USA majú plán ako ukončiť vojnu: Cieľom je strategická porážka Putina

 • NATO je pripravené poskytovať Ukrajine podporu vo vojne proti Rusku celé roky, uviedol Brusel
 • Situáciu na Ukrajine sledujeme ONLINE
putin rusko oslavy krym
TASR/Vladimir Astapkovich/Sputnik Pool Photo via AP
 • NATO je pripravené poskytovať Ukrajine podporu vo vojne proti Rusku celé roky, uviedol Brusel
 • Situáciu na Ukrajine sledujeme ONLINE

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Gutteres pri stretnutí s ukrajinským prezidentom v Kyjeve vyhlásil, že sa Bezpečnostná rada OSN „dostatočne nesnažila zabrániť vojne Ruska na Ukrajine a ukončiť ju“. Šéf OSN sa vyjadril, že sa Ukrajina stala „epicentrom neznesiteľného trápenia a bolesti“. 

NATO je pripravené poskytovať Ukrajine podporu vo vojne proti Rusku celé roky, uviedol Brusel.

Americký prezident Joe Biden požiadal Kongres o ďalších 33 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine. Vyhlásil tiež, že Spojené štáty Rusku nedovolia, aby európske krajiny zastrašovali prerušením dodávok energií.

SLEDUJEME ONLINE:

Tento článok sme síce ukončili, no v monitorovaní situácie na Ukrajine pokračujeme a prinášame najčerstvejšie informácie o konflikte.

22:22 Odvaha a schopnosti Ukrajiny sa zapíšu do vojenskej histórie, vyhlásil šéf Pentagónu

Odvaha ukrajinských vojakov a schopnosti tamojšej armády sa zapíšu do dejín vojenskej histórie. V piatok to na sociálnej sieti Twitter uviedol americký minister obrany Lloyd Austin.

Ukrajinské nemocnice boli bombardované. Občania (Ukrajiny) boli popravení. Ich deti sú traumatizované. A napriek tomu všetkému (Ukrajinci) odviedli skvelú prácu pri obrane svojej suverenity. Odvaha a schopnosti Ukrajiny sa zapíšu do vojenskej histórie,“ napísal šéf Pentagónu.

Austin ešte v utorok pred rokovaním s predstaviteľmi 40 krajín na americkej základni Ramstein v Nemecku vyhlásil, že Spojené štáty veria, že Ukrajina je schopná poraziť Rusko. Šéf silového rezortu dodal, že odpor krajiny voči ruskej armáde je inšpiráciou pre celý slobodný svet. (TASR)

21:45 Cieľom USA je strategická porážka Vladimira Putina

Cieľom USA je strategická porážka Vladimira Putina. V rozhovore pre ruský nezávislý portál Meduza to povedala námestníčka štátneho tajomníka ministra zahraničia USA Victoria Nuland. „Našim cieľom je strategická porážka Putina. Chceme, aby ho toto vojenské dobrodružstvo stálo všetko,“ povedala.

Nuland je dlhoročnou diplomatkou USA a dnes je jednou z hlavných postáv v Bidenovej administratíve. „Želáme si nielen víťazstvo Ukrajiny, ale aby Ukrajina kvitla a prosperovala ako nezávislý demokratický štát s dobrými vzťahmi nielen s európskymi, ale aj ruskými susedmi,“ podotkla.

Rusi si tiež nezaslúžia všetko to utrpenie, ktoré im vojna priniesla: telá mŕtvych vojakov, ktoré prichádzajú ich manželkám, matkám a deťom vo vreciach a rakvách, ekonomické dôsledky sankcií. Ale dôvod tohto všetkého je rozhodnutie len a jedine Putina rozpútať vojnu na Ukrajine namiesto toho, aby smeroval svoju energiu do posilňovania samotného Ruska a jeho ekonomiky,“ povedala.

Hovorí tiež o 10-bodovom pláne, ktorý predostreli Putinovi na rokovaniach vo Švajčiarsku ešte pred inváziou. Namiesto toho, aby si sadol za rokovací stôl, začal vojnu. Podľa vysokopostavenej americkej diplomatky má Putin každý deň možnosť ukončiť boje a vrátiť sa k diplomatickému riešeniu, no on si každý deň volí bombardovanie a násilie. Dôvodom vojny sú podľa nej Putinove imperialistické ambície, ale aj paranoidné obavy o vlastnú bezpečnosť.

Nevidíme žiadne signály, že Putin sa snaží nájsť cestu von. Ruská vyjednávacia pozícia je čistý cynizmus. Trvajú na tom, aby sa Ukrajina úplne vzdala a počas rokovaní ich generáli bombardujú mestá. Človek, ktorý sa narodil v Leningrade krátko po blokáde a ktorého príbuzní zomreli počas obliehania nemôže nechápať, čo obliehanie pre civilistov znamená,“ narážala na samotného Putina, ktorého rodina doplatila na obliehanie Leningradu.

Hrozbu jadrového konfliktu berú USA vážne. No ak by k tomu naozaj došlo, bola by to katastrofa, z ktorej by sa ľudstvo spamätávalo veľmi dlho a súčasné generácie by sa toho ani nedožili. Čitateľom Meduzy v Rusku odkázala, aby si uvedomili, že toto všetko sa deje z rozmaru jedinej osoby. „Táto vojna je už teraz obrovskou škvrnou na reputácii vašej krajiny. Nezvykajte si na to. Viem, že takí nie ste,“ dodala.

20:59 V okolí Kyjeva našli takmer 1200 mŕtvych

Na takmer 1200 stúpol oficiálny počet mŕtvych, ktorých telá našli v oblasti okolo ukrajinskej metropoly Kyjev po stiahnutí ruských jednotiek, uviedli v piatok ukrajinské policajné zdroje. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Do dnešného dňa bolo nájdených už 1187 našich mierumilovných občanov, ktorí zahynuli rukami ruskej armády,“ uviedol policajný riaditeľ Kyjevskej oblasti Andrij Njebytov v piatok pre ukrajinskú televíziu.

Ako spresnil, deň predtým bolo nájdených ďalších 26 tiel, pričom zhruba 200 ľudí naďalej evidujú ako nezvestných.

Rusko koncom februára spustilo vojenskú inváziu na Ukrajinu a oblasti severne od metropoly Kyjev okupovali jeho jednotky viac než mesiac, pripomína DPA. Po ich stiahnutí boli nájdené stovky zabitých civilistov, mnohí z nich v mestečku Buča. Snímky z toho mesta vyvolali na celom svete zdesenie.

Moskva odmietla akúkoľvek zodpovednosť za zabíjanie civilistov a hovorila o jeho „zinscenovaní“ ukrajinskou stranou, avšak bez predloženia relevantných dôkazov, uzatvára DPA. (TASR)

20:12 Rusko použilo v Doneckej oblasti fosforovú muníciu, tvrdí Ukrajina

Ruskí vojaci použili fosforovú muníciu v dedine Solovjove na východe Ukrajiny. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na gubernátora Doneckej oblasti Pavla Kyrylenka.

Fosfor nie je podľa dohovoru o chemických zbraniach klasifikovaný ako chemická zbraň, no jeho používanie ako zápalnej zbrane v blízkosti civilistov je nezákonné.

Kyrylenko na Telegrame dodal, že ruské sily tiež ostreľovali dedinu Lastočkyne, pričom poškodili obytný dom a obchod. V noci sa Rusi zamerali na obec Avdijivka, keď použili raketomety Grad. Ráno nasledoval ďalší nálet a ostreľovanie, ktoré poškodili obytné domy i civilnú infraštruktúru. (SITA)

19:55 Rusko podľa USA zaostáva za svojím časovým plánom

Podľa odhadu Spojených štátov Rusko zaostáva za svojím časovým plánom vojenskej ofenzívy na východe Ukrajiny.

Sme presvedčení a odhadujeme, že Rusi zaostávajú za svojím časovým plánom toho, čo sa pokúšajú dosiahnuť v Donbase,“ povedal v piatok vo Washingtone vysokopostavený predstaviteľ ministerstva obrany, ktorého tlačová agentúra DPA v správe nemenovala.

Predstaviteľ uviedol, že Moskva dúfala, že v tomto čase už bude oveľa ďalej v pláne na obkľúčenie ukrajinských síl na východe, ale že ruskí vojaci tam narážajú na tvrdý odpor.

Rusko zaútočilo na Ukrajinu 24. februára. Najskôr napadlo Ukrajinu zo severu, juhu a východu, neskôr sa ruská armáda stiahla z okolia ukrajinského hlavného mesta Kyjev a následne zintenzívnila útoky na východe Ukrajiny. (TASR)

19:00 Olena Zelenská: Volodymyr bol vždy mužom, na ktorého sa dá spoľahnúť. Teraz to vidí celý svet

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská povedala, že vojna s Ruskom jej manžela nezmenila, iba sa pred svetom odhalilo jeho odhodlanie zvíťaziť a tiež fakt, že je to muž, na ktorého sa možno spoľahnúť. Správu v piatok priniesla aj tlačová agentúra AP.

Zelenská v rozhovore zverejnenom v piatok v poľskom denníku Rzeczpospolita takisto uviedla, že svojho manžela, 44-ročného ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, nevidela od začiatku invázie Ruska na Ukrajine.

Keď sa Zelenská zobudila ráno 24. februára, v deň začatia vojny, jej manžel bol už hore a oblečený. Povedal jej len „Začalo sa to“ a odišiel do úradu v Kyjeve, spomína si prvá dáma.

Od 24. februára som videla manžela tak ako vy – v televízii a na videonahrávkach jeho príhovorov,“ dodala.

Zelenská povedala, že ich dve deti sú s ňou, ale miesto pobytu neuviedla. Obvinila tiež Rusko z pokusu o genocídu ukrajinského ľudu a vyjadrila súcit s vyše 11 miliónmi Ukrajincov, ktorí boli nútení ujsť zo svojich domovov.

Poľsko prijalo najväčší počet z nich: hranice do Poľska prekročili od začiatku vojny tri milióny utečencov a z nich 1,6 milióna Ukrajincov požiadalo aj dostalo špeciálne identifikačné číslo, čo naznačuje, že plánujú v Poľsku určitý čas zostať. Toto číslo im umožní v Poľsku pracovať a získať bezplatnú zdravotnú starostlivosť a vzdelanie.

Kiežby som mohla každého z nich objať. Ľahko sa dá predstaviť tá ťažká cesta, ktorú prekonali, útek z pivníc alebo bunkrov v Mariupole, z ostreľovania v Charkove, z okupovanej Kyjevskej oblasti a dokonca z Ľvova alebo Odesy, ktoré boli tiež pod paľbou ruských rakiet,“ uviedla Zelenská.

Poďakovala sa tiež Poliakom za ich úsilie pomáhať Ukrajincom a tento odkaz poslal v piatok poľským médiám aj jej manžel.

Noviny Rzeczpospolita, ktoré rozhovor so Zelenskou robili na diaľku, sa prvej dámy spýtali, či vojna jej manžela zmenila. Je to bývalý komediálny herec, ktorý ako vojnový líder zjednotil Ukrajinu a získal si úctu po celom svete.

Vojna ho nezmenila,“ odpovedala Zelenská a dodala: „Vždy to bol muž, na ktorého sa dá spoľahnúť. Muž, ktorý nikdy nesklame. Kto vytrvá až do konca. Teraz len celý svet vidí to, čo možno predtým nebolo každému jasné.“

Prvá dáma dostala aj otázku, či má nejaký odkaz pre matky, manželky a sestry ruských vojakov. Zelenská odpovedala, že nemá, pretože „cez ne nič neprenikne“.

Počas tých dvoch mesiacov, čo ich synov zabíjajú na Ukrajine ako zločincov a okupantov, už mali čas vyjasniť si postoj. Keďže nič také z ich strany nebolo počuť – ak ich nepresvedčia rakvy, niekde sa stala chyba –, potom im nemám čo povedať,“ povedala Zelenská. (TASR)

18:35 Poľsko dodá Ukrajine viac ako 200 tankov

Poľsko podporí susednú Ukrajinu dodávkou viac než 200 tankov sovietskej výroby typu T-72, informovala v piatok s odvolaním sa na zdroje z vlády vo Varšave poľská agentúra IAR. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Väčšina týchto tankov už prešla poľsko-ukrajinské hranice a nachádza sa na území Ukrajiny, spresnila agentúra IAR.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki pred niekoľkými dňami potvrdil rozsiahle dodávky tankov na Ukrajinu, spočiatku však neuviedol ich presný počet. Poľský prezident Adrzej Duda začiatkom týždňa vyhlásil, že Poľsko od začiatku ruskej vojenskej invázie už poskytlo Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote 1,5 miliardy eur.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovore s novinármi z niekoľkých poľských médií v Kyjeve poďakoval „Poľsku a poľskému ľudu za bezprecedentnú podporu Ukrajiny a Ukrajincov“, uviedla poľská televízna stanica TVN24.

Zelenskyj sa pritom odvolal nielen na vojenskú pomoc, ale aj na privítanie viac než troch miliónov ľudí, ktorí z Ukrajiny ušli pred vojnou do Poľska, uzatvára DPA. (TASR)

17:40 „Zlatý rubeľ“ prichádza, tvrdí Kremeľ

Ruský prezident Vladimir Putin diskutuje o myšlienke naviazania rubľa na zlato a iný tovar. Uviedol to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. TASR informáciu prevzala od agentúry Reuters, podľa ktorej by tento krok znamenal, že ruská mena by bola po prvý raz za viac ako storočie priamo naviazaná na drahé kovy.

O tejto otázke sa diskutuje s Putinom,“ potvrdil Peskov počas piatkového konferenčného hovoru s novinármi.

Vysokopostavený predstaviteľ Kremľa Nikolaj Patrušev, ktorý je tajomníkom ruskej Rady bezpečnosti a blízkym spojencom Putina, tento týždeň uviedol, že prepojenie rubľa s drahými kovmi by mohlo Rusku poskytnúť väčšiu „suverenitu“ nad svojím finančným systémom, ktorý poškodzujú západné sankcie. Guvernérka ruskej centrálnej banky však novinárom povedala, že o tejto myšlienke sa „žiadnym spôsobom nediskutuje“.

 Reuters pripomína, že Rusko každoročne vyprodukuje približne desať percent zlata vyťaženého na celom svete a je dôležitým producentom ropy, zemného plynu, kovov a obilnín. Mnohé meny boli v minulosti naviazané na zlato alebo striebro. Rusko prijalo tento takzvaný zlatý štandard v roku 1897, avšak podobne ako mnohé krajiny ho opustilo počas prvej svetovej vojny, keď vlády doslova tlačili peniaze na financovanie konfliktu. Americký dolár nie je naviazaný na zlato od roku 1971. (TASR)

17:35 Elon Musk daroval solárne panely pre zdravotnícke zariadenia pri Kyjive

Americký miliardár Elon Musk daroval Ukrajine solárne panely, ktoré vyrába jeho spoločnosť Tesla, aby zabezpečili neprerušované dodávky elektrickej energie pre zdravotnícke zariadenia pri Kyjive. Ukrajinská vláda uviedla, že panely, ktoré prevzala v piatok, budú používať zdravotnícke centra v mestách Irpiň a Boroďanka. Tieto zdravotnícke zariadenia zároveň dostali zdravotnícky materiál zo Španielska a Belgicka. (SITA)

16:36 Bolo to ako z filmu o konci sveta, hovoria ľudia, čo prežili masaker v Mariupole

Obyvatelia obliehaného ukrajinského prístavu Mariupol tento týždeň opísali hrôzy bojov o svoje v súčasnosti už zničené mesto. „Bol to masaker,“ citovala v piatok jedného z občanov Mariupola agentúra Reuters.

Bolo to strašné… ako filmy, ktoré znázorňujú posledné dni planéty – to isté sa dialo tu,“ uviedla 54-ročná Viktorija Nikolajevová, ktorá ako mnoho ďalších obyvateľov zostala so svojou rodinou v jednej z pivníc, kým hore prebiehali boje medzi ruskými a ukrajinskými jednotkami.

Boli sme hladní, dieťa plakalo, keď strely (raketometu) Grad dopadali blízko domu. Mysleli sme si, že je to tu, toto je koniec. Nedá sa to opísať slovami,“ uviedla pre Reuters.

Pohotovostné služby po uliciach zbierali telá tých, ktorí týždne bojov neprežili. Mariupol na juhovýchode Ukrajiny bol dejiskom doposiaľ najťažších bojov a väčšina mesta teraz leží v ruinách. Rusko tam minulý týždeň deklarovalo víťazstvo, stovky ukrajinských vojakov a civilistov zostali uväznené v komplexe miestnych oceliarní Azovstaľ.

Starosta Mariupola Vadym Bojčenko uviedol, že v meste zahynuli desaťtisíce civilistov, pripomína Reuters. Organizácie ako Medzinárodný výbor Červeného kríža (MVČK) či Organizácia Spojených národov (OSN) sa domnievajú, že o život prišli tisíce ľudí.

Bol to masaker. Najstrašidelnejšie bolo, keď nad hlavami lietali strely. Strely, náboje a podobne, to sa nedalo prežiť. A predsa sme to prežili,“ povedal 71-ročný Vitalij Kudasov.

Provizórny drevený kríž označoval miesto pri bytovom dome, kde bol niekto narýchlo dočasne pochovaný počas bojov, píše Reuters. (TASR)

16:00 „Majster rabovania“ poslal domov takmer pol tony koristi

Ruskí vojaci Ukrajinu „denacifikujú“ jedna radosť a berú všetko, čo nie je pribité. Chýry o rabovaní ukrajinských domácností sa šíria prakticky od začiatku invázie. Vojaci si odnášajú lup v podobe spotrebičov, najmä práčok, ale aj porcelánových WC či dokonca hračiek .

Nalúpený tovar veľakrát putuje cez bieloruskú poštu. Rekordérom v tomto „športe“ je istý Jevgenij Kovalenko, veliteľ prieskumnej roty. Manželke domov poslal 17 balíkov o hmotnosti 440 kilogramov.

15:40 Šialená ruská propaganda: Jeden Sarmat a bude!

Diskusie v ruskej štátnej televízii Rossija 1 sú plné šialených výrokov. Nedávno sme ťa informovali napríklad o výroku moderátorky Skabejevovej, že útok na krížnik Moskva znamená začiatok tretej svetovej vojny. V jej programe sa pomerne bežne diskutuje o atómových zbraniach, tretej svetovej vojne, či útokoch na NATO.

Tentokrát vzbudil pozornosť poslanec ruskej Dumy Alexej Žuravljov, ktorý navrhol vyriešiť konflikt raketou, ktorá je známa ako Satan 2. „Jeden Sarmat a je to,“ vyhlásil poslanec. „Boli Britské ostrovy a už nie sú.“

Raketa dokáže niesť aj jadrové hlavice a z Ruska by do európskych metropol dorazila v priebehu niekoľkých minút. Jeden z účastníkov diskusie poznamenal, že jadrový konflikt by mohol zabiť všetkých ľudí na Zemi. Moderátorka Olga Skabejevová sarkasticky odvetila, že „aspoň by sme začali s čistým štítom.“

15:30 Cieľom útoku v Kyjeve bola novinárka

Pri štvrtkovom ruskom raketovom útoku na Kyjiv zahynula novinárka Rádia Sloboda. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na rozhlasovú stanicu.

Vera Hyryč bola doma, keď budovu zasiahla raketa, uvádza sa vo vyhlásení Rádia Sloboda, ktoré ju opísalo ako „láskavého človeka a skutočnú profesionálku“.

Rádio Sloboda, známe aj ako Rádio Slobodná Európa, je Spojenými štátmi financovaná organizácia, ktorá vysiela spravodajstvo v oblastiach sveta, kde sú slobodné médiá obmedzené alebo ešte riadne nefungujú.

Kyjivský starosta Vitalij Kličko už skôr informoval, že pod troskami bytového domu, ktorý vo štvrtok zasiahla ruská raketa, zahynul jeden človek. V tom čase však nezverejnili podrobnosti o totožnosti obete.

Moskva potvrdila, že vo štvrtok odpálila viacero rakiet na Ukrajinu vrátane oblasti Kyjiva. Nevyjadrila sa však k zásahu obytnej budovy. (SITA)

14:44 Zelenského s rodinou chceli Rusi zabiť hneď v prvých hodinách invázie

Úplný blázinec.“ Takto opísal Volodymyr Zelenskyj prvé chvíle invázie. Až do konca sa snažil upokojovať Ukrajincov, aby nespôsobil paniku. Invázia napokon tak trochu prekvapila aj jeho samého, aj keď sa o nej hovorilo mesiace. Svoje zážitky opísal pre magazín TIME

Keď na Kyjev začali padať bomby, prezident aj s rodinou boli v centre mesta, vo vládnej štvrti. Napriek tomu, že sa mohol schovať do bunkra za mestom, neurobil to a ostal v budove svojho úradu. Celú štvrť zabarikádovali, zadebnili okná a dnu neprekĺzla ani myš, pokiaľ nevedela špeciálne heslo. Naschvál ich vraj vyberali tak, aby sa Rusom ťažko vyslovovali. Všetkým v budove rozdali automatické zbrane, hoci nikto poriadne nevedel, ako sa s nimi má zaobchádzať.

Hneď v prvých hodinách invázie musel Zelenskyj čeliť hneď dvom pokusom o atentát. Ruskí výsadkári sa podľa jeho slov pokúsili preniknúť do úkrytu a zabiť ho ešte v čase, kedy sa na mieste nachádzali jeho manželka, syn aj dcéra. Zelenskyj moment, keď za úsvitu hovoril deťom o bombardovaní, označil ako najjasnejšiu spomienku a zároveň najsilnejší okamih.

Zelenskyj reportérom povedal, že bitka o Donbas bude kľúčová a jej výsledok ovplyvní úplne všetko.

14:00 Ruskí vojaci na Ukrajine údajne zajali dvoch britských humanitárnych pracovníkov

Ruská armáda zajala dvoch britských dobrovoľníkov, ktorí na Ukrajine poskytovali humanitárnu pomoc. Podľa britskej rozhlasovej stanice BBC o tom informovala nezisková organizácia Presidium Network. BBC v piatok uviedla, že k zajatiu došlo zrejme v pondelok na juhovýchode Ukrajiny, na kontrolnom stanovišti ležiacom južne od mesta Záporožie.

Predpokladá sa, že dvojica dobrovoľníkov pracovala v oblasti „na vlastnú päsť„, ale bola v kontakte s organizáciou Presidium Network. Spoluzakladateľ Presidium Network Dominic Byrne pre BBC povedal, že dvojica mužov sa pokúšala z oblasti evakuovať jednu ženu a dve deti. Kontakt s nimi sa  prerušil v pondelok ráno, keď sa dostali cez ukrajinské kontrolné stanovište na Ruskom kontrolované územie. Bryne dodal, že žena, ktorej sa muži snažili pomôcť opustiť Ukrajinu, začala z mobilu jedného z Britov dostávať „čudné textové správy„.

„O dve hodiny neskôr vtrhli do domu týchto civilistov ruskí vojaci s otázkou, odkiaľ poznajú Britov“. Zo slov ruských vojakov vyplynulo, že Britov považujú za špiónov. Samotná rodina – žena s dvomi deťmi – neskôr utiekla do Poľska, informoval Byrne podľa BBC. Britské ministerstvo zahraničných vecí bolo o celom prípade informované a podniká príslušné kroky, dodala BBC.

12:37 Poľsko sa bude starať o slovenský vzdušný priestor, keď sa Slovensko rozhodne uzemniť stíhačky MiG-29

Poľsko sa bude starať o slovenský vzdušný priestor, keď sa Slovensko rozhodne uzemniť stíhačky MiG-29. Dnes to oficiálne oznámil minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) na tlačovej besede s poľským ministrom obrany Mariuszom Błaszczakom. Poľsko bude ochraňovať slovenské nebo, kým neprídu na Slovensko obstarané stíhačky F-16 zo Spojených štátov amerických.

„Sme solidárni. Spolupracujeme. Rozvíjame našu obranyschopnosť a v tom budeme pokračovať aj naďalej, tak, aby sme zabezpečili bezpečnosť našich štátov. Bezpečnosť je podmienkou rozvoja,“ uviedol na tlačovej konferencii so slovenským ministrom obrany poľský minister národnej obrany Mariusz Błaszczak.

Spolupráca v rámci obranyschopnosti sa rozvíja podľa jeho slov veľmi dynamicky. Jaroslavovi Naďovi poďakoval za osobný prínos v tejto neľahkej situácii. Rusko je podľa poľského ministra preslávené dezinformáciami: „Takú politiku si pestujú dlhé roky. Musíme triezvo a opatrne pristupovať k všetkému, čo Rusko vypustí. Zachádza do až do absurdností.“

„Celý západný svet podporuje Ukrajinu. Uvedomujeme si agresívnu Putinovu politiku a uvedomujeme si, že on sa nezastaví na Ukrajine, on bude pokračovať. Robíme všetko, aby sme ho odstrašili, aby sme vybudovali čo najsilnejšie vzťahy v rámci NATO.“

12:10 Pri útoku na Kyjev prišla o život novinárka Slobodnej Európy

Obeťou štvrtkového útoku na Kyjev je novinárka stanice Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL) Vera Hyryčová. Na sociálnych sieťach o tom informoval jej kolega Olexandr Demčenko. Spresnil, že novinárkino telo našli po ruinami raketou zasiahnutého bytového domu až v piatok ráno. TASR správu prevzala z RFE/RL.

Ukrajinská pobočka tejto rozhlasovej stanice vo svojom vyhlásení uviedla: „Novinárka a producentka Rádia Sloboda Vera Hyryčová zahynula v dôsledku zásahu ruskej rakety do domu, v ktorom v Kyjeve žila. K ostreľovaniu došlo 28. apríla„.

V polovici apríla Národný zväz novinárov Ukrajiny informoval, že od začiatku ruskej invázie (24. februára) bolo na Ukrajine zabitých najmenej 20 novinárov.

11:55 Rusko priznalo raketové útoky na krajinu

Rusko potvrdilo, že vo štvrtok odpálilo na Ukrajinu viacero rakiet vrátane oblasti Kyjiva. Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že použilo „vysoko presné“ rakety na zničenie výrobných zariadení závodu na výrobu kozmických rakiet v hlavnom meste.

Ruské útoky tiež podľa neho zasiahli desať ukrajinských „vojenských prostriedkov“ a zničili tri rozvodne elektrickej energie. Informuje o tom spravodajský portál BBC, ktorý upozorňuje, že tieto tvrdenia sa nedali nezávisle overiť. Rezort sa nevyjadril o tom, že raketa zasiahla v Kyjive bytový dom. Podľa kyjivského starostu tam zomrel jeden človek.

Vojna, Ukrajina
zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatt

11:40 Ukrajinci ostreľovali kontrolné stanovište v ruskej dedine, tvrdia Rusi

Kontrolné stanovište v ruskej dedine Krupec v Kurskej oblasti údajne v piatok ráno zasiahlo ostreľovanie a mínometná paľba. Ako referuje spravodajský web CNN, na Telegrame to uviedol gubernátor oblasti Roman Starovojt.

„Dnešné ráno v Rylskom okrese pri hraniciach nebolo pokojné. Okolo 8:00 bolo mínometnou paľbou ostreľované kontrolné stanovište v obci Krupec,“ napísal s tým, že Rusi paľbu opätovali. Dodal, že „nie sú žiadne obete ani škody“. Kurská oblasť, ktorá hraničí s Ukrajinou, bola podľa Starovojta v ostatných dňoch miestom niekoľkých útokov. Tvrdí, že v Kursku v stredu zaznamenali paľbu a v pondelok nad obcou Borovskoje zostrelili dva ukrajinské drony. Ruskí predstavitelia dôrazne odsúdili údajné cezhraničné útoky Ukrajiny na sklady paliva a vojenské zariadenia. Podľa ukrajinských úradov sa Rusi týmito správami iba snažia vyvolať „protiukrajinské nálady“.

11:10 Rusi podľa ukrajinských predstaviteľov kradnú zásoby pšenice

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v piatok obvinil ruských vojakov, že kradnú zásoby pšenice. Informuje o tom spravodajský portál CNN. „Ruskí okupanti okrádajú dedinčanov,“ konštatoval generálny štáb s tým, že „napríklad, z poľnohospodárskeho družstva v meste Kamjanka-Dniprovska ukradli viac ako 60 ton pšenice spolu s nákladnými autami“. Televízia CNN toto tvrdenie nedokázala nezávislo overiť.

O odvážaní zásob obilia však hovoril aj starosta mesta Melitopoľ, ktoré je už niekoľko týždňov pod kontrolou ruských vojsk. „Včera sme zverejnili video konvoja 50+ áut s prívesmi, ktoré odvážali naše obilie z našich okupovaných území… A dnes nevieme kam ho poslali,“ uviedol Ivan Fedorov.

11:00 Rusko potvrdilo, že jeho letectvo zaútočilo na Kyjev, keď tam bol šéf OSN

Ruské ministerstvo obrany v piatok potvrdilo, že jeho letectvo zaútočilo vo štvrtok na ciele v Kyjeve v čase, keď tam bol na návšteve generálny tajomník OSN António Guterres. Vzdušno-kozmické sily Ruskej federácie „zničili výrobné budovy raketového a kozmického podniku Artem v Kyjeve,“ uviedol rezort obrany vo svojom pravidelnom brífingu o vývoji vojny na Ukrajine.

V centre Kyjeva bolo počuť vo štvrtok večer po stretnutí Guterresa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským dva mohutné výbuchy. Agentúra AFP pripomína, že išlo o prvý útok tohto druhu na ukrajinskú metropolu od polovice apríla.

Hovorca humanitárneho úradu OSN Saviano Abreu vo štvrtok uviedol, že Guterres a jeho tím boli „šokovaní“ blízkosťou ruských útokov na centrum ukrajinskej metropoly Kyjev v čase ich oficiálnej návštevy. Zelenskyj označil ruské útoky na Kyjev v čase Guterresovej návštevy za pokus o poníženie OSN a všetkého, čo táto organizácia predstavuje.

10:45 Armáda zabila 23-tisíc ruských vojakov, tvrdí generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl

V doterajšom priebehu vojny na Ukrajine zabila tamojšia armáda približne 23-tisíc ruských vojakov. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl. Rusko podľa nich dosiaľ prišlo aj o 986 tankov, 2418 bojových obrnených vozidiel, 1695 vozidiel, 435 delostreleckých systémov, 151 odpaľovacích raketových systémov, 73 systémov protivzdušnej obrany, 155 vrtuľníkov, 189 lietadiel, 76 palivových nádrží, 229 dronov a osem lodí.

Ukrajina
zdroj: SITA/AP Photo/Evgeniy Maloletka

9:15 Ukrajina chce v piatok evakuovať civilistov z Azovstaľu

Ukrajina chce v priebehu piatka evakuovať civilistov, ktorí sa spoločne s ukrajinskými vojakmi ukrývajú v podzemí zničeného komplexu oceliarní Azovstaľ v juhoukrajinskom meste Mariupol. Uviedla to v piatok kancelária ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Nadnes je naplánovaná operácia, ktorej cieľom je dostať zo závodu civilistov,“ uviedla Zelenského kancelária bez poskytnutia ďalších detailov. TASR správu prevzala z agentúry Reuters. OSN zostavila pre očakávanú evakuáciu civilistov z Azovstaľu, ktorá by si vyžadovala prerušenie bojov, medzinárodný tím.

Oceliarne Azovstaľ sú posledným miestom organizovaného ukrajinského odporu v Mariupole proti presile ruských inváznych síl. Podľa AFP sa v podzemných bunkroch pod oceliarňami, takmer úplne zničenými v dôsledku ruských útokov, stále ukrýva asi 2000 ukrajinských vojakov a 1000 civilistov. Viac než 500 ukrajinských vojakov v Azovstali je údajne zranených, pričom niektorí sú vo vážnom stave.

9:06 Rusko sa naďalej sústreďuje na Donbas, tvrdí britský rezort obrany

Rusko sa naďalej sústreďuje na boje v Donbase na východe Ukrajiny. V piatok to vo svojej správe o situácii na Ukrajine uviedlo britské ministerstvo obrany. Rezort hlásil ťažké boje v okolí miest Lysyčansk a Sjevjerodoneck a Rusi sa podľa neho pokúšajú postúpiť južne z Izjumu smerom na Slovjansk. Ruské územné zisky sú pre silný ukrajinský vzdor obmedzené a dosiahnuté za značné straty ruských síl, dodalo ministerstvo.

Vojna, Ukrajina
zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatt

8:30 Misia OBSE na Ukrajine končí, jej predĺženie vetovalo Rusko

Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) vo štvrtok oznámila, že po ôsmich rokoch ukončí svoju misiu na Ukrajine, keďže Rusko pred necelým mesiacom vetovalo predĺženie jej mandátu. TASR túto správu prevzala od agentúry AFP. Ako uviedol poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau, ktorého krajina v súčasnosti predsedá OBSE, „postoj Ruskej federácie nám nedal na výber“. Misia OBSE na Ukrajine sa začala v roku 2014. Bola reakciou na boje medzi Ruskom podporovanými povstalcami a ukrajinskými silami na východe krajiny.

7:10 Identifikovali 10 Rusov obvinených zo zverstiev v Buči

Ukrajinské orgány identifikovali 10 ruských vojakov, ktorých obvinili zo spáchania zverstiev v Buči pri Kyjive. Generálna prokurátorka Iryna Venediktovová na sociálnej sieti Facebook uviedla, že 10 vojakov zo 64. samostatnej motorizovanej pešej brigády, ktorí okupovali Buču, sa zapojilo do mučenia a zabíjania „mierumilovných ľudí“.

Ruský prezident Vladimir Putin nedávno ocenil prácu brigády a Venediktovová uviedla, že ako ich vrchný veliteľ nesie zodpovednosť za činy týchto vojakov. Zároveň vyzvala verejnosť, aby pomohla pri zbieraní dôkazov.

7:02 Po zásahu domu raketou v Kyjive je 10 zranených

Po zásahu bytového domu v Kyjive ruskou raketou je podľa záchranárov 10 ľudí zranených. Strela, ktorá zasiahla 25-poschodovú budovu vo štvrtok večer, spôsobila požiar a ten čiastočne zničil prvé a druhé poschodie. Bombardovanie sa stalo ledva hodinu po tom, čo mal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tlačovú konferenciu spolu s generálnym tajomníkom Organizácie Spojených národov (OSN) Antóniom Guterresom. Šéf OSN sa počas nej vyjadril, že sa Ukrajina stala „epicentrom neznesiteľného trápenia a bolesti“. Hovorca uviedol, že Guterres a jeho tím boli v bezpečí.

Vojna, ukrajina
zdroj: SITA/AP Photo/Emilio Morenatt

Stručný prehľad správ z 28. apríla 

 • Bezpečnostná rada OSN sa „dostatočne nesnažila zabrániť vojne Ruska na Ukrajine a ukončiť ju“, vyhlásil generálny tajomník OSN António Gutteres včera v Kyjeve po stretnutí s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. V centre Kyjeva bolo počuť po tomto stretnutí dva mohutné výbuchy. Zelenskyj ich označil za pokus o „poníženie“ Organizácie Spojených národov.
 • Snemovňa reprezentantov amerického Kongresu včera schválila zákon, ktorý zjednoduší posielanie vojenského vybavenia Ukrajine a ďalším východoeurópskym krajinám na boj proti ruskej invázii. Americký prezident Joe Biden zároveň oznámil, že požiadal Kongres o ďalších 33 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine.
 • Šéf ruskej špionážnej služby Sergej Naryškin obvinil Spojené štáty a Poľsko, že majú v pláne získať sféru vplyvu na Ukrajine. Je to zatiaľ najsilnejší signál Moskvy, že vojna sa môže skončiť núteným rozdelením Ukrajiny medzi Západ a Rusko.
 • Spojené štáty nedovolia Rusku, aby vydieralo a zastrašovalo európske krajiny prerušením dodávok energií. Vyhlásil to americký prezident Joe Biden.
  biden usa
  zdroj: SITA/AP Photo/Alex Brandon
 • NATO je pripravené poskytovať podporu Ukrajine vo vojne proti Rusku celé roky. Táto podpora by mohla zahŕňať aj pomoc Ukrajine s tým, aby prešla od zbraní zo sovietskych čias na nové západné zbrane a systémy.
 • Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov upozornil, že dodávky zbraní zo Západu na Ukrajinu a do ďalších štátov ohrozujú bezpečnosť kontinentu.
 • Nemecký parlament včera veľkou väčšinou hlasov podporil dodávky ťažkých zbraní ukrajinskej armáde.
 • Spojené kráľovstvo vyšle približne 8000 vojakov na cvičenia, ktoré sa uskutočnia počas leta v krajinách vo východnej časti Európy.
 • Varšava – Do Poľska od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára prišli už tri milióny utečencov zo susednej krajiny. Hranice opačným smerom prekročilo 904 000 ľudí.
Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá