Prečo je nový webový prehliadač Vivaldi 1.0 posilou pre developerov ?

  • Si človek, ktorý túži dostať z prehliadača maximum? Na trhu máme nový prehliadač Vivaldi 1.0, ktorý naštartuje tvoju prácu efektívne a jednoducho. Nesie jasné posolstvo - zjednodušiť a nakopnúť tvoju produktivitu!
titulka
  • Si človek, ktorý túži dostať z prehliadača maximum? Na trhu máme nový prehliadač Vivaldi 1.0, ktorý naštartuje tvoju prácu efektívne a jednoducho. Nesie jasné posolstvo - zjednodušiť a nakopnúť tvoju produktivitu!

Vivaldi je nový multi-platformový webový prehliadač, ktorý vytvoril zakladateľ a bývalý CEO Opery Jon Stephenson von Tetzchner a Tatsuki Tomita. Názov Vivaldi bol inšpirovaný známym talianskym skladateľom Antoniom Vivaldim. Podľa jedného z tvorcov tohto nového prehliadača je meno Vivaldi vo svete pochopené a uznávané, a preto ho treba mať na pamäti.

Vivaldi Technologies zahájili preview verziu pre verejnosť už v januári 2015, kedy bol predbežný náhľad stiahnutý viac ako dva miliónykrát. Pred desiatimi rokmi sa čakalo na spoľahlivý prehliadač, ktorý umožní ľahko a rýchlo vyhľadať požadovanú webovú stránku. Spotrebitelia ale dychtivo čakali na nové verzie a jednoduchosť. Miesto, kde ľahko zadáš adresu a nájdeš informácie, ktoré potrebuješ rýchlo. Tieto dni sú dnes už našťastie dávno preč.
obrzok

Posledným novým a významným multi-platformovým prehliadačom na trhu bol v roku 2008 Chrome od Googlu, ktorý momentálne vedie na prvých priečkach. Ale prehliadavanie webu sa v dnešnej dobe výrazne zmenilo.

Vivaldi na prvý pohľad pôsobí ako skromný prehliadač. Tento prehliadač však, narozdiel od starých známych Chrome a Safari, nie je závislý od pridávania rozšírení. Pri bežných prehliadačoch sú rozšírenia potrebné hlavne vtedy, ak chceš viac ako bežný užívateľ. Vivaldi bol zostavený pre náročných užívateľov formou built-in-one, takže ľahko nájdeš všetko na jednom mieste bez potreby pridávania nových rozšírení. Vďaka tomu bol označený za prehliadač pre úspešných developerov, ktorý ponúka obrovský zoznam funkcií.

Ako prvé si môžeš všimnúť nastaviteľný vzhľad a štýl zobrazovania. V nastaveniach nájdeš mnoho kategórií konfigurácií a prispôsobení aj pre najnáročnejších užívateľov. Jedna z vizuálnych funkcií je zmena farby v hornej lište v závislosti od toho, akú stránku si momentálne prezeráš.
minipreview
Pre multi-taskingových používateľov je tu novinka v možnosti prehľadnejšieho prezerania viacerých webových stránok naraz. Už viac nemusíš preskakovať medzi oknami v tvojom prehliadači. Jednoducho si vytvoríš webový panel, ktorý ti poskytne rýchly náhľad na obsah tvojich obľúbených webiek, bez toho, aby si musel opustit okno, v ktorom práve pracuješ. Takto dokážeš mať skvelý prehľad a nezmeškáš najnovšie informácie.

Vivaldi si pre teba pripravil tiež mini náhľad stránky pri prechode kurzora po hornej lište. Užitočné je to hlavne v prípade, ak si aj ty človek, ktorý má otvorených nekonečne veľa okien naraz.

Ďalšou skvelou novinkou je písanie poznámok k stránke priamo v bočnej lište. Do popisku stránky si vieš doplniť text, vložiť vlastný obrázok a dokonca jedným klikom vytvoriť screenshot, ktorý sa automaticky vloží do poznámky. Takto nestratíš cenné informácie, ak sa k webke potrebuješ vrátiť neskôr. Prácu vo Vivaldi ti zjednodušia aj gestá myši, ktoré si sám vytvoríš.
screenshot

Nevýhodou je, že pokiaľ začneš využívať príliž mnoho týchto skvelých funkcií naraz, ostane ti menej priestoru na prezeranie obsahu, ktorý je vlastne tým hlavným, prečo si si prehliadač otvoril. Konkurenti Chrome a Apple Safari sa zamerali v posledných rokoch skôr na zredukovanie priestoru v okne tak, aby sa spotrebiteľ mohol plne venovať obsahu, ktorý hľadá. Myslím si však, že každý pokročilý užívateľ ocení mať všetko pekne po ruke a vždy na očiach pripravené na použitie. Niektoré z funkcií panelu, ako napríklad písanie poznámok a rýchly spôsob, ako zoskupovať podobné otvorené záložky, mi pripadali ako potenciálne veľmi užitočné .

V najnovších testoch mal podľa mnohých používateľov Macbooku Pro Vivaldi problémy so správnym zobrazovaním. Taktiež môžeš nájsť pár drobných chýb zobrazujúcich sa na iných počítačoch. Momentálne nie sú dostupné vylepšené developerské nástroje, ale len základné, ďalšie plánujú dodať čoskoro. Vivaldi je zatial iba počítačový prehliadač, ale verím, že už onedlho sa budeme tešiť z verzie pre mobil. Tieto chybičky krásy by sme im na začiatok ale mohli odpustiť.

Podľa Vivaldi existuje viac ako jeden milión spôsobov, ktoré spravia tento prehliadač perfektným pre tvoje použitie. Osobne si myslím, že pre väčšinu ľudí nie je cieľom takto pokročilo pracovať s prehliadačom. Každopádne nástroje a funkčnosť, ktoré ponúka Vivaldi, vyzerajú lákavo. Pokiaľ sa ti zapáčil a dokázal si sa zmieriť s počiatočnými chybami, tak neváhaj a rozbehni svoju produktivitu naplno.

Hrdá spoločnosť Vivaldi sa rozhodne netají svojou filozofiou. Ich posolstvo je jasné: „Zatiaľ čo ostatné prehliadače obnažujú svoje produkty, Vivaldi pridáva vlastnosti a výkonné možnosti personalizácie s účelom pomôcť tým najnáročnejším používateľom webu a zvýšiť tak ich produktivitu a efektivitu. “

Vo svete, kde to nové vyvíjajúce sa prehliadače vzdali, samotná existencia Vivaldi poukazuje na to, že je stále čo v tomto smere vyvíjať a zamerať sa novú rastúcu sféru IT.

YourStory-Vivaldi

foto: yourstory.com 

zdroj: thenextweb.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK