Prestavba bratislavskej autobusovej stanice Nivy sa konečne začína!

  • Bratislava začala ďalší krok, ktorý ju priblíži ku európskym metropolám.
collage
  • Bratislava začala ďalší krok, ktorý ju priblíži ku európskym metropolám.

Bratislavská autobusová stanica bola zrelá na prestavbu už od jej vzniku. Projekt prestavby tohto monumentu socialistickej architektúry sa našťastie začína rozbiehať.

autobusovastanica__original

foto: twincity.wbl.sk

imhd-sk

foto: imhd.sk

Developerská skupina HB Reavis ukončila prvú fázu budovania náhradnej autobusovej stanice na Bottovej ulici. Ďalším krokom budú úpravy okolia stanice Nivy. Tie zahŕňajú aj odstránenie budovy bývalého pohrebníctva na Svätoplukovej ulici.

Nová stanica bude brandovaná ako stanica NIVY. Okrem medzinárodného autobusového terminálu bude obsahovať aj nákupné centrum, tržnicu a výškovú administratívnu budovu.

Samotná stanica bude mať päť podlaží. Dve podzemné a tri nadzemné. V prvom podzemnom podlaží sa plánujú nástupištia autobusov. V nadzemnej časti má byť vybudované obchodné centrum s tržnicou, reštauráciami a detskými zónami.

stanica-nivy-vizualizacia-9

foto: HB Reavis

Prestavaná stanica sa bude snažiť vyjsť v ústrety aj komunite. Zelená strecha s mestskými záhradami a bežeckou dráhou by jej mala dodať charakter budovy, ktorá je viac ako iba ďalšie nákupné centru. Okrem toho projekt plánuje vytvoriť aj 2 150 parkovacích miest. A tých v Bratislave asi nikdy nebude dosť.

Projekt dostal prvé stavebné povolenie, na základe ktorého sa môžu spustiť prípravné práce. Na ďalšie potrebné povolenie ešte stále čaká.

stanica-nivy-vizualizacia

foto: HB Reavis

Nová stanica by mala byť hotová do troch rokov od začatia výstavby. Počas nej bude ako náhrada slúžiť stanica na Bottovej ulici. Prestavané Centrum Bottova by malo v plnej miere nahradiť súčasnú stanicu.

Prvý krok prestavby Centra Bottova zahŕňal renováciu interiéru. V druhej fáze ho čaká úprava exteriéru. Náhradná stanica by mala obsahovať aj obchody a služby. Prvým nájomníkom je e-shop Alza.sk.

Ulica Mlynské Nivy by mala byť rozšírená a kompletne zrekonštruovaná. Plánujú sa aj cyklistické trasy, nové pruhy pre MHD a  podzemný kruhový objazd.

bottova_interier

foto: HB Reavis

Celkovo by mal tento krok priblížiť Bratislavu k európskym metropolám. Hlavné mesto v tomto regióne by sa nemalo hanbiť za svoje hlavné stanice. Je neuveriteľné, že hlavná vlaková stanica ešte stále vyzerá tak, ako vyzerá.

Dúfajme, že projekt prestavby autobusovej stanice bude úspešný a ukáže, že roky trvajúce konflikty ohľadom prestavby hlavnej stanice sú iba trápnymi politickými hrami.

zdroj titulnej fotografie: twincity.wbl.sk / HB Reavis

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech