Prelomový objav: Našli sme chémiu, ktorá stojí za vznikom života na Zemi, tvrdia vedci

  • Výskum tímu vedcov podporuje teóriu, že život na Zemi začal v oceánoch
  • Odborníci tvrdia, že objavili „chémiu, ktorá stojí za vznikom života“
Na snímke vedkyňa a voda
Ilustračné foto, Unsplash/Julia Koblitz, Jong Marshes
  • Výskum tímu vedcov podporuje teóriu, že život na Zemi začal v oceánoch
  • Odborníci tvrdia, že objavili „chémiu, ktorá stojí za vznikom života“

Odkiaľ sa vlastne vzal život na Zemi? Existuje viacero teórií a nikto asi nepozná úplne presnú odpoveď. Tímu vedcov z Purdue University sa však nedávno podaril vskutku prevratný objav. Odborníci tvrdia, že objavili „chémiu, ktorá stojí za vznikom života“ na Zemi, a to v jednoduchých kvapôčkach vody, píše web Futurism.

Za všetkým hľadaj vodu

„Je to tajná zložka budovania života,“ tvrdí Graham Cooks, hlavný autor štúdie publikovanej v časopise Proceedings of the National Academy of Science a profesor chémie na Purdue.

„Toto je prvý dôkaz, že prvotné molekuly, jednoduché aminokyseliny, spontánne tvoria peptidy, stavebné kamene života, v kvapkách čistej vody,“ vysvetľuje Cooks. Tento objav popisuje ako „chémiu stojacu za vznikom života“.

voda
zdroj: Unsplash/David Becker

Jednoducho povedané, výskum podporuje desaťročia starú teóriu, že život na Zemi začal v oceánoch. Aminokyseliny, o ktorých vedci veria, že prišli na Zem pred miliardami rokov meteoritovými rojmi, sa môžu spojiť a vytvoriť peptidy, ktoré sa dlho považovali za stavebné kamene bielkovín a nakoniec aj samotného života.

Nadšenie z objavu neskrývajú ani ďalší vedci. „Tento objav považujem za skutočne fascinujúci,“ povedal pre Futurism Alan Doucette, docent na Dalhousie University v Novom Škótsku v Kanade a odborník v oblasti hmotnostnej spektrometrie.

Podľa experta by to mohlo mať obrovské dôsledky na naše chápanie toho, ako sa pred miliardami rokov vytvoril život na Zemi. „Myslím, že pribúdajú dôkazy o tom, že na chémii na malých vodných kvapôčkach alebo v nich je niečo naozaj jedinečné a výnimočné,“ dodal Doucette.

Čo však vedcov zmiatlo, je skutočnosť, že spomínaný proces vyžaduje vodné aj pevné prostredie. Cooks a jeho kolegovia teraz pomocou najmodernejších spektrometrov na podrobný pohľad na chemické reakcie vo vnútri kvapiek vody zistili, že tam, kde sa kvapky vody stretávajú s atmosférou, môžu prebiehať „extrémne rýchle reakcie“.

Stavebné kamene života

Tieto poznatky by mohli vysvetľovať, ako sa životu darilo tam, kde sa more stretáva s pevninou alebo kde sladká voda pretína úrodnú krajinu. Cooks a jeho tím zachádzajú tak ďaleko, že tvrdia, že tieto „stavebné kamene života“ sa môžu spontánne tvoriť v samotnej vode, bez potreby ďalších katalyzátorov. 

„Rýchlosť reakcií v kvapôčkach je sto až miliónkrát rýchlejšia ako tie isté chemikálie, ktoré reagujú vo veľkom roztoku,“ uviedol Cooks.

Cooks a jeho tím dúfajú, že ich zistenie by nám mohlo pomôcť pochopiť základné procesy spojené s formovaním života na Zemi – čo by nám zase mohlo pomôcť zistiť, či sme vo vesmíre sami, alebo dokonca vytvoriť vlastné verzie živej hmoty.

Z krátkodobého hľadiska by sa však tieto reakcie mohli ukázať ako užitočné v iných oblastiach, ako je napríklad objavovanie liekov. „Všetci vieme, že voda bola a je nevyhnutná pre život na Zemi, ale stále sa musíme ešte veľa učiť,“ uzatvára Doucette.

Zdroje: Futurism, Proceedings of the National Academy of Science

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá