Prečo som prestala pomáhať ľuďom

  • Moja mama mi raz dala radu, ktorá vyznela fakt zvláštne: Nepomáhaj nikomu až dovtedy, dokým ťa o pomoc sami nepožiadajú.
1*UaxHzKjCVkZlsP6MvG8pDA
  • Moja mama mi raz dala radu, ktorá vyznela fakt zvláštne: Nepomáhaj nikomu až dovtedy, dokým ťa o pomoc sami nepožiadajú.

Vždy som si hovorila, že je to hlúposť. Že moja mama je len chladná. No čím som staršia, tým viac si uvedomujem, že má vlastne pravdu. Moja mama je jedným z najmilších ľudí vôbec. Naša spoločnosť nás stále tlačí do pomoci druhým. A ja som nebola výnimkou.

Ideálne to urobiť vtedy, keď to najmenej čakajú. To samozrejme nie je nič zlé. Milé činy dokážu meniť životy v mnohých ohľadoch. No je tu aj druhá strana mince.

Nie všetko je zlé. Tak isto ako nie všetko je dobré. Aj v zle je kúsok dobra. Aj v dobre je kúsok zla. Nehovorím, že pomáhať ľuďom je najhorší nápad. No nie je to ani skvelý nápad. Tu sú tri scenáre, kedy by si sa mal na pomoc iným radšej vykašľať:

 

1. Keď máš pomôcť ľuďom, ktorí si to nezaslúžia

Nie je to jednoduché. Boli sme naučení, že pomáhať iným je správne. No musíme sa to odnaučiť.

V minulosti ma často ľudia pozývali na kávu s tým, aby som im pomohla s psychickými problémami. Boli to ľudia, ktorí mali rozbehnuté startupy a milióny dolárov od investorov. Napriek tomu mi ani neboli schopní zaplatiť tú kávu, ešte aby mi zaplatili za pomoc.

Nikto z nich nechápal, že mám deti, že mám hypotéku, že mám účty. Nikto nechápal, že kvôli ich káve som potom musela pracovať do druhej ráno.

Ak môj čas nepovažujú za hodnotný, potom ja nemám čas na nich.

 

Ak sa o teba ľudia nezaujímajú, nemal by si im pomáhať. Nezaslúžia si to.

Prestala som ponúkať svoje služby zadarmo a nastavila si cenník. Môj život je tak jednoduchší a som celkovo šťastnejšia. Ľudia ma začali brať vážne. A tí, ktorí si nemôžu moje služby dovoliť majú vždy možnosť kompenzovať to inak.

Tak napríklad keď niekto chce, aby som mu prednášala na konferencii, vždy mi môže dať priestor pre reklamu alebo aspoň lístky pre mojich známych.

 

Nezabúdaj, prvou osobou, ktorej potrebuješ pomôcť, si ty sám. A ak ťa pomoc iným nerobí šťastným, tak to nerob.

Niekedy jednoducho musíš byť sebec.

2. Keď máš pomôcť ľuďom, ktorí tvoju pomoc neocenia

Moja túžba pomáhať iným je mojou najväčšou slabosťou.

Chcem ľuďom pomáhať, hoci o to nepožiadali. Jeden klient mal problémy v práci. Môj tím celé dni analyzoval veci. Nič sme si pritom neúčtovali, záležalo nám na ňom. A on sa na nás vykašlal. Teraz ma nenávidí.

 

Najjednoduchšou cestou ako spraviť z priateľa nepriateľa je rada, ktorú nechce počuť.

Ľudia často nie sú pripravení akceptovať pomoc. A je to v poriadku. Všetko potrebuje svoj čas. Nemal by si ponúkať svoje rady ľuďom, ktorí na ne nie sú pripravení. Menej drámy, viac času pre seba.

 

3. Keď chceš pomôcť ľuďom, no nemôžeš to robiť na 100%

Keď niekomu ponúkneš pomoc a sám na to nie si pripravený, to je to najhoršie. Párkrát som to urobila a dodnes to ľutujem.

Ponúknuť pomoc a nemôcť urobiť svoju prácu dobre narobí viac škody ako úžitku. Je to ako keby slepec robil kurzy maľovania. Kým s tebou strácajú čas, mohol im pomôcť niekto iný. Tvoj milý prístup im vlastne môže uškodiť. A tiež je to ďalší jednoduchý spôsob, ako si zničiť vzťahy.

Drobné milé činy môžu niekomu zlepšiť život, no zároveň mu ho aj zničiť. Ak pomôžeš nesprávnym ľuďom, prídeš o príležitosť pomôcť tým správnym. Než sa teda rozhodneš pomôcť, dobre si to premysli.

zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK