Prediktívna technológia: Smerujeme do vlastnej pasce?

  • Za posledné roky sa technológia, ktorú používame, značne zmenila. Čím ďalej, tým je kontroverznejšia. Aplikácie ako Google Now, Tempo AI a ďalšie sú medzi prvými, ktoré používajú tzv. prediktívnu technológiu.
image_1394983418.png
  • Za posledné roky sa technológia, ktorú používame, značne zmenila. Čím ďalej, tým je kontroverznejšia. Aplikácie ako Google Now, Tempo AI a ďalšie sú medzi prvými, ktoré používajú tzv. prediktívnu technológiu.

Čo to prediktívna technológia vôbec je?

Prediktívna technológia znamená len jedno – odovzdávanie takého množstvo informácií, že rôzne aplikácie a služby vedia to, čo nám samotným ešte len na rozum príde. Sushi mi bude ponúknuté skôr, než naň dostanem chuť. Dostanem možnosť zvýhodneného parkovania na dobu, čo budem odcestovaný, ešte skôr, než vyrazím na letisko.

Tieto aplikácie budú ťažiť z cloud computingu, množstva penetrácie smartfónov medzi ľudí a ich internetového pripojenia. Smarfón bude nepretržitým lokalizátorom našej polohy. Tú stačí skombinovať s výsledkami nášho vyhľadávania a Google má vydláždenú cestu k úspechu. Nie je to veľmi známe, no Google cez svoju službu Gmail dokáže už dnes čítať našu poštu, hľadať v nej paterny a využívať získané informácie na cielenejší predaj reklamy. V najbližších rokoch bude mať množstvo nových firiem záujem zviesť sa na podobnom spôsobe predikcie. 

Ešte stále nevieme, kam sa to celé uberá. Koľko osobných údajov budeme ochotní (ne)dobrovoľne obetovať v prospech komfortu, ktorý nám tieto aplikácie a služby budú prinášať?

 

Očakávajte prediktívnu technológiu úplne všade

Tim Tuttle, zakladateľ a CEO Expect Labs, zastáva názor, že sa táto technológia veľmi rýchlo rozšíri aj do iných zariadení než sú smartfóny. Budúcnosťou prediktívnej technológie sú napríklad senzory pripevnené o wearable zariadenia ako Jawbone, Fitbit a ďalšie, ktoré sa stanú zlatou baňou pre získavanie cenných informácií.

Šepká sa, že Google má v pláne predstaviť svoje vlastné Smartwatch. Tie v kombinácii s Google Now môžu túto technológiu posunúť na úplne iný stupeň a nechať tak konkurenciu ďaleko za chvostom.

Už v tomto momente je jasné, že stojíme pred technologickým míľnikom, ktorý môže poznačiť celú našu spoločnosť a fungovanie jedinca v nej. Otázka pre nás teda znie: Plánujeme sa odovzdať tejto technológií a prísť tak úplne o naše súkromie? Za seba hovorím áno s vedomím, že Google už moju poštu číta, a tak mi žiadne súkromie neostalo.

Zdroj: venturebeat.com

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech