PREHĽAD: Nový COVID automat, nové pravidlá. Do fitka aj bez testu, niekde si môžeš zájsť aj do kina

  • Od pondelka 17. mája budú v COVID automate na bordovo svietiť iba dva okresy
  • Väčšina bude mať ružovú farbu, viaceré sa dostali aj do oranžovej fázy
  • Na Slovensku sa tiež skončil núdzový stav a do platnosti sa dostal nový automat
covid automat covid-19 koronavírus slovensko
  • Od pondelka 17. mája budú v COVID automate na bordovo svietiť iba dva okresy
  • Väčšina bude mať ružovú farbu, viaceré sa dostali aj do oranžovej fázy
  • Na Slovensku sa tiež skončil núdzový stav a do platnosti sa dostal nový automat

Od pondelka nastáva na Slovensku niekoľko zmien v platných opatreniach. V bordovej fáze sa od 17. mája budú opäť nachádzať dva okresy, konkrétne Myjava a Sobrance, kde je situácia najvážnejšia. To, že sa situácia na Slovensku zlepšuje, naznačuje aj fakt, že pribúdajú okresy v lepšej, oranžovej farbe. K Nitre a Topoľčanom od pondelka pribudnú aj Hlohovec a Senec.

Od minulého týždňa sa tiež otvorila možnosť zaočkovať sa vakcínou Comiranty od spoločnosti Pfizer/BioNTech aj pre ľudí od 35 rokov. Rovnako vakcína od spoločnosti Moderna, potvrdil Vladimír Lengvarský na pravidelnej tlačovej konferencii ministerstva zdravotníctva.

pandemia,ockovanie, koronavirus
zdroj: TASR/Kristína Mayerová

Na Slovensku bude od pondelka platiť nasledovné rozdelenie okresov:

Bordová farba /III. stupeň varovania/: Myjava, Sobrance

Červená farba /II. stupeň varovania/: Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Brezno, Bytča, Dolný Kubín, Humenné, Ilava, Kežmarok, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Považská Bystrica, Prešov, Revúca, Ružomberok, Sabinov, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice, Tvrdošín, Vranov nad Topľou,

Ružová farba / I. stupeň varovania/:  Bratislava I. – V., Čadca, Detva, Dunajská Streda, okres Galanta, Gelnica, Komárno, Košice I. – IV., Košice-okolie, Levice, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Malacky, Martin, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Poltár, Poprad, Prievidza, Púchov, Rimavská Sobota, Rožňava, Šaľa, Senica, Skalica, Snina, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina, Zlaté Moravce, Zvolen.

Oranžová farba /II. stupeň ostražitosti/: Nitra, Topoľčany, Hlohovec, Senec

Nový COVID automat

Na Slovensku tiež od pondelka platí aktualizovaný COVID automat, ktorý predložil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Dokument opisuje, ako sa bude určovať rizikovosť na národnej aj regionálnej úrovni či opatrenia naviazané na jednotlivé úrovne rizika, uvádza SITA.

Aktualizácia podľa rezortu zdravotníctva odzrkadľuje dominanciu infekčnejšieho britského variantu koronavírusu, nové poznatky o vývoji epidémie a pripomienky a klasifikácie jednotlivých rezortov. Prílohou aktualizovaného COVID automatu sú doplnkové rezortné semafory so špecifickými usmerneniami.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas počas tlačovej konferencie k aktuálnym opatreniam v súvislosti s COVID-19 platným od budúceho týždňa a aktualizácii covid automatu
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

COVID automat dopĺňa aj Národná testovacia stratégia. Na základe stanovenej úrovne rizika sú nastavené pravidlá obzvlášť pre skríningové testovanie. Vykonávať by sa malo napríklad v zariadeniach sociálnych služieb, firmách, na školách či hromadných podujatiach.

„Vzhľadom na ich nedostatočnú senzitivitu a špecificitu by antigénové testy mali byť používané len v čase rastu pandémie a pri 7-dňovej incidencii nad 100 prípadov nákazy na 100-tisíc obyvateľov,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva SR.

Rezort doplnil, že materiál prerokovalo aj konzílium odborníkov. „Následne bol predložený vláde na pripomienkovanie jednotlivými rezortmi. Doručené pripomienky boli v maximálnej možnej miere zapracované,“ konštatovalo ministerstvo.

Slovensko sa začína pomaly uvoľňovať

Nový automat so sebou priniesol viaceré uvoľnenia. Napríklad terasy reštaurácií a fitness centrá v bordových okresoch ostávajú otvorené, aj keď podľa starého COVID automatu majú byť zatvorené. V obchodných centrách sa tiež zrušila povinnosť testovať teplotu pri vstupe a nie je potrebný ani negatívny test.

Ten však bude treba pri návšteve kúpaliska, wellness centra alebo akvaparku. Vyžadovať sa totiž bude negatívny test AG starší ako 24 hodín, RT-PCR/LAMP nie starší ako 72 hodín. Fitness centrá dostali na výber, či budú od návštevníkov vyžadovať negatívny test alebo budú mať obmedzený počet ľudí a prevádzke. V červených, ružových a oranžových okresoch sa budú môcť otvoriť aj kiná a divadlá podľa usmernenia.

fitness central koronavírus slovensko
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Zmeny nastali aj v usporiadaní hromadných podujatí:

3. stupeň varovania (bordová): povolené usporadúvať podujatia do 6 osôb.

2.stupeň varovania (červená): povolené do 10 osôb.2. stupeň varovania (červená): povolené do 10 osôb

1. stupeň varovania (ružová): povolené do 25 osôb v interiéri alebo do 50 v exteriéri

2. stupeň ostražitosti (oranžová):

-sedenie: interiér: do 25 % kapacity, max. 250 osôb; exteriér: do 50 % kapacity, max. 500 osôb                                                                         

-státie: interiér do 50 osôb, exteriér do 100 osôb

1. stupeň ostražitosti (žltá):

– sedenie: do 50 % kapacity, max. 250 osôb; exteriér: do 75 % kapacity, max. 500 osôb

 -státie: interiér do 100 osôb, exteriér do 250 osôb

Dočkali sme sa zrušenia núdzového stavu

Od 15. mája na je tiež na Slovensku zrušený núdzový stav. Vláda sa tak rozhodla potom, ako parlament schválil novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Práve zákon o hospodárskej mobilizácii má byť vhodnejšou alternatívou núdzového stavu. Spolu s núdzovým stavom sa ruší aj zákaz zhromažďovania a vychádzania, vyplýva to z uznesenia vlády SR.

 Na Slovensku bol opakovane vyhlásený od 1. októbra 2020 a trvá súvisle viac ako sedem mesiacov. Mimoriadna situácia je na Slovensku vyhlásená s účinnosťou od 12. marca 2020.

Vďaka zmene zákona budú niektoré opatrenia hospodárskej mobilizácie naviazané aj na mimoriadnu situáciu a bude ich možné nariaďovať aj počas nej. Skupina koaličných poslancov, ktorá právnu úpravu predložila, v dôvodovej správe uviedla, že núdzový stav predstavuje výrazný zásah do základných práv a slobôd.

Zdroje: UZ SR, Startitup, Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech