Prečo je na Slovensku ťažké niečo vybudovať? Lebo závisť!

  • Tento článok nie je popisom môjho hnevu, ani zúfalstva. Je skôr zrkadlom našej spoločnosti.
image_1420212059.jpeg
  • Tento článok nie je popisom môjho hnevu, ani zúfalstva. Je skôr zrkadlom našej spoločnosti.

 

Väčšina Slovákov o sebe rada hovorieva, že sú dobrosrdeční, podnikaví a najmä… že v sebe nosia silné „sociálne cítenie“. V skutočnosti však Slováci trpia chronickou sociálnou závisťou, ktorá (sem-tam) „prerastá“ až do diagnózy…

 

Čo to má so startupmi?

Videl som nejednu startupovú komunitu mimo Slovenska a musím povedať, že rozdiely sú značné. Nehovorím teraz o vybudovanej infraštruktúre (venture kapitál fondy, mentoringové zázemie, atď.), hovorím o prístupe a medziľudských vzťahoch. To, že aj v zahraničí existuje istá dávka závisti a ohovárania, je zrejmé, no Slováci ju podľa môjho názoru dotiahli k dokonalosti. 

Starupisti majú veľakrát plné ústa toho, ako si treba pomáhať, podávať pomocnú ruku, ťahať za jedno lano… no realita je častokrát úplne iná. 

 

Príbeh Goldee nie ani tak zaujímavý ako to, že…

To, že príbeh Goldee zarezonoval v takej miere, nie je vôbec spôsobené tým, že by tisíce Slovákov tento príbeh nejako extra sledovali a zaujímali sa oň, nalejme si čistého vína. To, že nejaké Goldee existuje, vedelo pár stovák Slovákov. Prečo potom toľko hnevu kvôli startupu, ktorý väčšina ani nepoznalo? Skúste sa vrátiť o pár týždňov späť a zamyslieť sa. Aby ste príliš dlho nerozmýšlali, tak tu je nápoveda – byt, plat, dovolenka… Komentáre pod uverejnenými článkami sa niesli v tomto duchu, materiálnom.

Namiesto toho, aby sa riešili (KEĎ UŽ) veci objektívne, prečo došlo ku krachu celého startupu. Ľudia sa prevažne chytali fám, ktoré len ťažko potvrdiť. Všetci chceli vidieť storku, ako si CEO nádejného startupu nakradol, a tak položil celý startup. 

 

Čo s tým?

Každý máme rovnaké možnosti, je len na nás, či budeme celý život závidieť, ohovárať, alebo sa pokúsime zmeniť veci smerom, ktorý má skutočne význam. Sme malá krajina, ktorá je bytostne odkázaná na šikovných a inovatívnych ľudí, ktorí skutočnú a úprimnú pomoc budú potrebovať najviac. Preto si želám jedno, nech je rok 2015 ÚPRIMNÝ. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech