Predstavujeme ti startup Global Clinic Rating, TripAdvisor pre pacientov

  • Mnohé služby a produkty dennej spotreby si v súčasnosti vyberáme na základe hodnotení iných ľudí
  • Pri výbere ubytovania klikneme na booking.com, ak ide o reštauráciu, navštívime TripAdvisor
  • V prípade, že jedlo v reštaurácii nie je podľa našich predstáv alebo sa v hoteli poriadne nevyspíme, dáme zlé hodnotenie
  • V prípade hodnotenia starostlivosti o zdravie je to však o niečo ťažšie
team-picturr
Core team Global Clinic Rating sídli v Bratislave. Co-founderi GCR - Daniel Coulton Shaw a Vlado Hruda sa nachádzajú v hornom rade v strede, GCR
  • Mnohé služby a produkty dennej spotreby si v súčasnosti vyberáme na základe hodnotení iných ľudí
  • Pri výbere ubytovania klikneme na booking.com, ak ide o reštauráciu, navštívime TripAdvisor
  • V prípade, že jedlo v reštaurácii nie je podľa našich predstáv alebo sa v hoteli poriadne nevyspíme, dáme zlé hodnotenie
  • V prípade hodnotenia starostlivosti o zdravie je to však o niečo ťažšie

Je zarážajúce, že v dnešnej vyspelej dobe si takýmto jednoduchým systémom hodnotenia nemôžeme vybrať kvalitné medicínske zariadenie. Zdravie je v živote to najdôležitejšie, a preto by sme jednoznačne mali mať možnosť porovnať a zhodnotiť kvalitu rôznych medicínskych zariadení.

Práve tento problém sa rozhodli riešiť v Global Clinic Rating (GCR). Podľa zakladateľov by mal mať každý človek možnosť nájsť si tú najvhodnejšiu kliniku na pár klikov a za pár sekúnd. O projekte sme sa rozprávali s Danielom Coulton Shaw, spoluzakladateľom spoločnosti.            

Daniel, GCR prirovnávate k TripAdvisoru pre kliniky. Ako tieto kliniky hodnotíte? Asi to nie je také jednoduché, ako keď dám hodnotenie reštaurácii.

To je pravda, s hodnotením kliník je to oveľa zložitejšie. V rámci medicínskych zariadení hodnotíme rôzne aspekty, ako sú skúsenosti doktorov, vybavenie kliniky, poskytované služby pacientom, ale taktiež berieme ohľad na spätnú väzbu od pacientov. Vďaka vyhodnocovaniu viac ako 100 druhov rôznych dát dokážeme získať oveľa objektívnejší výsledok, ktorý sa odzrkadlí na konečnom hodnotení kliník v rozmedzí od 1-5 hviezdičiek. Momentálne nájdete na online platforme GCR.org hodnotenia viac ako 400 000 kliník.

Co-founder GCR Daniel na návšteve dentálnej kliniky v Libanone. 

Ako získavajú zapojené kliniky hodnotenia?

Kliniky zbierajú hodnotenia od svojich pacientov väčšinou hneď po návšteve alebo zákroku. V súčasnosti sa však snažíme o ešte objektívnejšie hodnotenie zo strany pacientov cez nový softvér, ktorý postupne implementujeme do našich partnerských kliník.

Vysvetlíte nám, ako konkrétne sa môžu na zbere týchto dát podieľať pacienti?

Naše partnerské medicínske zariadenia najnovšie získavajú spätnú väzbu od pacientov na základe výsledkov liečby. Poviem to na príklade – vyberiete si kliniku, kde vám lekár zrealizuje zákrok. Lekár vám potom bude najbližších 5-10 rokov pravidelne zasielať dotazník, prostredníctvom ktorého sa vás bude pýtať, ako sa vám darí a ako sa zlepšil váš zdravotný stav. Vďaka týmto informáciám priamo od pacientov presne zistíme, aká je kvalita danej kliniky a aj to, či bol zákrok úspešný.

Návšteva centra asistovanej reprodukcie v Indii.

Platformu GCR ste spustili v roku 2015. Ako to vlastne všetko začalo?

Keď môj starý otec ochorel na veľmi zriedkavé ochorenie, snažil som sa nájsť to najlepšie medicínske zariadenie. Strávil som týždne, ba až mesiace hľadaním. Keď som konečne vhodné medicínske zariadenie na druhej strane krajiny našiel, stále som si nebol istý, či tam budú schopní môjho starého otca vyliečiť. Nikde som totiž nenašiel štatistiky ohľadom výsledkov danej kliniky. Daný lekár bohužiaľ nedokázal vyliečiť môjho starého otca.

Neskôr som zistil, že tento problém trápi veľmi veľa ľudí a to bolo prvé nakopnutie. Napríklad podľa zdravotníckej organizácie Leapfrog Group v USA každý deň zomrie okolo 1 000 ľudí len kvôli tomu, že si vyberú nesprávnu kliniku. Z tohto dôvodu sme sa začali venovať a Vladom Hrudom, co-founderom, venovať startupu Global Clinic Rating.

Čo považujete zatiaľ za najväčší úspech v rámci Global Clinic Rating?

V súčasnosti sme najrýchlejšie rastúca databáza medicínskych zariadení na svete, ktorá zahŕňa skoro 500 tisíc kliník. Máme pokrytých už viac ako 120 krajín sveta a každý mesiac navštívi našu platformu okolo 30 tisíc používateľov.

Ďalej sme boli ocenení za naše inovatívne riešenie v súťaži Central European Startup Awards v kategórií Social Impact alebo na podujatí Tech Inno Day. Tiež sme boli vybratí do známych akceleračných programov ako napríklad Y Combinator alebo ROCKSTART Digital Health.

GCR tím navštívil niekoľko desiatok kliník v Dubaji.

Môžete nám prezradiť, aké najväčšie výzvy ste museli v podnikateľskom prostredí prekonať?

Najväčším problémom, ktorý sme museli riešiť a s ktorým stále bojujeme, je nedôvera zo strany kliník a pacientov. Táto nedôvera je spôsobená tým, že naša značka GCR.org nie je stále veľmi známa. To v praxi znamená, že sa pacienti boja hľadať a osloviť kliniku na našej platforme, pretože v určitých prípadoch (napr. operácia srdca alebo liečba rakoviny) môže byť výber kliniky pre pacienta otázkou života a smrti.

Vediete si presné štatistiky, ktoré kliniky sú vyhľadávané používateľmi najviac?

V súčasnosti sú na GCR.org najviac vyhľadávané dentálne kliniky, centrá asistovanej reprodukcie a rádiologické kliniky. Je to spôsobené aj tým, že práve týchto špecializácií máme na našom portáli najviac. Môžeme dokonca hovoriť o tzv. medicínskom turizme, kedy pacient vďaka nášmu portálu vycestuje do inej krajiny, aby napríklad podstúpil laserovú operáciu očí za menej peňazí, ale zároveň v kvalitnejšej očnej klinike.

Zaujímavé. V súčasnosti máte dve pôsobiská, Bratislavu a San Francisco. Akí ľudia tvoria core vášho tímu? Sú to len odborníci na manažment a vývoj alebo aj ľudia, ktorí sú spätí s medicínou?

V Kalifornii sa nachádzajú traja členovia tímu a náš spoluzakladateľ Vlado Hruda. Core team sa však nachádza na Slovensku a pokrýva oblasti IT, sales, marketing a product development.

GCR team získal ocenenie za najlepší Social Impact Startup v súťaži CESAwards, GCR

Keďže sme startup medicínskeho charakteru, samozrejme sme s medicínou aj úzko prepojení. Ja vlastním dve zubné kliniky, rodičia Vlada sú lekári a v tíme máme aj absolventku medicíny. Navyše spolupracujeme s desiatkami medicínskych poradcov a ambasádorov z celého sveta, napríklad Rickom Mayes (profesorom z Richmondskej univerzity), Chrisom Barrow (lídrom & couchom v oblasti zubného lekárstva) alebo s Dušanom Meškom – známym slovenským lekárom a univerzitným profesorom, ktorý študoval na prestížnej Mayo Clinic v USA.

A aby sme motivovali všetkých nadšených startupistov ešte viac, skúste nám prezradiť, aké sú vaše ciele do najbližšej budúcnosti.

Našim najbližším cieľom je už vyššie spomenuté získavanie dát od pacientov ohľadne výsledkov ich liečby. Chceme získavať viac relevantných dát, pretože vďaka tomu bude naše hodnotenie oveľa objektívnejšie a pacienti si budú môcť o to jednoduchšie vybrať.

Našou dlhodobou víziou je zlepšovanie zdravotníctva na globálnej úrovni. Ak napríklad existuje klinika v malom meste, o ktorej nikto nevie, no pracujú tam špičkoví odborníci a liečia tam pacientov s výbornou úspešnosťou, tak je našou spoločenskou povinnosťou, aby o nej vedelo čo najviac ľudí. A verím, že väčšina budúcich pacientov sa na základe faktov rozhodne pre túto kliniku.

Takisto chceme motivovať kliniky so slabšími výsledkami, aby sa postupne zlepšovali a skvalitnili služby pre svojich pacientov. Pacient by totiž mal ísť za kvalitou a za svojím zdravím, a to mu práve na GCR.org ponúkame.

Článok bol vytvorený v spolupráci s GCR.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech