Koronavírus sa maskuje pred našou imunitou. Tvári sa, že do tela patrí a potom ho ničí

  • Nový koronavírus dokáže ľudskú imunitu presvedčiť, že je neškodný
  • Vďaka tomu sa môže v tele rýchlo množiť
  • Objav českých vedcov veľmi pomôže pri vývoji liekov na COVID-19
koronavírus
Unsplash/ThisisEngineering RAEng/Fusion Medical Animation
  • Nový koronavírus dokáže ľudskú imunitu presvedčiť, že je neškodný
  • Vďaka tomu sa môže v tele rýchlo množiť
  • Objav českých vedcov veľmi pomôže pri vývoji liekov na COVID-19

Českým vedcom sa podarilo opísať proteíny nového koronavírusu a spôsob, ako sa maskuje pred imunitou človeka.

V budúcnosti by tento objav, ktorý približuje štúdia v odbornom časopise Nature Communications, mohol pomôcť pri liečbe ochorenia COVID-19, a to napríklad pri nastavení vyvíjaných liekov. Na svojej webstránke o tom informuje Akadémia vied Českej republiky (AV ČR).

Maskovací manéver

Koronavírus SARS-CoV-2 je takzvaný RNA vírus, pretože pri uchovávaní svojej genetickej informácie používa práve ribonukleovu kyselinu (RNA). Oklamať imunitu sa koronavírus snaží napríklad tak, že nainštaluje na začiatku RNA zvláštnu štruktúru, známu ako čiapočka, vďaka ktorej sa RNA vírusu tvári ako ľudská, a on tak môže infikovať organizmus a množiť sa v ňom. Inštaláciu urýchľuje koronavírusový proteín Nsp16 za pomoci proteínu Nsp10.

Koronavírus: V sobotu pribudlo sedem nových prípadov, väčšina pochádza z jedného okresu

Výskumu práve týchto dvoch proteínov sa venoval od januára tím Evžena Bouřu a Radina Nencku z Ústavu organickej chémie a biochémie AV ČR. Vedci skúmali štruktúru proteínov s pomocou röntgenovej analýzy, vďaka ktorej identifikovali niekoľko dôležitých charakteristík Nsp16 a Nsp10.

Základ pre vývoj liekov

Zásadné je najmä opísanie hlbokého kaňonu na povrchu proteínu, kde sa viaže vírusová RNA a inštaluje sa tam na ňu čiapočka. Na tento kaňon sa môžu zamerať inhibítory potlačujúce aktivitu proteínu a v budúcnosti by tak mohli poslúžiť ako účinné lieky.

Vedci sa teraz získané informácie chystajú využiť pri návrhu inhibítorov, ktoré by mohli pôsobiť ako antivirotiká proti viacerým koronavírusom, priblížil Bouřa.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá