Prečo sa nám zdá, že je na Slovensku viac zločinu? Odpovedajú odborníci

  • Kriminalita na Slovensku je v posledných mesiacoch čoraz viditeľnejšia
  • Nie je dňa bez vraždy, lúpeže či napadnutia
  • Štatistiky však hovoria niečo iné
Houdek, Zábojník
Na fotografii je český kriminológ Pavel Houdek a bezpečnostný analytik Juraj Zábojník, archív Pavel Houdek, TASR/Michal Svítok
  • Kriminalita na Slovensku je v posledných mesiacoch čoraz viditeľnejšia
  • Nie je dňa bez vraždy, lúpeže či napadnutia
  • Štatistiky však hovoria niečo iné

Tragédie posledných mesiacov zamávali spoločnosťou. Rozhodne najviac otriasla Slovenskom dvojnásobná vražda dvoch ľudí z LGBTI+ komunity, ale aj nehoda, pri ktorej zomrelo päť mladých ľudí. No po týchto dvoch mimoriadne smutných udalostiach sa akoby s kriminalitou, a najmä tou násilnou, na Slovensku roztrhlo vrece.

Vraždy, lúpeže, násilie, ublíženia na zdraví, o tom všetkom počúvajú Slováci dennodenne v správach. Mnohí ľudia sú zdeprimovaní a bežné spravodajstvo viac nedokážu sledovať. Niektorí z nich vinia slovenských politikov, iní ľudí utekajúcich pred vojnou, ďalší hovoria, že to všetko zapríčinila chudoba a zdražovanie. 

Pripomeňme si len v skratke činy, ktoré sa udiali na Slovenku od začiatku roka 2023. Začalo to novoročnou vraždou zdravotnej sestry v Michalovciach. Nožom v hrudi skončila hádka dvoch mladíkov v Levoči. Štvrtého januára otriasli Slovenskom hneď tri vraždy, medzi nimi bratovražda, vražda z „lásky“, ale aj tá s finančným motívom.

Opitý muž sa vyhrážal, že vyvraždí celú rodinu, dobodali návštevníka diskotéky, žena bodla muža do srdca, len tak napadli muža na stanici, zadržali najväčšieho českého sexuálneho násilníka.

„Ale už by aj stačilo nie?“ mnohí si kladú túto rečnícku otázku.

To, či násilná kriminalita naozaj stúpa, či sa na Slovensku máme čoho báť, ale aj to, aký vplyv má pri páchaní trestných činov na ľudí vojna a inflácia, aký podiel v policajných tabuľkách majú ľudia ukrajinskej národnosti a ako na páchateľov vplýva medializácia ich činov, sme prebrali hneď s dvoma odborníkmi.

Zatiaľ čo bezpečnostný analytik Juraj Zábojník tvrdí, že kriminalita rozhodne neklesá, a kladie si otázku, kde to vlastne žijeme, český kriminológ a inštruktor sebaobrany Pavel Houdek sa domnieva, že paniku vyvoláva hlavne medializácia a zvýšenie kriminality s prílivom utečencov nevidí.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: MV SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá