Prečo sa Slováci stále boja kreditiek?

  • Kým v západných krajinách na kreditkách fičí pomaly väčšina populácie, my na Slovensku často ani nevieme, čo kreditná karta vlastne znamená a pomenovanie “kreditka” sa stalo štandardom pre všetky debetné karty. A možno je to škoda. Prečo?
800x400-lumina-credit-card
  • Kým v západných krajinách na kreditkách fičí pomaly väčšina populácie, my na Slovensku často ani nevieme, čo kreditná karta vlastne znamená a pomenovanie “kreditka” sa stalo štandardom pre všetky debetné karty. A možno je to škoda. Prečo?

Začnime terminológiou. Čo je kreditná karta a aký je oproti debetke rozdiel?

Zhrňme to do pár slov: S kreditkou platíš peniazmi banky. Banka ti to potom všetko spočíta a dá ti zhruba 6-8 týždňov na to, aby si jej všetky peniaze zaplatil. Dôležitá poznámka: Ak to zaplatíš v období týchto pár týždňov, nebude ťa to stáť ani o cent navyše. Ak to naopak nestihneš, čakajú ťa úroky. S debetkou platíš len peniazmi, ktoré máš.

Kreditku zoženieš vo väčšine bánk, každá ponúka, plus-mínus, podobné podmienky. Zaujala nás ponuka Tatra banky Na splatenie má 47 dní, platiť môže cez inkaso, takže nikdy nezabudne na platbu a má tam aj nejaké benefity ako cestovné poistenie, zaplatí ňou hocikde v zahraničí a podobne.

Na čo je teda kreditka dobrá?

Počul si, že každý človek by mal mať zásobu minimálne 6 mesačných príjmov? To znamená, že ak zarobíš 1000 eur mesačne, mal by si mať na účte aspoň 6 litrov? A teraz si povedzme otvorene, kto z nás si môže povedať, že tieto peniaze na účte má?

elite-daily-credit-card

foto: elitedaily.com

me ambície, investujeme do seba, do cestovania, doprajeme si kvalitné a zdravé jedlo. Mentalita Slovákov sa v posledných rokoch zmenila a radi si doprajeme kvalitu. Potom tam tie prostriedky jednoducho chýbajú.

Možno ich práve tento mesiac nepotrebuješ. A možno áno. Možno ti práve skrsol v hlave geniálny nápad. V horšom prípade sa ti pokazilo auto, alebo musíš zaplatiť zdravotnú starostlivosť. Najdôležitejšie výdavky prichádzajú práve vtedy, keď ich najmenej potrebujeme. A tu vidím zmysel kreditky.

Chceš si zaregistrovať super doménu s dobrým hostingom, ale práve si všetko minul. Vieš, že tie peniaze mať za 1-2 týždne budeš. Prečo nie?

credit-card-woman

foto: d8nn

Prečo má teda kreditka zlú povesť?

Je to práve kvôli tým nezodpovedným ľuďom, ktorí chcú všetko príliš rýchlo a nerozmýšľajú nad dôsledkami. Nemajú potom na zaplatenie toho, čo minuli, nasledujú dlhy, exekúcie a problém je na svete. Ak si ale dáš pozor a aj s “nekonečnými” prostriedkami v ruke, budeš stále vedieť, čo robíš a budeš investovať rozumne, nič ti nehrozí. Práve naopak.

Stále máme na Slovensku strach. Bojíme sa, že nevieme narábať s peniazmi. Naša finančná gramotnosť pravdepodobne ešte nie je taká, ako na západe. No nie sme národ hlupákov, práve naopak. Stačí si spočítať dve a dve, nenechať sa strhnúť emóciami a v kreditke potom nájdeš neoceniteľnú pomoc.

Navyše, strčíš si ju cez NFC do mobilu a nemusíš s ňou teda nebezpečne manipulovať v uliciach. Technológie nám prajú, sme v bankovníctve o dva kroky ďalej ako v USA, tak to využime.

Čo ak teda kreditku chcem?

Je to na tebe. Zodpovedný človek sa nemá čoho báť a kreditka mu môže neraz zachrániť krk. Ako sa hovorí – dobrý sluha, zlý pán.

titulná foto: Lumina

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK