PREHĽAD: Čo všetko sa mení od pondelka? Respirátory v obchodoch a MHD budú povinné

  • Vláda pred pár dňami schválila opatrenia, s ktorými by si mal naisto počítať
  • Mnohé z nich začínajú platiť od pondelka 8. marca
Vakcíny repirátory
TASR/AP, Boris Grdanoski, Ronald Zak
  • Vláda pred pár dňami schválila opatrenia, s ktorými by si mal naisto počítať
  • Mnohé z nich začínajú platiť od pondelka 8. marca

Vláda pred pár dňami schválila opatrenia, ktoré začínajú platiť od pondelka 8. marca a s ktorými by si mal naisto počítať.

  • Od 8. marca budú povinné FFP2 respirátory v obchodoch a v MHD, od 15. marca v úplne všetkých interiérových priestoroch. 
  • Pozitívne testovaní ľudia už nebudú môcť vyjsť z domu. Jedinou výnimkou bude cesta k lekárovi. 
  • Do platnosti vstúpilo od 3. marca zákaz nočného vychádzania. Platiť bude od 20:00 do 01:00. Výnimkou sú len cesty na nevyhnutný výkon práce a na nevyhnutné lekárske ošetrenie.
  • Od 3. marca je taktiež zakázané cestovať do prírody mimo okres. V prípade obyvateľov Bratislavy bude platiť možnosť vychádzok v rámci kraja a pre obyvateľov Košíc s možnosťou aj do okresu Košice-okolie.
  • Škôlky a prvý stupeň ZŠ sa od 3. marca otvoria len pre deti ľudí, ktorí chodia do práce. Zamestnanci a žiaci sa budú testovať dvakrát do týždňa samotestami. 
  • Spustené bude týždenné sekvenovanie 500 náhodných pozitívnych vzoriek.

Ako sa uvádza v uznesení, opatrenia budú platiť 3 týždne. Cieľom nových protipandemických opatrení je zníženie mobility, spomalenie šírenia infekcie, zamedzenie importu nových mutácií a zredukovanie nárastu hospitalizácií.

V prípade, že sa do 21. marca nedosiahne žiadaný efekt, pripraví sa zavedenie tvrdého obmedzenia pohybu, zastavenie výroby a uzavretie krajiny, takzvaný lockdown. Vyplýva to z uznesenia, ktoré v nedeľu schválila vláda.

respirátor FFP2
zdroj: TASR/Friso Gentsch/dpa

Zvýšiť sa má tiež počet kontrol vykonávaných príslušníkmi Policajného zboru, nasadenie príslušníkov Ozbrojených síl SR na pomoc pri kontrole dodržiavania opatrení a zabezpečenie dennej medializácie počtu vykonaných kontrol, udelených pokút a exemplárnych prípadov.

Ďalším záväzkom je vyžadovanie striktného dodržiavania minimálnej plochy 15 metrov štvorcových na jedného zákazníka v predajni.

V obchodoch a v MHD povinné respirátory

Povinnosť nosiť respirátory platí zatiaľ v obchodoch a v prostriedkoch verejnej dopravy. Úrad verejného zdravotníctva SR informoval, že by nemali obsahovať výdychový ventil a mali by spĺňať najmenej klasifikáciu FFP2. Vhodné sú aj respirátory s označením KN95 alebo N95.

V prírode alebo pri prechádzke po vonku bude stačiť zakryť si nos a ústa rúškom, šatkou či šálom.

Od 15. marca budú respirátory povinné pri každom vstupe do interiéru. Napríklad aj u lekára či na pošte. Výnimku budú mať deti na prvom stupni základnej školy a osoby vo väzbe alebo vo výkone trestu.

Bez respirátorov budú môcť pracovať tiež zamestnanci v tretej kategórie vo faktore záťaž teplom pri práci (napríklad práca pri vysokých peciach).

Registračný systém na očkovanie privádza ľudí do šialenstva. Riešenie je pritom úplne jednoduché

Od 9.00 do 11.00 budú mocť nakupovať aj osoby s preukazom ŤZP

Od 8.3 sa rozšíri aj okruh ľudí, ktorí si budú môcť počas vymedzených hodín medzi 9:00 a 11:00. Spolu so seniormi ide o osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich sprievodcov. Vstúpiť do obchodu budú mocř bez ohľadu na ich vek, avšak sa budú musieť preukázať príslušným preukazom.

Pozitívne testovaní na COVID-19 si už nebudú môcť sami chodiť do obchodu. Avšak budú môcť ísť k lekárovi či kúpiť si lieky, budú musieť mať zakryté horné dýchacie cesty respirátorom.

zdroj: TASR/AP, Ronald Zak

Školy

S účinnosťou od 8. marca 2021 do 21. marca 2021 sa otvárajú materské školy a základné školy na prvom stupni, prednostne pre deti zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce a pre žiakov, ktorým podmienky neumožňujú prístup k dištančnému vzdelávaniu, píše Úrad verejného zdravotníctva SR na svojej stránke.

Zdroje: NCZISK, ÚVZ SR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá