PREDPOVEĎ: Vodiči, pozor, horské priechody sú ťažko prejazdné. Na východe krajiny platia výstrahy

  • Sneženie na Slovensku dáva cestárom zabrať
  • Snežiť bude aj dnes, pozor na výstrahy pred povodňami
Zasnežená vozovka, sneh na ceste, počasie na Slovensku, sneženie na Slovensku
TASR/František Iván, Canva
  • Sneženie na Slovensku dáva cestárom zabrať
  • Snežiť bude aj dnes, pozor na výstrahy pred povodňami

Mikulášska streda tento rok na západné Slovensko priniesla sľubovanú snehovú nádielku. Počas takmer celého dňa snežilo v okresoch Bratislava, Dunajská Streda, Galanta, Komárno, Nové Zámky, Šaľa a Levice. Na niektorých miestach napadli desiatky centimetrov snehu a situácia ostáva komplikovaná aj počas štvrtka.

Dnes ráno boli aj naďalej viaceré cesty v strede krajiny pod snehom, uviedol portál iMeteo. Podľa informácií na webe Stella Centrum v dôsledku toho nateraz platí, že horské priechody Donovaly a Šútovce sú uzavreté pre vozidlá nad 10 metrov, Pezinská Baba pre vozidlá nad 7,5 tony a Dobšiná pre vozidlá nad 3,5 tony.

Priechody Čertovica, Šturec, Soroška, Fačkov sú prejazdné.

Ako informuje Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), vo štvrtok by malo sneženie na Slovensku pokračovať, a to na väčšine územia. Priprav sa na zamračené počasie, vyskytne sa aj dážď spojený so snehom, pričom hrozí poľadovica.

Najvyššia denná teplota dosiahne -3 až +2 stupne Celzia, na juhozápade však môže byť ojedinele aj teplejšie. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom bude približne -5 stupňov.

Konkrétne:

Západné Slovensko – prevažne zamračené, sneženie, najnižšie ranné teploty 1 až -2 a najvyššie, denné 1 až 4 stupne.

Stredné Slovensko – prevažne zamračené, sneženie, najnižšie ranné teploty 0 až -5 a najvyššie, denné -1 až 3 stupne.

Východné Slovensko – prevažne zamračené, sneženie, najnižšie ranné teploty 0 až -4 a najvyššie, denné -1 až 3 stupne. (TASR)

Experti tvrdia, že sneženie počas stredy bolo intenzívnejšie, než sa očakáva počas dneška, ale stredné a severné Slovensko sa musia aj dnes pripraviť na ťažkú situáciu. Situácia sa začne zlepšovať blížiacim sa poludním.

Výstrahy na východe

Na východnom Slovensku platia aj hydrometeorologické výstrahy. SHMÚ varuje konkrétne v okresoch Michalovce a Trebišov bez Rožňavy.

„Vzhľadom na aktuálnu hydrometeorologickú situáciu na ukrajinskom území, je naďalej predpoklad mierneho vzostupu vodných stavov na Latorici zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ píšu meteorológovia. V okrese Michalovce preto platí druhý stupeň výstrahy pred povodňami.

V okrese Trebišov bez Rožňavy ide o prvý stupeň výstrahy. „Na Bodrogu je naďalej predpoklad mierneho vzostupu vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ vysvetľuje SHMÚ.

Čo čakať počas tohtoročných Vianoc? >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Stella Centrum, iMeteo, SHMÚ, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá