Koronavírus online: Pre slovenské firmy a živnostníkov chystá vláda veľký balík ekonomických opatrení

 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
Aktuálne
 • Situáciu okolo koronavírusu sledujeme online
 • Na Slovensku bolo 26. marca potvrdených celkovo 269 prípadov, vo štvrtok pribudlo 43
 • Oficiálne vyliečení sú dvaja
 • Všetky interaktívne mapy s výskytom koronavírusu na Slovensku aj vo svete nájdeš TU >>

  18:35 Pre slovenské firmy a živnostníkov chystá vláda veľký balík ekonomických opatrení na zmiernenie dopadov koronavírusu na ekonomiku Slovenska. Jeho presné znenie by malo byť známe verejnosti pravdepodobne v nedeľu a mesačne bude stáť Slovensko stovky miliónov eur. Uviedol to v piatok v relácii Tak takto?! na TA3 štátny tajomník Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVaR) SR Jozef Mihál.

  Pomoc nebude podľa Jozefa Mihála určená pre každú firmu, ale len tie, ktoré vedia preukázať, že zamestnancov museli nechať doma kvôli tzv. prekážkam v práci. „To znamená, že napríklad reštaurácie, ktoré museli byť zatvorené na základe rozhodnutia Ústredného krízového štábu (ÚKŠ), alebo zamestnávateľ, ktorý musel nechať zamestnancov doma pretože pre nich nemal prácu z dôvodu zníženého odbytu, môžu očakávať pomoc od vlády,“ pokračoval Mihál. (SITA)

  16:56 Bratislavský Volskwagen zostáva zatvorený až do Veľkej noci. Informovala o tom hovorkyňa podniku Lucia Kovarovič Makayová. „Volkswagen Slovakia predlžuje prerušenie výroby vo všetkých troch tuzemských závodoch o ďalšie štyri pracovné dni (do Veľkej noci) predovšetkým na základe pretrvávajúceho klesajúceho dopytu po vozidlách a obmedzení v dodávateľskom reťazci,“ informovala Makayová.

  Súčasne sa podnik intenzívne pripravuje na čo možno najrýchlejší postupný opätovný nábeh výroby, pri ktorom má byť znova výrazne posilnená ochrana zdravia zamestnancov. Podnik pracuje na rozsiahlom balíku ďalších opatrení na ochranu zamestnancov pred infekciou s jasným zámerom zaistiť bezpečné pracovné podmienky pri opätovnom spustení prevádzky v podniku,“ dodala.

  16:33 Aktuálna situácia vo svete:

  V Španielsku za jediný deň pribudlo 769 nových obetí koronavírusu. Celkový počet obetí tak v piatok stúpol už na 4 858. Počet infikovaných vzrástol za posledných 24 hodín o 7 800, celkový počet ľudí nakazených koronavírusom je teda v Španielsku aktuálne už 64 059.

  Španielsko spolu s Talianskom a Spojenými štátmi sú momentálne krajinami, kde počet obetí aj počet osôb, u ktorých sa potvrdila nákaza koronavírusom, pribúda najrýchlejšie. Spojené štáty v piatok už dokonca predbehli aj Čínu, odkiaľ sa nový koronavírus rozšíril, a stali sa krajinou s najvyšším počtom pozitívnych testov na koronavírus. Nákaza sa tam potvrdila už u 86 105 ľudí.

  Na celom svete sa koronavírusom nakazilo už takmer 550-tisíc ľudí a takmer 25-tisíc osôb ochoreniu podľahlo. Najviac obetí, 8 215, si koronavírus vyžiadal v Taliansku, kde je zároveň alarmujúco vysoký, vyše 10-percentný, podiel mŕtvych v porovnaní s celkovým počtom osôb, u ktorých sa potvrdila nákaza.

  V počte mŕtvych za Talianskom nasleduje Španielsko so 4 858, Čína s 3 292, Irán s 2 378, Francúzsko s 1 696, Spojené štáty s 1 314 a Veľká Británia s 578 obeťami.

  Rakúsko hlási už 58 obetí a 7 393 nakazených, Poľsko šestnásť obetí a 1 289 nakazených a Maďarsko desať obetí a 300 nakazených. V Českej republike zaznamenali už deväť obetí a nákaza sa potvrdila u 2 062 ľudí, Ukrajina hlási päť obetí a 218 nakazených a na Slovensku bolo doteraz 269 pozitívnych testov. (SITA)

  15:58 Transparency International Slovakia (TIS) tvrdí, že magistrát hlavného mesta nakúpil predražené rúška. Informuje o tom na sociálnej sieti. „V čase prepukajúcej epidémie koronavírusu nakúpila Bratislava vedená primátorom Matúšom Vallom jednorazové rúška drahšie ako Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) pod vedením Kajetána Kičuru. Kým SŠHR čelila kritike, že nakúpili 190-tisíc kusov predražených rúšok od firmy Green Day funkcionára SNS Slavomíra Leyseka v jednotkovej cene 1,71 eura (bez DPH), magistrát kúpil 45-tisíc kusov rúšok až po 2,2 eura za kus (bez DPH) od firmy Jamini A, ktorá sídli v dome bývalého policajného viceprezidenta Jána Vaľa,“ uvádza TIS.

  Premrštenú cenu rúška, ktoré stojí bežne 2 centy, hlavné mesto podľa TIS obhajuje časovým stresom. „Magistrát sa snažil zabezpečiť v sobotu 14. marca ochranné pomôcky, aby s nimi mohli už v pondelok nastúpiť do práce zamestnanci hlavného mesta a jeho organizácií,“ tvrdí TIS. Jamini A bola podľa hovorcu hlavného mesta Petra Bublu jednou z desiatok spoločností oslovených mestom v snahe získať pomôcky čo najskôr. „Táto spoločnosť ako jediná disponovala skladovými zásobami a dokázala dodať tovar do 24 hodín,“ zdôvodnil Bubla nákup pre TIS.

  Podľa TIS si Bratislava od Jamini A. objednala spolu až 75-tisíc rúšok. Po úvodnej dodávke 45-tisíc kusov sa rozhodla ďalší predražený tovar neodobrať. Vo výsledku dopadlo hlavné mesto lepšie, pretože následne sa mu podarilo uskutočniť ďalší nákup 122-tisíc kusov rúšok v jednotkovej cene 0,39 eura (bez DPH) s dlhšou lehotou dodania. „Mesto teda v priemere nakupuje rúška za 0,88 eur bez DPH na kus,“ argumentuje Bubla.

  Spoločnosť Jamini A sídli v Rovinke v dome bývalého policajného prezidenta Jána Vaľa. Či firmu vlastní priamo bývalý policajný viceprezident, sa TIS overiť nepodarilo. Na čele policajného zboru bol Vaľo v čase prvej vlády Roberta Fica, v roku 2012 ho odvolal minister vnútra Daniel Lipšic. (SITA)

  NAJDRAHŠIE RÚŠKA KUPOVALA BRATISLAVA – OD BÝVALÉHO POLICAJNÉHO VICEPREZIDENTA 😷V čase prepukajúcej epidémie…

  Gepostet von Transparency International Slovensko am Freitag, 27. März 2020

  15:30 Má Taliansko to najhoršie za sebou? Podľa všetkého vrchol epidémie ešte len príde, uvádza CNN. Šéf talianskeho národného inštitútu zdravia na tlačovej konferencii uviedol, že sa tak udeje v najbližších dňoch. „Taiansko ešte nedosiahlo vrchol. Krivka nárastu spomaľuje, takže sa k nemu určite blížime. Ale trend ešte nie je klesajúci,“ povedal Silvio Brusaferro.

  14:40 Koronavírus má aj člen Johnsonovho kabinetu. Britský minister zdravotníctva Matt Hancock má pozitívny test, píše The Independent. Minister je podľa vlastných slov na Twitteri v dobrom stave a má len mierne príznaky, takže bude pracovať z domu. Pozitívny je aj jeho šéf, premiér Boris Johnson.

  14:34 Úrad verejného zdravotníctva zverejnil stručný prehľad nových prípadov:

 1. muž,22, karanténa Gabčíkovo, okres Bardejov
 2. muž, 12, FN Trnava, okres Trnava
 3. žena, 74, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 4. muž, 26, Karanténa Gabčíkovo, okres Gelnica
 5. muž, 1, Karanténa Gabčíkovo, okres Gelnica
 6. žena, 28, Bratislava-Kramáre, okres Bratislava
 7. muž, 32, záchytné stredisko Trenčín, okres Prešov
 8. žena, 24, Karanténa Gabčíkovo, okres Dolný Kubín
 9. muž, 21, okres Bratislava
 10. žena, 39, okres Partizánske
 11. muž, 29, okres Banská Bystrica
 12. muž, 26, okres Bratislava
 13. muž, 41, okres Žilina
 14. muž, 42, okres Piešťany
 15. muž, 28, okres Trnava
 16. žena, 64, okres Sereď
 17. žena, okres Bratislava
 18. muž, 44, okres Bratislava
 19. žena, 63, okres Bratislava
 20. žena, 2, okres Malacky
 21. muž, 37, okres Bratislava
 22. muž, 48, okres Nitra
 23. muž, 45, okres Prešov
 24. žena, 25, okres Bratislava
 25. žena, 38, okres Bratislava
 26. muž, 35, okres Košice
 27. muž, 47, okres Ružomberok
 28. žena, 54, okres Martin
 29. žena, 43, okres Prievidza
 30. muž,24, okres Bratislava
 31. muž, 36, okres Prešov
 32. muž, 27, okres Považská Bystrica
 33. žena, 23, okres Považská Bystrica
 34. žena, 52, okres Považská Bystrica
 35. žena, 27, okres Bardejov
 36. žena,27, okres Ilava
 37. žena, 57, okres Stará Ľubovňa
 38. žena, 36, okres Lučenec
 39. muž, 77, okres Piešťany
 40. muž, 34, okres Bratislava
 41. muž, 25, okres Bratislava
 42. žena, 51, okres Nitra

14:13 Taliansko má unikátny prípad. Z ochorenia Covid-19 sa tu vyliečil 101-ročný pacient, píše CNN. Pacient z Rimini bol prepustený z nemocnice domov a jeho stav je dobrý, aj keď ešte nie je na sto percent zotavený.

13:28 Zo Spojených štátov z letiska Washington na letisko Milana Rastislava Štefánika v Bratislave dnes priletelo 278 ľudí. Na palube lietadla sa nachádzali slovenskí občania a štátni príslušníci Českej republiky, Slovinska a Maďarska. Do karantény v Gabčíkove a Liptovskom Jáne umiestnili 119 Slovákov, 43 mladistvých poslali do domácej karantény. Ostatných odviezli do domovských krajín a v tejto chvíli sa už nachádzajú v karanténe v ich krajinách. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. (SITA)

13:17 Frontman nemeckej rockovej kapely Rammstein Till Lindemann je nakazený koronavírusom a je na jednotke intenzívnej starostlivoti, píše nemecký denník Bild. 57-ročný spevák ešte 15 marca odohral koncert v Moskve, po návrate do Berlína ho však hospitalizovali so zápalom pľúc. Následne uňho potvrdili koronavírus.

13:05 Britský premiér Boris Johnson má pozitívny test na koronavírus.

12:50 Rómska osada v Gelnici je celá v karanténe. Denníku N to potvrdil primátor mesta Dušan Tomaško. Na tlačovej besede premiéra a ministra zdravotníctva sa na opáskovanie osady pýtala reportérka RTVS. Matovič ani Krajčí informáciu o karanténe nemali. Podľa RTVS do osady prišiel človek z Anglicka, ktorý nedodržiaval karanténu. Rozhodnutie o uzavretí obce či jej časti je v kompetencii hygienika, zdôraznil minister Marek Krajčí s tým, že pravdepodobne šlo o iniciatívu samosprávy.

11:48 Český pacient s ochorením COVID-19, ktorý dostáva experimentálny liek, už nepotrebuje mimotelový obeh. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na hovorkyňu Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Mariu Heřmánkovú. „Stav taxikára sa zlepšil natoľko, že mohol byť odpojený od prístroja ECMO,“ povedala s tým, že muž zostáva na pľúcnej ventilácii.  Pražský taxikár je jediným pacientom v Česku, pre ktorého lekári dostali liek remdesivir. Muža najprv 10. marca prijali do Thomayerovej nemocnice v Prahe-Krči s podozrením na zápal pľúc, po piatich dňoch ho prevzala Všeobecná fakultná, kde ho napojili na ECMO. Týchto prístrojov pre pacientov s COVID-19 v najvážnejšom stave je podľa iDNES.cz v Česku 74. Pre ďalšie vážne prípady sú potrebné pľúcne ventilátory či podávanie kyslíka. (SITA)

11:45 Vek ľudí, ktorí majú pozitívne testy na Slovensku je veľmi rozmanitý, od jednoročného dieťaťa až po dôchodcov, veľký počet nakazených je však vo veku okolo 20 či 40 rokov. Počet pacientov v rizikovom veku nad 65 rokov je nízky. Podľa Matoviča je pravdepodobné, že preto Slovensku nezaznamenalo žiadne úmrtie na chorobu Covid-19. „Dúfam, že tú kolonku s počtom úmrtí nebudeme musieť nikdy naplniť,“ povedal premiér.

11:32 Jeden z nakazených pacientov alebo pacientok je v kritickom stave a na pľúcnej ventilácii. „Bojuje o život. Je v rizikovom veku a má aj iné zdravotné problémy,“ povedal na tlačovom brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí.

11:00 Počet nových prípadov sa zvýšil na 269, 26. marca do polnoci pribudlo 43 pozitívnych. Včera bolo 912 ľudí otestovaných v štátnom laboratóriu, 60 ďalších otestovali v súkromnom laboratóriu. Povedal to na tlačovej besede premiér Igor Matovič. 42 prípadov odhalilo testovanie v štátnych laboratóriách, jeden prípad zachytili testy v súkromnom laboratóriu. Je ním vodič, ktorý po Slovensku rozvážal potraviny. Ide o zatiaľ najväčší počet denných testov na Slovensku.

🔴🎥 Sľuby plníme: výrazne zvýšenie počtu testovaných ľudí! Brífing premiéra Igora Matoviča a ministra zdravotníctva Mareka Krajčího

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Freitag, 27. März 2020

9:59 Civilné lety zo všetkých slovenských letísk ostávajú aj naďalej zakázané. Ministerstvo dopravy a výstavby SR predĺžilo ich zákaz o ďalších štrnásť dní, a to od 27. marca minimálne do 10. apríla 2020. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Letiska M. R. Štefánika v Bratislave Veronika Ševčíková s tým, že v období zákazu letov od 13. do 27. marca letisko plánovalo pôvodne vybaviť 15 charterových a 396 pravidelných letov, ktoré museli byť zrušené.

9:20 Podnikateľom dochádza čas. Vzývajú vládu k čo najrýchlejšiemu prijatiu potrebných opatrení a krokov, na konci ktorej bude opäť obnovený ekonomický život pri rešpektovaní primeraných obmedzení. Za obnovenie ekonomického života v horizonte niekoľkých týždňov považujú, ak dôjde k spomaleniu šírenia nákazy na únosnú mieru, otvorenie škôl, obchodov, služieb a výroby. Medzi tri najdôležitejšie opatrenia podľa podnikateľov patria dočasné zrušenie platieb sociálnych a zdravotných odvodov SZČO za marec, apríl a máj tohto roku, oslobodenie výplat zamestnancov postihnutých podnikov od sociálnych a zdravotných odvodov a dane z príjmu a odloženie splátky úverov a leasingov, za ktoré by ich klienti neboli trestaní zápisom v úverovom registri a úrokom či doplatkami navyše. Informoval o tom na základe výsledkov prieskumu o ekonomických opatreniach v hospodárstve v súvislosti s pandémiou vírusu výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) Peter Serina. (SITA)

9:09 Podľa najnovších údajov Johns Hopkins University majú v USA viac ako 85 500 pozitívnych testov, čo je viac ako v Číne (81 782) a v Taliansku (80 589). V počte úmrtí je to však stále Taliansko, ktoré ich má najviac, a to 8 215. Spojené štáty majú takmer 1 300 úmrtí spôsobených ochorením COVID-19, ktoré nový koronavírus vyvoláva, a v Číne ich je 3 291.

V Španielsku rastie počet nakazených raketovým tempom, každý deň pribudne viac nových prípadov. Spolu je v krajine takmer 60-tisíc nakazených. Susedné česko má 2062 prípadov a už deväť úmrtí. (SITA, red)

9:00 Aktuálna situácia vo svete:

zdroj: Worldometer

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech