Pre mnohých Slovákov môže byť hypotéka nedosiahnuteľná. Banky zvyšujú sadzbu, toto sú čísla

  • Pre mnohých ľudí je hypotéka čím ďalej menej dostupná
  • Až štyri banky zvýšili svoje úroky
Žena s prekvapeným výrazom a dom s kľúčom
Ilustračný obrázok, Unsplash/@tierramallorca, Unsplash/@masonkimbar
  • Pre mnohých ľudí je hypotéka čím ďalej menej dostupná
  • Až štyri banky zvýšili svoje úroky

Na lacnú hypotéku môžeš zabudnúť. Už minulý rok sa totiž skončila takzvaná etapa lacných hypoték, ktoré z dlhodobého hľadiska boli skutočne neštandardné. 

Ako sa zdá, zdražovanie hypoték však ešte ani zďaleka nekončí. Podľa informácií portálu Finsider úrokové sadzby z hypotekárnych úverov zvýšili opäť až štyri slovenské banky. 

Rekordná hranica

V minulom týždni zvýšila svoje úrokové sadzby z hypotekárnych úverov VÚB banka. Smerom nahor išli tentokrát už všetky viazanosti. Sadzba, ktorá platila doteraz v rámci desaťročnej viazanosti, svieti po novom pri troch najkratších viazanostiach. 

Pri desaťročnej viazanosti predstavovala pôvodná úroková sadzba 4,59 %. Teraz však toto číslo nájdeš pri viazanosti na 1, 3 a 4 roky. Predtým bol pôvodný úrok pri ročnej a trojročnej 4,09 % a pri štvorročnej viazanosti to bolo 4,19 %. 

Svoje úroky menila VÚB naposledy 28. januára. Aj v tom čase zvýšila banka sadzby pri všetkých fixáciách. Teraz však dve najdlhšie sadzby atakujú hranicu 5 %. Pri osemročnej a desaťročnej viazanosti musia tak klienti počítať s novým úrokom vo výške 4,99 %.

Klienti, ktorí si v banke neuzatvoria poistenie schopnosti splácať úver, musia pritom rátať s tým, že pri dlhších viazanostiach bude ich úrok vyšší ako 5 %. Minimálny úrok bez poistky totiž poskočí o 0,2 percentuálneho bodu. 

Najlacnejší na trhu

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Finsider , TASR, SLSP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá