Prekrúcanie a klamstvá. Na verejnosť sa dostal telefonát Macrona s Putinom

  • Na verejnosť sa tieto dni dostáva telefonát medzi Macronom a Putinom krátko pred inváziou
  • Putin sa snažil viditeľne prekrúcať a klamať, francúzskeho prezidenta ťahal za nos
putin macron
SITA/Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
  • Na verejnosť sa tieto dni dostáva telefonát medzi Macronom a Putinom krátko pred inváziou
  • Putin sa snažil viditeľne prekrúcať a klamať, francúzskeho prezidenta ťahal za nos

Keď sme vo februári opúšťali Kyjev – doslova pár týždňov pred inváziou – na letisku pred našimi očami akurát pristávalo lietadlo francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

Prichádzal priamo z Moskvy, kde sa stretol s Vladimirom Putinom. V Kyjeve sa mal následne stretnúť so Zelenským a predložiť mu výsledky a návrhy z vyše päťhodinového rokovania v Moskve.

Svet bol v napätí, čo Putin odkázal – bude vojna alebo nie? Hoci sa už niekoľko mesiacov objavovali správy bezpečnostných služieb, že Rusko napadne Ukrajinu, vtedy ešte mnoho ľudí tomu stále odmietalo veriť, u nás na Slovensku i dokonca v uliciach Kyjeva.

Macron im po týchto stretnutiach dal o jeden dôvod naviac, vraj bol u ruského prezidenta ubezpečení o dodržiavaní dohôd. Svet a hlavne Európa si tak mohla trochu viac vydýchnuť, ale vtedy netušila, že len na chvíľku.

Emmanuel Macron Francúzsko svet
zdroj: TASR/AP

No ruské vojská sa od ukrajinských hraníc vôbec nesťahovali, práve naopak, riziko konfliktu narastalo. A tak Macron 20. februára volal Putinovi, o čom ešte v ten deň informovali médiá po celom svete, vrátane slovenských.

„Putin a Macron sa zhodli na diplomatickom riešení krízy okolo Ukrajiny,“ znie nadpis, ktorý ohľadom telefonátu zverejnila TASR, odvolávajúc sa na Elyzejský palác i Kremeľ. Aby sme boli presnejší, obe strany vraj spravia „všetko pre to, aby dosiahli diplomatické riešenia.“

No už na druhý deň vstúpili ruské vojská do východných oblastí Ukrajiny – presnejšie do samozvaných republík Donecka a Luhanska, ktoré Kremeľ narýchlo uznal.

O ďalšie tri dni už bola spustená rozsiahla invázia a intenzívne sa bojovalo na viacerých miestach Ukrajiny, vrátane Kyjeva a jeho neďalekého letiska Hostomel.

Telefonát medzi Macronom a Putinom je dnes na verejnosti

V týchto dňoch sa dostáva na verejnosť videonahrávka a zaujímavý prepis rozhovoru, ktorý vtedy (20. februára) viedol telefonicky Macron s Putinom.

Ako už s odstupom času dobre vieme, Putin ho ohľadom diplomatických riešení ťahal za nos a podľa zverejnenej časti rozhovoru klamal hneď niekoľkokrát, prípadne sa snažil prekrúcať rôzne fakty – odhaľovať tieto pokusy ruského prezidenta na Emmanuela Macrona pomáhali francúzskemu prezidentovi prítomní poradcovia.

Nie, to je nezmysel,“ reaguje napríklad diplomatický poradca Emmanuel Bonnet na Putinovo presviedčanie Macrona, ako Zelenskyj včera vyhlásil, že Ukrajina potrebuje atómové zbrane.

Zelenskyj
zdroj: TASR/AP

Ako prvé tieto časti rozhovoru zverejnili francúzske médiá, respektíve francúzsky píšuce zo Švajčiarska (francúzština je tam jedným z úradných jazykov), nahrávka by sa mala objaviť aj v novom dokumente, ktorý už 30. júna odvysiela France 2.

Od nášho posledného rozhovoru napätie naďalej rastie…“ začína zo strany Macrona zverejnený prepis rozhovoru. „Čo môžem povedať? Sám vidíš, čo sa deje…,“ reaguje Putin a snaží sa prekrúcať skutočnosť, napríklad aj vyššie spomínanou verejnou túžbou Zelenského mať jadrové zbrane.

Následne sa značná časť rozhovoru venuje minským dohodám, túto časť sme sa vám rozhodli preložiť celú:

V. Putin: Tiež som počul tvoje komentáre počas tlačovej konferencie v Kyjeve 8. februára. Povedal si, že minské dohody by sa mali revidovať, citujem, „aby boli uplatniteľné“.

Macronov poradca: Nie, to nepovedal.

E. Macron: Vladimir, po prvé, nikdy som nepovedal, že dohody z Minska by sa mali revidovať. Nikdy som to nepovedal ani v Berlíne, ani v Kyjeve, ani v Paríži. Povedal som, že sa musia uplatňovať, že sa všetko musí dodržiavať, a nemám taký istý pohľad na posledné dni ako ty.

V. Putin: Počuj, Emmanuel, nerozumiem tvojmu problému so separatistami. Na naše naliehanie urobili aspoň všetko potrebné na začatie konštruktívneho dialógu s ukrajinskými orgánmi.

E. Macron: K tomu, čo si povedal, Vladimir, niekoľko poznámok: po prvé, dohody z Minska sú dialógom s vami, máš úplnú pravdu. V tejto súvislosti sa nepredpokladá, že základom diskusie bude text, ktorý predložili separatisti. A preto, keď sa tvoj vyjednávač snaží prinútiť Ukrajincov rokovať na základe plánov separatistov, nerešpektuje minské dohody. Nie separatisti budú predkladať návrhy ukrajinských zákonov!

V. Putin: Samozrejme, úplne odlišne čítame situácie. Počas nášho posledného rozhovoru som ti pripomenul a dokonca prečítal články 9, 11 a 12 minských dohôd.

E. Macron: Sú priamo pred mojimi očami! Je tam dobre napísané, že vláda Ukrajiny – bod 9 atď. – navrhuje, a že sa to deje pri konzultácii a po dohode so zástupcami niektorých okresov Doneckej a Luhanskej oblasti v rámci tripartitnej kontaktnej skupiny. To je presne to, čo navrhujeme urobiť. Preto neviem, kde váš právnik vyštudoval právo. Ja sa len pozerám na texty a snažím sa ich aplikovať! A neviem, aký právnik ti môže povedať, že v suverénnej krajine texty zákonov navrhujú separatistické skupiny a nie demokraticky zvolené orgány.

V. Putin: Toto nie je demokraticky zvolená vláda. Dostali sa k moci v dôsledku prevratu, boli tam zaživa upálení ľudia, bol to krvavý kúpeľ a Zelenskyj je jedným z tých, ktorí sú za to zodpovední.

Pozorne ma počúvaj: zásada dialógu spočíva v tom, aby sa brali do úvahy záujmy druhej strany. Návrhy existujú, separatisti, ako ich nazývaš, ich odovzdali Ukrajincom, ale nedostali žiadnu odpoveď. Kde je tu dialóg?

Poznámka redakcie: Putin už reaguje podráždeným tónom.

E. Macron: Nuž preto, ako som ti práve povedal, my sa môžeme vykašľať na návrhy separatistov. O čo ich žiadame je, aby reagovali na texty Ukrajincov a takto sa veci musia robiť, lebo to je zákon! To, čo si práve povedal, kdesi spochybňuje tvoju vlastnú vôľu dodržiavať dohody z Minska, ak si myslíš, že máš do činenia s nelegitímnou a teroristickou vládou.

V. Putin: Pozorne ma počúvaj! Počuješ ma? Ešte raz ti hovorím: separatisti, ako ich nazývaš, reagovali na návrhy ukrajinských orgánov. Odpovedali, ale tieto orgány neprijali následné opatrenia.

E. Macron: Takže dobre, na základe ich reakcie na texty Ukrajincov ti navrhujem nasledovné: požadujeme, aby sa všetky strany stretli v rámci kontaktnej skupiny, aby sme mohli pokračovať v postupe vpred. Zajtra môžeme požiadať o vykonanie tejto práce a žiadať, aby všetky zúčastnené strany neuskutočňovali politiku prázdnych stoličiek. Posledné dva dni však separatisti do tejto diskusie ísť nechceli. Ja to budem okamžite požadovať od Zelenského. Súhlasíme s tým?

V. Putin: Takže, aby som mohol súhlasiť, tak hneď, ako zavesíme slúchadlo, pozriem sa na tieto návrhy…

Putin Rusko príbeh
zdroj: TASR/AP

Najskôr hokej, potom možnosť stretnúť sa s Bidenom

Následne Macron pripomína Putinovi, že „včera“ sa zas veľa ostreľovalo a žiada, aby upokojil svoje jednotky. To isté vraj zavolá Zelenskému. Následne sa Putina pýta, kedy končí cvičenie ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach.

Pravdepodobne dnes večer,“ odpovedal Putin. Zopakujeme, že na druhý deň už vchádzajú jeho jednotky na územie Ukrajiny a neskôr spúšťajú rozsiahlu ofenzívu.

Následne sa obaja prezidenti zhovárajú o možnom spoločnom stretnutí s americkým prezidentom v Ženeve – iniciátorom je Macron.

Putin mu odvetí, že je pre neho „veľkým potešením a veľkou cťou hovoriť s európskymi kolegami, ako aj so Spojenými štátmi“ a že ďalší postup dohodnú ich poradcovia. Macron navrhuje, aby sa to udialo hneď po rozhovore.

Aby som bol úprimný, chcel som si ísť zahrať hokej, pretože s tebou hovorím zo športovej haly pred začatím fyzických cvičení,“ odvetí mu na to ruský prezident.

Vlad
zdroj: SITA/AP, Sergei Karpukhin

Macron volal s Putinom zopárkrát aj počas prebiehajúceho konfliktu, za čo si vyslúžil kritiku, že aj napriek zverstvám, ktoré pácha ruská armáda na Ukrajine, s ním udržiava kontakt, no francúzsky prezident argumentuje tým, že sa takto snaží celý konflikt zastaviť diplomatickou cestou.

Putin ho v ich rozhovoroch vyzýva, aby Západ prestal dovážať Ukrajine zbrane.

Tento mesiac sa v médiách objavilo aj Macronovo vyjadrenie, že Putin napadnutím Ukrajiny urobil „historickú a fundamentálnu chybu pre svoj ľud, pre seba a pre dejiny“, čo mu vraj aj osobne povedal.

Niektorí v tom vidia, že Macron sa otáča Putinovi chrbtom, no iní stále vidia medzi oboma prezidentmi, nazvime to, akýsi zvláštny potľapkávajúci vzťah, o čom podľa nich svedčí aj dodatok, ktorým Macron toto svoje vyjadrenie zakončil: „Rusko je stále skvelý národ.“

Zverejnená nahrávka a prepis rozhovoru francúzskeho prezidenta s hlavou Ruska tesne pred inváziou je podľa odborníkov zrejme pokusom Emmanuela Macrona zlepšiť si verejnú imidž, zastaviť pokles popularity a ukázať sa ako o mier snažiaci sa popredný európsky líder.

Zdroje: Le Temps, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá