Prečo ľudia prišli na Ficov protest: My sme došli zo srandy. Choďte do baru na kávičku, skočila im do reči demonštrantka

  • Smer na protivládnom proteste útočil na koaličných politikov
  • Demonštrácie sa zúčastnili stovky ľudí
  • Startitup zaujímalo, prečo prišli na protest
Protest pred nrsr
Startitup
  • Smer na protivládnom proteste útočil na koaličných politikov
  • Demonštrácie sa zúčastnili stovky ľudí
  • Startitup zaujímalo, prečo prišli na protest

Včera podvečer bolo pred národnou radou poriadne rušno. Po neúspešnom odvolávaní ministra vnútra Romana Mikulca sa pred inštitúciou stretli stovky ľudí kritizujúcich súčasnú vládnu garnitúru. Demonštráciu z veľkej časti viedol práve Smer-SD Roberta Fica.

Startitup sa protivládnej akcie taktiež zúčastnil. Zaujímalo nás, prečo ľudia zavítali na smerácku iniciatívu.

Rozvášnený dav

Hustá atmosféra, protivládne nálady, ostré slová, ale aj kritické transparenty. Aj takto vyzerala včerajšia demonštrácia pred parlamentnými bránami.

Hlavnou hviezdou a organizátorom akcie bol opozičný Smer-SD. Poslanec Ľuboš Blaha napríklad policajného šéfa Štefana Hamrana nazval „humusákom“, vulgárne sa vyjadroval aj na adresu hlavy štátu Zuzany Čaputovej a Igora Matoviča prirovnával k Adolfovi Hitlerovi.

„Slováci, ja to zvládnem, ale vy musíte teraz za Slovensko zabojovať,“ tlmočil slová Roberta Kaliňáka z väzby jeho synovec Erik. Dav následne skandoval: „Fica si nedáme.“

Prišli pre zábavu

Startitup situáciu na proteste taktiež monitoroval a účastníkov demonštrácie sme sa pýtali, prečo sa jej zúčastnili.

„Bol som zvedavý, koľko tu bude ľudí v prvom momente a bol som zvedavý na obsah protestu a nie veľmi sa mi páči spôsob zametania s politickými oponentmi, ktorí sa tu momentálne snaží diať. Nevravím, že len zo strany vlády, ale z jednej a aj z druhej strany. Podľa môjho názoru trestné konanie do politiky nepatrí. Malo by to byť istým spôsobom oddelene,“ povedal jeden z účastníkov protestu.

protest fico parlament
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Do baru na kávičku

Zaujímavosťou bolo, že protestu sa podľa všetkého zúčastnili nielen kritici vlády.

„Prišli sme sa pozrieť ako druhá skupina vlastne, ako to berú. Prišli sme si z toho spraviť hlavne srandu,“ povedal jeden z mladíkov, ktorý navštívili akciu najmä z recesie.

Jednej z protestujúcich sa zrejme tento dôvod nepozdával, tak im skočila do reči a odporučila ísť preč. „Tak choďte preč do baru, dajte si kávičku a dovidenia,“ radila mladíkom protestujúca. 

Protest
zdroj: TASR/Pavol Zachar

Totalitná vláda

Ďalší z demonštrantov označil súčasnú vládnu partiu za totalitnú a práve aj z toho dôvodu sa prišiel pozrieť na demonštráciu.

„Ja tu nie som preto, že som prišiel zachraňovať Fica. Som tu preto, pretože tu ničia Slovensko. Toto mi vadí, a preto som prišiel na protest. Nehovorím, že vždy, no keď sa mi bude dať, pôjdem aj na iné. Táto vláda sa tu snaží vytvoriť fašistický štát. Toto sa robilo, presne, ako sa to už spomenulo aj pred druhou svetovou vojnou, keď to robil Hitler. Totálne zničenie opozície,“ ozrejmil účastník. 

Organizátori protestu reagujú na aktuálne dianie okolo odvolávania ministra vnútra Romana Mikulca, ale aj prípadu Roberta Fica. Expremiér je totiž obvinený spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom zo zosnovania zločineckej skupiny.

Bývalý šéf silového rezortu je v súčasnosti už väzobne stíhaný. Ak by súdy chcel aplikovať podobnú stratégiu aj na Fica, musel by im dať zelenú parlament. Hlasovanie sa má uskutočniť budúci utorok.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá