Premiér naznačil, že karanténa po Veľkej noci nekončí

  • To, či bude rovnako prísna, ako počas sviatkov, zatiaľ nepotvrdil
200304matovic_mikas_krizovy694537
TASR: Jaroslav Novák/Ilustračný obrázok (unsplash.com)
  • To, či bude rovnako prísna, ako počas sviatkov, zatiaľ nepotvrdil

Podľa slov epidemiologičky Alexandry Bražinovej z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva postupuje súčasný premiér Igor Matovič správne. Uviedol to pred pár hodinami na svojej sociálnej sieti, kde citoval časť včerajšieho rozhovoru z Hospodárskych novín.

Obmedzenia, ktoré počas Veľkonočných sviatkov obmedzili pohyb mnohých Slovákov, neboli prijaté s nadšením. Štatistiky však ukazujú, že tento postup je správny. Veľmi prísne karanténne opatrenia zaviedol nedávno napríklad Nový Zéland a v krajine začal počet nových nakazených klesať.

Viac čítaj TU>> Nový Zéland pomaly víťazí v boji s novým koronavírusom. Veľmi prísne opatrenia sa boja uvoľniť

To je šťastie v nešťastí všetkých krajín. Môžeme si brať príklad zo všetkých tých, ktorí sa zachovali zodpovedne, respektívne naopak, veľmi nezodpovedne, alebo reagovali na rýchlo sa šíriacu epidémiu príliš neskoro.

Bude v júni koniec?

Nebude. Karanténa by mala podľa epidemiologičky potrvať prinajmenšom do leta. Nikto však netvrdí, že bude rovnako prísna, ako počas Veľkonočného obdobia. Obmedzenia sa však budú týkať každého z nás a zodpovednosť za správanie, ochranu ale aj výber lokalít budeme niesť všetci.

Igor Matovič má okolo seba tím odborníkov, ktorí majú s podobnými situáciami skúsenosti. Hoci je nový koronavírus pre všetkých zatiaľ viac neznámym ako známym ochorením, Slovensko si zatiaľ počína dobre. Vďaka pomoci z rôznych zdrojov testujeme stále viac a v dodržiavaní opatrení sme stále zodpovednejší.

Na Slovensku pribudlo za včerajší deň 13 nových prípadov. Dokopy rátame 728 pozitívnych pacientov s diagnózou COVID-19. Laboratóriá vyšetrili za uplynulý deň spolu 2 174 vzoriek. Ako uviedol šéf rezortu zdravotníctva, z nových potvrdených prípadov bol jeden pacient v karanténnom stredisku, jedna pacientka je v kritickom veku nad 65 rokov. Aktuálne je s potvrdeným ochorením na nový koronavírus hospitalizovaných 44 pacientov, s podozrením je hospitalizovaných 103 osôb. Vyliečených je 23 pacientov a Slovensko stále eviduje dvoch pacientov, ktorí zomreli na toto ochorenie, uviedla agentúra SITA.

Zdroje: science.hnonline.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech