Prekonanie COVID-19 má dlhodobé následky. Takmer tretina vyliečených je do pár mesiacov opäť v nemocnici

  • Prvá veľká analýza o následkoch koronavírusu
  • Takmer tretina vyliečených sa vracia späť do nemocníc, osmina pacientov zomiera
  • Ťažkosti, ktoré pociťujú ľudia aj po prekonaní choroby
vakcína
TASR/AP Photo/Jessica Hill, TASR/AP Photo/Jessica Hill
  • Prvá veľká analýza o následkoch koronavírusu
  • Takmer tretina vyliečených sa vracia späť do nemocníc, osmina pacientov zomiera
  • Ťažkosti, ktoré pociťujú ľudia aj po prekonaní choroby

Môže byť koronavírus ešte nebezpečnejší? Môže. Dobojované nemáš ani po vyliečení. Ľudia neumierajú len na COVID-19, ale aj na trvalé zdravotné následky, ktoré sú ním spôsobené. Ako ukazujú nové čísla, takmer tretina vyliečených je do piatich mesiacov opätovne hospitalizovaná a pre osminu to, žiaľ, končí smrteľne. 

Výskum Leicesterskej Univerzity a Úradu pre národné štatistiky odhalil šokujúce zistenie. Následky ochorenia COVID-19 môžu byť až tak závažné, že spôsobia smrť. Takmer 30 % vyliečených sa ocitlo opätovne v nemocniciach a 12,3 %  z celkového počtu zomrelo.

Výskum sa uskutočnil na vzorke 47 780 ľudí, ktorí boli po prekonaní koronavírusu prepustení z nemocnice. Ako uvádzame vyššie, takmer 30 % z nich sa do 140 dní do nemocnice muselo vrátiť. Ako pre Telegraph uvázda Kamlesh Khunti, „je to doposiaľ najväčší prieskum o ľuďoch prepustených z nemocnice po tom, ako boli hospitalizovaní kvôli Covidu.“ 

Aktuálne mapy koronavírusu

Kamlesh Khunti ďalej dodáva, že lekári by mali pozornejšie sledovať aj zdravotný stav ľudí, ktorí už sa zdajú byť  mimo ohrozenia. Odporúča, aby bola nasadená preventívna liečba statínmi a aspirínom. Napriek tomu, že si telo po prekonaní ochorenia vytvorí na určitú dobu voči Covidu-19 imunitu, neznamená to, že si za vodou. Koronavírus spôsobuje aj dlhodobé zdravotné problémy, ktoré môžu byť rovnako vážne, ako samotný priebeh ochorenia COVID-19.

Za obete koronavírusu sa považujú len ľudia, u ktorých koronavírus prepukol najneskôr 28 dní pred smrťou. Keďže je ale preukázané, že koronavírus spôsobuje vážne trvalé následky, môže byť skutočný počet obetí oveľa vyšší.  

S týmito problémami sa ľudia pasovali aj po vyliečení

Aj keď sa už do nemocníc vracajú s inou chorobou, je evidentné, že dané problémy sú ešte prejavy doznievajúceho koronavírusu. Už v minulosti Úrad pre národné štatistiky odhalil, že dlhodobými následkami trpí 1 z desiatich infikovaných. Zdravotný stav sa u niektorých pacientov môže stabilizovať až po 3 mesiacoch od prepuknutia infekcie.

Fantastické výsledky: Očkovanie chráni pred koronavírusom oveľa lepšie ako prekonané ochorenie

Medzi najčastejšie pretrvávajúce príznaky patrí dýchavičnosť, únava a bolesti svalov. Veľa vyliečených tvrdí, že ich bežné činnosti unavujú omnoho viac ako pred ochorením. Iní tvrdia, že sa v dôsledku choroby ocitli na vozíku. Viacerí z vyliečených mali taktiež problémy so srdcom, ťažkosti s dýchaním alebo zhoršené pečeňové hodnoty. 

Ďalším alarmujúcim zistením je, že COVID-19 môže spôsobiť cukrovku. Nebezpečný Sars- Cov-2 sa po preniknutí do tela viaže na proteín ACE-2, o ktorom sa zistilo, že sa okrem pľúc nachádza aj v orgánoch, ktoré sa podieľajú na metabolizme glukózy. Toto tvrdenie ešte potvrdené nie je, odborníci však na výskume vytrvalo pracujú. 

 

 
Zdroje: Telegraph, Daily News

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá