Prečo by si sa vôbec nemal ponáhľať, pokiaľ ešte nemáš 30

  • Svojho bývalého šéfa som sa pravidelne pýtal otázku: „Čo môžem urobiť lepšie?“ Pravidelne mi odpovedal, že sa ho túto na to pýtam už štvrtýkrát v daný týždeň.
  • Zatiaľ čo ocenil moju snahu vždy robiť progres a stávať sa lepším, povedal mi, že tomu musím dať čas. Keď som sa ho spýtal na spätnú väzbu v minulosti, vravel mi, že som urobil dobrú prácu a ak budem pokračovať v tom, čo robím, bude to fajn.
analog-back-beautiful-boy-clouds-Favim.com-429204
  • Svojho bývalého šéfa som sa pravidelne pýtal otázku: „Čo môžem urobiť lepšie?“ Pravidelne mi odpovedal, že sa ho túto na to pýtam už štvrtýkrát v daný týždeň.
  • Zatiaľ čo ocenil moju snahu vždy robiť progres a stávať sa lepším, povedal mi, že tomu musím dať čas. Keď som sa ho spýtal na spätnú väzbu v minulosti, vravel mi, že som urobil dobrú prácu a ak budem pokračovať v tom, čo robím, bude to fajn.

Pomyslel som si, že to je pre mňa najhorší feedback aký môžem dostať. Ja nechcem byť „fajn.“ Chcem byť skvelý, chcem byť excelentný, úžasný, chcem byť (vložiť ďalšie synonymum tu). Bolo to pre mňa doslova urážlivé počuť, že budem „fajn“, pretože to znelo tak priemerne.

man-1209332_960_720

foto: pixabay.com

„Pokiaľ si ten najmúdrejší v miestnosti, nachádzaš sa v nesprávnej miestnosti.“

Riadim sa týmto mottom a obklopujem sa hlavne ľuďmi, od ktorých sa môžem naučiť čo najviac. Takto sa posúvam vpred najrýchlejšie. Som si vedomý toho, že jediný človek, ktorého potrebujem prekonať som ja sám z predchádzajúceho dňa, nemôžem si však pomôcť a stále sa porovnávam s ostatnými.

Môj ex-CEO predal svoju prvú spoločnosť za niekoľko miliónov keď mal iba 28.
Keď som pracoval s týmto človekom, pýtal som sa sám seba, čo som zatiaľ dokázal ja ? Je iba o pár rokov predo mnou, čo dokážem dovtedy ja ?

Group of business people planning new ideas

foto: technobuffalo.com

Príbehy o Zuckenbergovi, Gatesovi, Jobsovi a ďalších vizionároch, ktorí spravili dieru do sveta v tom istom veku, v nás (strašne ambicióznych wannabe entrepreneurs generácie Y) vyvolávajú pocit naliehavosti. Všetky tie články a motivácie o tom, že teraz je to najlepšie prostredie a najlepší čas – kým sme mladí, nemáme rodinu, nemáme čo stratiť a najlepšie už počas školy. 

Nemáme čakať na to, kým sa dostaneme do bodu keď sme zabezpečený, s rodinou, povinnosťami, hypotékou na krku atď. Tieto senzácie ma urobili veľmi netrpezlivým a dychtivým po tvorení hodnoty.

laptop-1146825_960_720

foto: pixabay.com

Chcem svoje ciele dosiahnuť rýchlejšie. Chcem byť lepším človekom,  akým som bol včera. Chcem sa všetko naučiť, nech môžem tvoriť hodnotu ASAP. Všetci máme každý deň dvadsaťštyri hodín a ja sa cítim byť nútení využiť každú minútu produktívne. Ráno vstávam skôr a sledujem Udemy, pri raňajkovaní pozerám TEDx prednášky, na obede čítam knihu, cez prestávku medzi hodinami čítam Startitup. Ak to nerobím, mám pocit, že som pozadu.

Keď som sa dostal na svoju prvú letnú stáž, okolie mi vravelo, že som nemohol urobiť lepšie. Okolie malo pravdu. Dalo mi to veľa. Avšak, keď som tam niekedy trávil dvanásť hodín denne (dobrovoľne), cítil som, že niečo nie je v poriadku.
Správal som sa ku sebe ako ku startupu. Hovoril som si, že potrebujem byť lepším rýchlejšie, a že mi tikajú hodiny. Po čase som začínal mať pocit, že to preháňam. Snažil som sa to potlačiť, no svoje telo nikdy neoklameš. Chcel som mať rovnováhu, za čo som sa cítil zle. Potreboval som sa zmeniť.

5

foto: digitaltrends.com

Od málokoho počujeme, že je potrebné mať v našom mladom veku rovnováhu, naša produktívne posadnutá spoločnosť v kombinácii s pocitom urgentnosti skrátka spochybňuje tento úsudok.

Tento celý víkend som strávil vylihovaním v posteli pozeraním Top Gearu a čítaním Game of Thrones. Nepamätám si, kedy som to urobil naposledy a ani to, čo ma k tomu doviedlo. No cítil som sa skvele. Pripomenul som si to, aké to bolo za detských čias, keď som nerozmýšľal a riadil sa iba tým čo som cítil.  Dokázal som v sebe potlačiť aj svedomie, ktoré mi hovorilo, že mám kopu ďalších vecí na starosti. Bolo to OK.

18

foto: pixabay.com

Bolo to produktívne ? Diskutabilné. Strata času ? Nie. Predal som spoločnosť ? Nie. Predám za pár rokov startup/vytvorím dostatok hodnoty v spoločnosti za peňažný návrat ? To ti povedať neviem. Aj keby nie, je to v poriadku. Jedno však viem na isto.  Pokiaľ som sa dnes naučil niečo nové alebo som niekomu pomohol, dnešok bol dobrý deň.

Mám dvadsaťjeden rokov. Za pár rokov budem mať za sebou 1/4 storočia.
To mi dáva ešte 3/4 storočia k tomu aby som sa učil a vytváral hodnotu.
Mám 657 000 hodín na to aby som mohol robiť vo svojom živote to čo chcem.

Máš iba niečo cez 20 rokov. Prestaň sa ponáhľať.

How-Top-Companies-Keep-Millennial-Employees-Committed-And-Engaged-720x340

foto: entrepreneur.com

zdroj: huffingtonpost.com, zdroj titulnej fotografie: favim.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK