväzok, prípadne si úplne prišiel o prácu.

„Mladí ľudia si nesú najväčšie bremeno počas akejkoľvek finančnej krízy, no tentokrát sú vystavení osobitnému riziku, obzvlášť pokiaľ pracujú v odvetviach, ktoré priamo zasiahla pandémia,“ pre Reuters povedal britský minister Sunak. Kým Briti na mladých zamestnancov pozerajú z ľudského hľadiska, pre slovenskú vládu sú mladí zamestnanci jednoducho zamestnancami. 

Zdroje: SME, Inštitút pre fiškálne štúdie, GOV UK, BBC, Reuters, OECD, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá