Prevratný objav vedy, „digitálne dvojča“, môže zachrániť životy aj pri ťažkých chorobách

  • Trojica fyzikov prišla so zázrakom pre lekársky priemysel
  • Objav dokáže predpovedať chorobu ešte predtým, ako prepukne
  • Lekári ušetria roky práce
  • Trojica fyzikov prišla so zázrakom pre lekársky priemysel
  • Objav dokáže predpovedať chorobu ešte predtým, ako prepukne
  • Lekári ušetria roky práce

Spoločnosť Unlearn sa v súčasnosti môže tešiť a pokračovať na rozvoji služby „digitálnych dvojčiat“ založených na umelej inteligencii. Ako spoločnosť nedávno uverejnila na Twitteri, podarilo sa jej získať financovanie v hodnote 50 miliónov dolárov.

Ako napísal TechCrunch, myšlienka digitálnych dvojčiat, teda digitálnych reprezentácií ľudí, vytvorená pomocou počítačovej technológie, získava čoraz viac na popularite. V prípade využitia na účel lekárskeho výskumu by to mohlo zmeniť budúcnosť medicíny ako takej.

Ako spoločnosť Unlearn môže zmeniť životy ľudí?

Je to spoločnosť zameraná na vývoj umelej inteligencie, ktorá by vo svete medicíny mohla znamenať revolučný pokrok a prevrat. Ich umelá inteligencia je zameraná na urýchľovanie klinických skúšok, napríklad pri vývoji vakcín, ale aj na predpovedanie optimálnej liečby choroby prostredníctvom klinických skúšok.

Spoločnosť vznikla v roku 2017 a bola založená troma vzdelanými fyzikmi. Charles K. Fischer, Aron Smith a Jon Walsh sa pôvodne stretli v dnes už neexistujúcom startupe. Ten sa venoval vývoju pohybových senzorov pre stolové počítače s rozšírenou realitou. 

Ako vlastne digitálne dvojča funguje?

Ako sme už spomenuli predtým, spoločnosť vytvára takzvané digitálne dvojča alebo TwinRCT a používa ho pri klinických skúškach. Základné údaje potrebné k takýmto skúškam získava priamo od pacientov, ktorí sú zaradení do klinického skúšania.

Následne tieto informácie spárujú so svojím predtrénovaným AI modelom, na základe ktorého sa vytvorí akési individualizované digitálne dvojča každého pacienta. 

digitálna doba
zdroj: pixabay/AP geralt

Takto vytvorené digitálne dvojča sa následne porovnáva so skutočným pacientom prostredníctvom ďalších skúšok. Čím sa vyvinie presnejšie zobrazenie zdravotnej trajektórie pacienta, tým presnejšie sú predpovede vývoja jeho ochorenia.

Tento objav by teda mohol znamenať zlepšenie zdravotnej starostlivosti tým, že zdravotné riziká sa posúdia skôr, ako sa choroba prejaví. Lekári by tak vedeli presne kedy a či treba zasiahnuť. 

Lekársky priemysel môže ušetriť  milióny dolárov

Lekári tak budú môcť simulovať účinky rôznych liečebných postupov na dvojčatách a určiť najúčinnejší postup liečby. Generálny riaditeľ spoločnosti sa pre TechCrunch vyjadril, že údaje, ktoré momentálne používajú, sú skombinované z predtým uskutočnených štúdií.

Práve situácia vo svete počas pandémie ukázala, aké dôležité je urýchliť klinické skúšky a zároveň ich robiť bezpečne. 

Ak bude táto technológia fungovať tak, ako predpokladajú, bola by darom a zázrakom z nebies pre lekársky priemysel. Okrem iného by to znamenalo aj ušetrenie nesmierne vysokých nákladov a logistických problémov, s ktorými klinické štúdie súvisia.

Ako spomenulo Med City News, klinické štúdie nielenže prebiehajú vo viacerých etapách, ale môžu sa pretiahnuť aj na roky. Digitálne dvojčatá by tak ušetrili nesmierne množstvo času a pomohli mnohým ľuďom pri záchrane života. 

V súčasnosti spoločnosť spolupracuje s farmaceutickými a biotechnologickými spoločnosťami. Snažia sa spolu s akademickými pracovníkmi vytvoriť digitálne dvojčatá pre každého pacienta v klinickom skúšaní. S novým kapitálom, ktorý získali, tak má spoločnosť Unlearn k dispozícii až 70 miliónov dolárov, aby mohla vo svojom vývoji pokračovať.

Spoločnosť má v pláne vďaka tejto podpore zdvojnásobiť počet svojich zamestnancov na 40 a rozšíriť tak svoju činnosť do nových oblastí chorôb.

Jediný problém vidia v skeptickom správaní farmaceutických spoločností voči novým technológiám. Preto pre nich bude veľká výzva vytvoriť dôkazy, ktoré ich presvedčia o dôležitej hodnote a prínose nových prístupov. 

Zdroje: techcrunch, unlearn.ai, medcitynews, twitter.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá