PREHĽAD: Uzavreté cesty, obmedzená MHD aj voľno pre školákov. S pápežom prídu aj obmedzenia

  • Už v nedeľu môžeme očakávať oficiálnu návštevu pápeža Františka
  • Dopravné obmedzenia sa nebudú týkať len Bratislavy
  • Žiaci dostali v dňoch návštevy pápeža riaditeľské voľno
  • Registrácia pre OTP na podujatia s pápežom sa k včerajšiemu dňu skončila
  • Na nedeľu je naplánovaný protest za odluku cirkvi od štátu
Návšteva pápeža Františka
Návšteva pápeža Františka na Slovensku, TASR/AP/Riccardo De Luca TASR/Jakub Kotian
  • Už v nedeľu môžeme očakávať oficiálnu návštevu pápeža Františka
  • Dopravné obmedzenia sa nebudú týkať len Bratislavy
  • Žiaci dostali v dňoch návštevy pápeža riaditeľské voľno
  • Registrácia pre OTP na podujatia s pápežom sa k včerajšiemu dňu skončila
  • Na nedeľu je naplánovaný protest za odluku cirkvi od štátu

Pápež František príde na Slovensko už túto nedeľu, 12. septembra a jeho oficiálna návšteva bude trvať do 15. septembra, kedy ju zakončí veľkou katolíckou púťou v Šaštíne, práve na sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Jeho návšteva však prináša nielen veľký rešpekt pred ním samotným, ale pre nás, ako občanov, isté obmedzenia.

Hlava cirkvi pápež František priletí na bratislavské letisko M.R.Štefánika v nedeľu, 12. septembra v popoludňajších hodinách. Jeho príchod je naplánovaný približne na 15:30, kedy sa majú vo všetkých diecézach a eparchiách Slovenska rozozvučať zvony, presne na 12 minút.

Následne bude jeho cesta smerovať do Apoštolskej nunciatúry v Bratislave, ktorá sa nachádza neďaleko horského parku. Je to veľvyslanectvo Vatikánu na Slovensku. V nunciatúre bude mať pápež príhovor a na tomto mieste bude aj ubytovaný.

Na ďalší deň, 13. septembra sa pápež František stretne s niekoľkými predstaviteľmi štátnej moci. Najskôr bude prebiehať uvítací ceremoniál v Prezidentskom paláci, následne zdvorilostná návšteva prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Z paláca sa pápež presunie do Dómu svätého Martina v Bratislave a odtiaľ opäť do Apoštolskej nunciatúry, kde bude mať návštevu predsedu parlamentu Borisa Kollára a neskôr návštevu predsedu vlády SR Eduarda Hegera.

V utorok ráno, 14. septembra odlieta hlava cirkvi do Košíc, odtiaľ priamo do Prešova, kde bude Božská liturgia svätého Jána Zlatoústeho, ktorej bude predsedať Svätý otec. V popoludňajších hodinách sa pápež František stretne s rómskou komunitou na Luníku IX. v Košiciach. O 17:00 je naplánované stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach. Vo večerných hodinách bude pápež opäť odchádzať späť do Bratislavy.

Posledný deň návštevy bude zakončený svätou omšou na otvorenom priestranstve pri národnej Svätyni v Šaštíne, následný presun do Bratislav, kde bude rozlúčkový ceremoniál a odlet pápeža naspäť do Ríma.

Dopravné obmedzenia počas návštevy pápeža

Počas návštevy pápeža Františka na Slovensku čakajú vodičov v Bratislave viaceré dopravné obmedzenia, keď bude na nevyhnutný čas prerušená premávka. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. „V nedeľu 12. septembra treba počítať so zdržaním hlavne na diaľničnom obchvate D1 a diaľnici D2 od hraničného priechodu s Rakúskom a Maďarskom, v Mlynskej doline a v Starom Meste v okolí Horského parku,“ uviedla. Od 12:00 do 16:00 bude obmedzená doprava v okolí Letiska M. R.Štefánika.

V pondelok 13. septembra sa vodiči zdržia predpoludním najmä v Starom Meste a v okolí Horského parku, v širšom okolí Hodžovho námestia a Staromestskej ulice. V popoludňajších hodinách aj v Petržalke, najmä v okolí Panónskej cesty a Rovniankovej ulice. „V utorok 14. septembra treba počítať so zdržaním v predpoludňajších hodinách najmä v okolí Horského parku v Starom Meste, v Mlynskej doline, na diaľnici D2 od Lamača a od hraničného priechodu z Rakúska a Maďarska a na diaľničnom obchvate D1 po Zlaté piesky,“ uviedla Bárdyová.

V stredu 15. septembra predpoludním musia vodiči počítať so zdržaním v okolí Horského parku, v Mlynskej doline, na Lamačskej ceste a na diaľnici D2 v smere do Českej republiky (ČR). Popoludní na diaľnici D2 v smere z ČR do Bratislavy a na diaľničnom obchvate D1. „Prenosným dopravným značením bude tiež zakázané zastavenie a státie vrátane chodníkov po trasách presunov. S obmedzeniami je potrebné počítať aj na priľahlých cestách, ktoré sa napájajú na uzatvorené komunikácie,“ upozornila Bárdyová.

Bezpečnostné opatrenia pri návšteve pápeža spočívajú aj v zabezpečení ulíc, po ktorých sa bude presúvať. Podľa informácií od viacerých obyvateľov bytoviek mali mať títo ľudia počas prejazdu pápeža zatiahnuté žalúzie a zákaz pozerať sa z okna, no táto informácia sa napokon nepotvrdila.

Obmedzenia budú aj v Prešove a Košiciach

V pondelok 13. septembra bude uzatvorená ulica Jána Pavla II. od križovatky s ulicou Pražská po ulicu 17. novembra a od 23:00 aj ulica 17. novembra. V deň návštevy pápeža v utorok 14. septembra bude vylúčená doprava vozidiel nad 3,5 tony od križovatky ulíc Levočská a Obrancov mieru v úseku ulíc Obrancov mieru, Pod Kalváriou a Pražská. Vylúčená doprava bude vedená po obchádzkovej trase. Úplná uzávierka sa od 6:00 až do ukončenia opatrení, teda zhruba do 17:00.

Obmedzenia na diaľnici sa budú dotýkať hlavne vozidiel nad 3,5 tony. Počas prejazdu Svätého Otca po diaľnici bude doprava na D1 úplne uzatvorená v smere od Košíc do Prešova od 08:30 do 10:00. V danom čase bude doprava vozidiel nad 3,5 tony v smere Prešov – Košice na diaľnici D1 vylúčená. Obdobne budú uplatňované opatrenia pri odchode Svätého Otca. „To znamená, že doprava na diaľnici v smere Prešov – Košice bude v čase od 12:00 do 13:30 úplne vylúčená. Jazda opačným smerom, smer Košice – Prešov, bude povolená iba pre vozidlá do 3,5 tony,“ uviedla Bárdyová.

Ochrana hlavy cirkvi

Mestská polícia v Bratislave výrazne posilní v teréne svoje hliadky počas návštevy pápeža Františka. Výlučne pre túto udalosť bude mať vyčlenené hliadky z okresných veliteľstiev aj z Útvaru zásahovej jednotky a kynológie. Ubezpečuje, že spolu s kompetentnými inštitúciami intenzívne spolupracuje na zabezpečení bezproblémového priebehu návštevy Svätého Otca.

Budúcotýždňová návšteva Pápeža Františka bude najvýznamnejšou skúškou našich bezpečnostných zložiek. Na Svätého Otca…

Posted by Gábor Grendel on Thursday, September 9, 2021

Riaditeľské voľno vďaka pápežovi

V deň návštevy pápeža Františka na východnom Slovensku v utorok 14. septembra budú mať školáci riaditeľské voľno. Týka sa to žiakov a študentov viac ako 225 škôl v Prešovskom a Košickom kraji. Študenti stredných škôl v Prešove v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja budú mať okrem toho voľno aj v pondelok 13. septembra.

Školy aj Prezidentská záhrada v bratislavskom Starom Meste budú taktiež zatvorené. „Na základe odporúčania hlavného mesta a po konzultácii so základnými a materskými školami v zriaďovateľskej pôsobnosti Starého Mesta budú mať žiaci našich škôl v pondelok a utorok 13. a 14. septembra riaditeľské voľno,“ uvádza mestská časť na sociálnej sieti s tým, že ide o opatrenie súvisiace s návštevou Svätého Otca na Slovensku a dopravnými obmedzeniami, ktoré dočasne ovplyvnia mobilitu v meste, a teda aj možnosť dopraviť sa do školy.

Grassalkovichova záhrada bude zatvorená od soboty 11. septembra do utorka 14. septembra z bezpečnostných dôvodov spojených s návštevou Svätého Otca. „Staré Mesto o to požiadala Kancelária prezidenta SR,“ vysvetlila mestská časť.

Prechod cez hranice

v nedeľu 12. septembra sa obmedzenia týkajú priechodu Jarovce – Kittsee s Rakúskom a Čunovo – Rajka s Maďarskom v smere do SR pre nákladnú dopravu. Obmedzenia budú trvať v čase od 15:00 do 16:00.

Ďalšie obmedzenia predpokladá polícia v utorok 14. septembra na rovnakých priechodoch v smere do SR pre nákladnú dopravu v čase od 6:30 do 08:00 a znovu v čase od 19:00 do 20:00. Obmedzenia sa budú týkať aj priechodu Brodské – Břeclav s Českou republikou pre nákladnú dopravu v smere do SR v čase od 17:30 do 19:30.

Pokiaľ ide o stredu 15. septembra, obmedzenia na priechodoch Jarovce – Kittsee a Čunovo – Rajka sa predpokladajú v čase od 6:00 do 8:00 a 12:30 do 13:30 a v prípade priechodu Brodské – Břeclav od 11:00 do 13:00.

Registrácia pre OTP sa oficiálne skončila

Registrácia na podujatia s pápežom Františkom pre nezaočkované osoby v režime OTP bola vo štvrtok 9. septembra ukončená. Dôvodom je prekročenie kapacít podujatí z pohľadu epidemických opatrení. Registrácia na podujatia s pápežom Františkom pre plne zaočkované osoby bude ukončená o polnoci v nedeľu 12. septembra. Konferencia biskupov Slovenska (KBS) o tom informovala v tlačovej správe.

Protest za odluku cirkvi od štátu počas návštevy pápeža

V nedeľu 12. septembra o 15. hodine, teda približne v čase príletu pápeža Františka na Slovensko, sa na Námestí SNP v Bratislave uskutoční protest za odluku cirkvi od štátu. Organizuje ho občianske združenie Ethos a Inštitút ľudských práv (IĽP) s podporou viacerých neformálnych zoskupení. V tlačovej správe o tom informoval Peter Weisenbacher z IĽP.

Organizátori vyčítajú zákonodarcom, že za 30 rokov nedokázali splniť požiadavku z čias novembra 1989 o dôslednej odluke cirkvi od štátu a že niektoré cirkvi sú neustále financované zo štátneho rozpočtu. „Náboženstvo máme v školách, v zdravotníctve, ale aj v armáde. Politici neustále prizývajú cirkevných predstaviteľov k participácii pri pripomienkovaní alebo navrhovaní zákonov,“ povedal predseda Ethos Metod Rybár. Zdôraznil, že demonštrácia nie je mierená voči pápežovi Františkovi a ani jeho návšteve.

Zdroje: SITA, TASR, Vaticanenews

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie