Preplnené útulky a opustené zvieratá potrebujú aj tvoju pomoc

  • V súčasnosti na Slovensku funguje vyše 80 útulkov, občianskych združení a iniciatív na pomoc zvieratám. Kedysi toto číslo bolo omnoho menšie, no situácia nežiaduceho premnoženia zvierat spája stále viac ľudí ochotných bojovať za zmenu a riešiť prípady túlavých zvierat spôsobené ľudskou nezodpovednosťou. Zviera bohužiaľ na rozdiel od nás nemá možnosť voľby ani schopnosť chrániť sa pokiaľ ide o to, či skončí na ulici v zlých podmienkach alebo bude týrané, či usmrtené. Je na nás, aby sme pristupovali racionálne ku skutočnosti, že vlastníme psa.
23140169_2137519519607540_1748557863_n
unsplash.com
  • V súčasnosti na Slovensku funguje vyše 80 útulkov, občianskych združení a iniciatív na pomoc zvieratám. Kedysi toto číslo bolo omnoho menšie, no situácia nežiaduceho premnoženia zvierat spája stále viac ľudí ochotných bojovať za zmenu a riešiť prípady túlavých zvierat spôsobené ľudskou nezodpovednosťou. Zviera bohužiaľ na rozdiel od nás nemá možnosť voľby ani schopnosť chrániť sa pokiaľ ide o to, či skončí na ulici v zlých podmienkach alebo bude týrané, či usmrtené. Je na nás, aby sme pristupovali racionálne ku skutočnosti, že vlastníme psa.

Premnoženie zvierat ľudskou vinou vedie k obrovskému množstvu nechcených psov a mačiek na ulici trpiacimi hladom a chladom, či umierajúcimi pod kolesami áut. Útulky robia, čo môžu no ich stavy sú neustále preplnené, hoci hľadajú zvieratám nové domovy, stále prichádzajú nové a nové nálezy zvierat potrebujúcich našu lásku a pomoc.

Desivý je aj fakt, že ľudská krutosť niekedy nepozná hraníc, pokiaľ ide o spôsob zbavovania sa zvierat. Stačí sa pozrieť na sociálne siete útulkov a hneď zistíte koľko nevinných a nemých tvárí zažilo nepriaznivé rany osudu, a nemajú  kde prežiť plnohodnotný život.

Foto: unsplash.com

Spísali sme preto hlavné spôsoby pre inšpiráciu, ako vieš aj ty pomáhať nevinným zvieratám, zmierniť situáciu útulkov a občianskych združení a zabraňovať nekontrolovateľnému množeniu psov a mačiek. Každý z týchto spôsobov má svoje opodstatnené dôvody, ktoré sa dočítaš v nasledujúcom texte a prináša výhody nie len pre spoločnosť, samotné zvieratá, ale tiež príjemné benefity pre teba samého.

Kastrácia a sterilizácia našich miláčikov

Zabránenie rozmnožovaniu tých zvierat, ktoré už máme je jednou z ciest ako predísť nechceným mláďatám, ktoré môžu skončiť v útulkoch, vyhodené alebo v zlých rukách, keď si nevieme rady, čo s nimi. Týka sa to najmä dedinských psov, mačiek a majiteľov, ktorí nechávajú svojim spoločníkom v rodinných domoch prílišnú voľnosť. Nekastrovaní samci neustále utekajú a oplodňujú  hárajúce sa túlavé či susedove feny.

Sterilizácia má však aj iné výhody a to v podobe ušetrenia veterinárnych nákladov vďaka eliminácií rizika rakoviny mliečnych žliaz, maternice, semenníkov či prostaty. Naše a aj zvieratá bez domova budú vďaka kastrácií pokojnejšie, poslušnejšie a menej agresívne, čím sa môže zabrániť ich stratám alebo zbytočným napadnutiam.

Foto: pexels.com

Nekupuj, radšej adoptuj

Túžiš po psíkovi, ale tí v útulku ti neprídu dostatočne atraktívni? Chcel by si psa, najlepšie  za výhodnú cenu, a tak sa rozhodneš kúpiť si šteniatko populárnej rasy z bazošu. Chyba! Týmto rozhodnutím, podporuješ neregistrované chovy od množiteľov. Takýto psy zvyknú mať mnoho zdravotných problémov,  prípadne trpia potravinovými intoleranciami, a tak sa cena za ich krmivo, či prípadné lieky a veterinárnu starostlivosť môže vyšplhať tam kam si vôbec neočakával.

Okrem toho každé zviera má určitú osobnosť a vplýva naň množstvo faktorov počas jeho vývinu. Ak nie si skúsený chovateľ môže sa stať, že hoci budeš mať psíka od šteniatka vyrastie z neho poriadne problémový jedinec. Tu vzniká benefit adoptovania psíka z útulku. Pracovníci zvieratá spoznajú a vedia presne určiť k akému typu ľudí sa ten a ten psík hodí. Snažia sa predsa predísť tomu, aby sa im vrátili alebo skončili v nesprávnych rukách. Netreba si vyberať psa iba na základe výzoru, ale aj jeho osobnosti, ktorá sa k vám bude hodiť. Útulkoví psíci sú úžasné a vďačné stvorenia, a svojou roztomilou láskou si vás získajú, aj keď to nie sú čistokrvné, či výstavné tipy.

Foto: boredpanda.com

Poskytnutie dočasnej opatery

Týmto počinom pomôžete psíkom, pre ktorých už v preplnených útulkoch nie je miesto alebo tým, ktorí pobyt v chladnom koterci znášajú príliš zle. A nielen to! Ak túžiš po zvieratku a nie si si istý, či by si to zvládol, radšej vyskúšaj dočasne pomôcť, a tým sa ti podarí zažiť všetko, čo starostlivosť o psa obnáša, prípadne život s viac ako jedným zvieracím spoločníkom.

Poskytneš tak dočasný domov a môžeš pomôcť zvýšiť šancu adopcie, tým že ho naučíš hygienickým návykom, socializácií a rôznym maličkostiam. Otestuješ tak aj samého seba predtým ako si zadovážiš takéhoto kamaráta, pretože je potrebné si uvedomiť, že zviera je zodpovednosť na 10 a viac rokov. A čo ty vieš, možno si so psíkom tak sadnete, že už ho do žiadneho iného domova nepustíš a bude navždy tvoj.

Foto: mnn.com

Šírenie osvety a zdieľanie na sociálnych sieťach

Internet je studnicou informácií, ktorý pomáha šíriť poznatky, skúsenosti, posolstvá a vedomosti medzi širokú verejnosť. Ak by si boli všetci vedomí daných problémov, ktoré neuváženým správaním spôsobujú, možno by bola realita iná. Preto je dôležité pomáhať šíriť osvetu a vzdelávať ľudí, ktorým by to nemuselo byť ľahostajné, len si svoje správanie neuvedomujú, a nevedia ako by mohli prispieť k dobrej veci.

Útulky v snahe získať nové domovy pre zvieratá denno-denne uverejňujú nových aj dlhodobých zvieracích obyvateľov. No a také jednoduché kliknutie na“ zdieľať“ môže nájsť medzi našimi priateľmi alebo známymi nového majiteľa opustenému zvieratku a zvýšiť jeho šancu spoznať lásku a vracať ju späť.

Foto: bestfriends.org

Daruj a maj dobrý pocit

Útulky a občianske združenia na pomoc zvierat sú financované len z darov fyzických osôb. Ich prevádzkovanie býva častokrát náročné a s pribúdajúcim počtom zvierat býva núdza o rôzne veci. Preto ak máš možnosť, skús namiesto nákupu vecí, ktoré v skutočnosti nepotrebuješ obdarovať tých, čo to naopak naozaj potrebujú.

Pomôcť môžeš nepotrebnými dekami, či rôznym materiálom, ktorý môže pomôcť zatepliť koterce, prípadne opraviť zničené. Pobyt v tomto provizórnom domove môžeš zvieratám spríjemniť novými hračkami, granulkami, pamlskami, vodítkami, či obojkami. Možností je mnoho, alebo jednoducho daruj svoj voľný čas, pohraj sa a vyvetraj psie duše so smutnými očami a uvidíš tú radosť, ktorá sa okamžite prenesie na teba.

 

Foto: istock.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech