Premiér európskej krajiny má koronavírus, počet prípadov presiahol nový míľnik

  • Premiér Kosova Hoti oznámil, že má COVID-19
  • Počet ľudí nakazených koronavírusom prekročil hranicu 18 miliónov
AktualneSIU
  • Premiér Kosova Hoti oznámil, že má COVID-19
  • Počet ľudí nakazených koronavírusom prekročil hranicu 18 miliónov

Kosovský premiér Avdullah Hoti v nedeľu oznámil, že mu zistili koronavírusové ochorenie COVID-19 a podstúpi dvojtýždňovú domácu dobrovoľnú karanténu. „Zatiaľ nemám príznaky okrem mierneho kašľa,“ napísal Hoti na sociálnej sieti Facebook, informuje tlačová agentúra Reuters.

Hotiho vláda čelí kritike za nedostatočné opatrenia zamerané na zníženie rizika šírenia tejto pandemickej choroby. Kosovo v uplynulých dňoch hlásilo prudký nárast prípadov infekcie – vrátane 13 prípadov súvisiacich úmrtí v nedeľu.

 Od polovice marca

 Od polovice marca, keď v tejto balkánskej krajine zaevidovali prvé prípady nákazy, ochorelo v Kosove na COVID-19 približne 9 000 ľudí a ochoreniu podľahlo 249 osôb.

Kosovská vláda opätovne zaviedla väčšinu z obmedzení pohybu zameraných na zníženie rizika prenosu nového druhu koronavírusu. Zakázanými sú tak odteraz napríklad náboženské obrady. Reštaurácie, kaviarne a nočné kluby musia byť zatvorené v čase od 22.30 h do 05.00 h.

Občania z okolitých balkánskych krajín, v ktorých rovnako ako v Kosove došlo v ostatnom čase k nárastu nových prípadov nákazy, sa musia pri návšteve Kosova preukázať negatívnym testom na koronavírus.

Počet ľudí nakazených koronavírusom prekročil hranicu 18 miliónov

Počet prípadov nákazy novým druhom koronavírusu zaznamenaných na celom svete prekročil v noci na pondelok hranicu 18 miliónov. Informovala o tom agentúra AFP na základe údajov z oficiálnych zdrojov platných k pondelku 0.40 h SELČ.

K uvedenému dátumu bolo globálne registrovaných najmenej 18 011 763 prípadov nákazy. Viac ako polovica z nich bola zaznamenaná v USA, Latinskej Amerike a karibskej oblasti.

Koronavírus sa maskuje pred našou imunitou. Tvári sa, že do tela patrí a potom ho ničí

Najviac postihnutou krajinou zostávajú Spojené štáty, ktoré hlásia 4 657 693 prípadov nákazy a 154 793 úmrtí.

Na druhom mieste sa nachádza Brazília s 2 733 677 infikovanými 94.104 úmrtiami. Za 24 hodín tam pribudlo 25 800 nakazených a 541 úmrtí. Medzi infikovanými je aj prezident Jair Bolsonaro, ktorý sa už medzičasom vyliečil, ako aj jeho manželka a šesť ministrov jeho vlády.

Treťou najpostihnutejšou krajinou je India s 1 750 723 nakazenými a 37 364 úmrtiami.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech