Prečo by si mal plánovať aj rok 2018, a nie len 2017

  • Alebo prečo je dôležité nesadiť iba jeden strom, ale celý sad.
pexels-photo-218968
  • Alebo prečo je dôležité nesadiť iba jeden strom, ale celý sad.

,,Najlepší spôsob, ako predpovedať svoju budúcnosť, je vytvoriť ju.“ Abraham Lincoln

S príchodom nového roka prichádza nielen nový štart v kalendári, no veľakrát sa domnievame, že aj v našich životoch. Do nového roka ideme s čistým štítom a cítime, že rok, ktorý je pred nami, je ako nepopísaný papier, ktorý nám dáva šancu urobiť niečo lepšie, výnimočnejšie ako doteraz. Práve preto máme tendenciu dávať si predsavzatia, respektíve akési sľuby, ktoré chceme počas nasledujúcich 365 dní naplniť. Ale prečo plánujeme iba rok dopredu? Prečo naše plány nesiahajú ďalej, ako do roka 2017?

Skôr, ako J. K. Rowlingová napísala prvé kapitoly Harryho Pottera, knihy, ktorá sa stala jednou z najpredávanejších v histórií, mala premyslených všetkých sedem dielov. Preto je namieste položiť si otázku: Ako by asi tak vyzeral Harry Pottter, keby ho začala písať len tak, bez hlbšieho zámeru, bez toho, aby vedela, čo sa v Harryho živote odohrá v nasledujúcich pokračovaniach? Ak by J. K. Rowlignová nemala pri písaní prvej časti žiaden hlbší plán, možno by z toho vznikla iba zlá kniha o školákovi, ktorý išiel do školy a zabil zloducha.

1zdroj: static.pexels.com

Tým, že mala Rowlingová pri písaní úvodnej tejto čarodejníckej ságy časti jasno aj v jej pokračovaniach, bola schopná nasmerovať celý dej úplne iným smerom, vďaka čomu dostala príbeh a všetko to, čo sa v Harryho živote odohralo, do želanej pozície. Iba preto, že pred sebou mala dlhodobý cieľ, bola schopná vytvoriť oveľa väčší príbeh a načrtnúť veci, ktorými celý dej vygradoval do pompézneho konca.

A presne to je dôležité – J. K. Rowlingová mala už zo začiatku akúsi líniu, vodítko, ktorého sa mohla pridržiavať, vďaka čomu dotiahla celú knihu do úspešného celku.

Čo keby si začal žiť na základe toho, čo máš v úmysle urobiť nie jeden, ale napríklad tri, štyri či päť rokov od teraz? Prečo teda život neplánovať niekoľko rokov dopredu? Prečo je tak dôležité byť o niekoľko krokov vpred?

pexels-photo-218968zdroj: static.pexels.com

Keď staviaš dom, vždy máš nejaký plán, ktorého sa pridržiavaš. Berieš to ako samozrejmosť a nikdy by si sa do výstavby nepustil bez toho, aby si v tom mal aspoň trochu jasno. Neočakávaš obývačku tam, kde mala byť kúpeľňa. A preto nie si prekvapený výsledkom.

Nemôžeš svoje ciele izolovať len do jedného, jediného roku. Ak už teraz premýšľaš nad tým, kde sa vidíš v dlhšom časovom horizonte, je väčšia šanca, že sa ti to podarí. Len tak budeš môcť robiť systematické kroky, ktoré budú v súlade s tvojím veľkým plánom. Len tak budeš môcť tvoriť tvoj život tak, ako len ty chceš

pexels-photo-29046zdroj: static.pexels.com

Prirodzene, nedá sa naplánovať všetko a nie všetko čo je naplánované sa ti podarí. Pretože život je rýchly a občas aj nevyspytateľný. Preto by sme mali ostať odhodlaní pre svoje rozhodnutia, no flexibilní v našom prístupe k nim. A nech sa stane čokoľvek, vždy by si mal mať nejaký plán. To, že veci občas nejdú podľa neho neznamená, že nemáš mať svoj život pod kontrolou.

Tak čo, už máš svoj plán na rok 2018?

zdroj titulnej fotografie: zdroj: static.pexels.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech