PREHĽAD: Toto sú najvyššie pokuty, aké môžeš na Slovensku dostať. Pozor si daj na alkohol aj na rýchlosť

  • Aké pokuty môžeš dostať na Slovensku?
  • Na mieste môžeš dostať pokutu od 33 eur vyššie, niekedy však odídeš len s napomenutím
Alkohol za volantom, policajt v službe, cestná polícia
Ilustračná fotografia TASR/KR PZ v Žiline, František Iván
  • Aké pokuty môžeš dostať na Slovensku?
  • Na mieste môžeš dostať pokutu od 33 eur vyššie, niekedy však odídeš len s napomenutím

Pokute sa vyhne len máloktorý Slovák. Niekedy za ňu môže naša nepozornosť, inokedy obyčajný omyl. Každá situácia je iná a preto sa líšia aj výšky pokuty, ktorú ti môžu policajti napariť. Niektoré sú naozaj symbolické, iné ťa môžu stáť pokojne aj mesačnú výplatu. 

Hoci policajnú hliadku pri ceste nevidí rád takmer nikto, treba si uvedomiť, akú dôležitú úlohu plnia. Po ceste sa totiž napriek početným hliadkam pohybujú šoféri bez vodičáku, ľudia pod vplyvom alkoholu alebo omamných látok. Ďalší zase prekračujú maximálnu povolenú rýchlosť a môžu tak ohroziť iných ľudí, ktorí sa po cestách pohybujú. 

Pokuty za jednotlivé delikty sa môžu výrazne líšiť aj od toho, či je vodič ochotný zaplatiť pokutu na mieste, teda v blokovom konaní, prípadne, ak dotyčný nemá pri sebe peniaze, sa páchateľovi vydá blok s poučením o tom, ako a dokedy má pokutu zaplatiť.

Prevzatie pokutového bloku musí vodič na mieste polícii taktiež aj potvrdiť. Na mieste môže vodič dostať pokutu od 33 do 1 000 €, uvádza sa vo vestníku MV SR z roku 2009 v nariadení „o postupe pri využívaní sadzobníka pokút v pôsobnosti Policajného zboru“.

Ak pokutu odmietneš zaplatiť na mieste z dôvodu nesúhlasu s ňou, vec postupuje na prejednanie príslušnému orgánu v správnom konaní, teda na dopravný inšpektorát, kde sa bude prešetrovať. Proti blokovému konaniu sa však nedá odvolať, nie je možné obnoviť ho a ani preskúmať mimo odvolacieho konania. 

Pokuty môžu byť dané fixne a predstavené verejnosti aj v tabuľkách či vestníkoch, avšak o samotnej závažnosti priestupku rozhoduje policajt. Ten každú situáciu zvažuje individuálne. 

Samozrejme, musí prihliadať na spôsob spáchania priestupku, jeho následky a okolnosti, za ktorých bol priestupok vykonaný, píše sa vo vestníku Ministerstva vnútra SR v nariadení „o postupe pri využívaní sadzobníka pokút v pôsobnosti Policajného zboru“.

To znamená, že výška pokuty, ktorá je ustanovená v sadzobníku, závisí aj od policajta. Ten môže pokutu navýšiť, ako aj znížiť v závislosti od ostatných okolností.

Treba však pripomenúť, že policajt nesmie hádzať pokuty podľa vlastného uváženia na základe sympatií či opaku k danej osobe, a zvyšovať či znižovať pokuty viac, ako mu je dovolené.

Zastavenie vozidla policajnou hliadkou, kontrola
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Napomenutie bez pokuty

Taký systém, ktorý je zavedený na Slovensku, čo sa pokút týka, má už len málokto. Väčšina krajín funguje na bodovom systéme. Treba však povedať, že náš systém má niekoľko výhod. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM
Zdroje: Ministerstvo vnútra SR, Finsider.sk, redakcia, autobild/pluska.sk, autorubik.sk

Najnovšie videá

Trendové videá