Prezidentka Čaputová: Potravinová banka nakŕmi takmer pol milióna Slovákov v núdzi, rozdelí až o 170 ton jedla viac

  • Potravinová banka Slovenska zažíva enormný dopyt
  • O pomoc požiadala dodávateľov a partnerov, ktorí jej okrem jedla prispejú aj drogériou
  • Dobré správy nekončia, Bratislava odpustí nájomcom nebytových priestorov až 50 % z výšky nájmu
20102020_caputova_1735226
TASR/Dano Veselský
  • Potravinová banka Slovenska zažíva enormný dopyt
  • O pomoc požiadala dodávateľov a partnerov, ktorí jej okrem jedla prispejú aj drogériou
  • Dobré správy nekončia, Bratislava odpustí nájomcom nebytových priestorov až 50 % z výšky nájmu
Prezidentský palác inicioval potravinovú pomoc pre ľudí v núdzi. Potravinová banka Slovenska nemala dostatok potravín, preto požiadali partnerov o navýšenie pomoci pre potravinovú banku. „Výsledkom tejto spolupráce je, že spomínané obchodné a potravinové reťazce navýšia potravinovú pomoc o 170 ton jedla,“ konkretizovala Zuzana Čaputová.

Nasýtia stovky tisíc ľudí

„Vzhľadom na naliehavosť problému som oslovila zástupcov potravinových reťazcov Billa, Kaufland, Lidl, METRO, Terno, Tesco a DM drogéria, ktoré dlhodobo s PBS spolupracujú. Som rada za ich ústretovú a rýchlu reakciu, kedy nad rámec svojej predchádzajúcej podpory ponúkli vklad v objeme 170 ton základných trvanlivých potravín a drogérie, po ktorých je najväčší dopyt,“ uvádza skvelé výsledky žiadosti o pomoc prezidentka.

Z daného množstva potravín sa dokáže nasýtiť 425 000 ľudí. Pomoc sa nebude týkať len jedla, ale aj iných predmetov. „Jedna zo spoločností poskytne 29 000 kusov drogériového tovaru,“ informovala Čaputová, ďalej poďakovala Potravinovej banke Slovenska a zástupcom spoločností za prejavenú veľkorysosť a bleskovú reakciu.

Ľudí stále pribúda a Potravinová banka by bez tejto pomoci nebola schopná pomôcť všetkým, ktorí to nevyhnutne potrebujú.

„V rámci tejto pandemickej situácie nie sú potraviny, ktoré sme schopní zozbierať, dostačujúce. Ja sa teším, že sa neplytvá, no nakoľko je tá požiadavka enormná, vítam túto aktivitu. Naša činnosť ako Potravinovej banky je sústredená na Slovensko, čiže v značnej miere využívame dobrovoľníkov a opierame sa o charitatívne inštitúcie,“ informuje riaditeľ PBS Marko Urdzík.

 

AKTUÁLNE: Sme v dátovom pekle, Slovensko nevie nič, vraví matematik. Čaputová žiada okamžitú úpravu opatrení

V každom okrese zabezpečujeme nášho zástupcu, aby vedel prijímať aj darovať. V rámci partnerov, ktorých máme v konkrétnych regiónoch, vieme ľuďom v núdzi pomôcť. Jedna vetva sú obchodné reťaze, druhá však pestovatelia.“

Riaditeľ Potravinovej banky ďalej dodal, že pomoc sa dostane každému, kto ju bude potrebovať. „Základným cieľom je poskytnúť potraviny ľuďom, ktorí to potrebujú. Matky, dôchodcovia, periféria. Pomôžeme komukoľvek, ak budeme môcť.“

 

Skvelé správy nekončia

Mesto Bratislava plánuje odpustiť nájomcom nebytových priestorov, ktoré boli pre 2. vlnu pandémie nového koronavírusu zatvorené či v obmedzenom režime, polovicu z nájomného. Rozhodovať o tom budú bratislavskí mestskí poslanci na štvrtkovom (18. 2.) zasadnutí mestského zastupiteľstva, informuje TASR.

Stane sa tak v prípade neziskových organizácií, občianskych združení, kultúrnych inštitúcií, škôl či subjektov vykonávajúcich činnosť vo verejnom záujme, ktoré boli počas 2. vlny pandémie zatvorené či boli v obmedzenom režime. Magistrát chce odpustiť nájomné vo výške 50 % aj tým nájomcom nebytových priestorov, ktoré boli zatvorené alebo boli v obmedzenom režime počas predošlej vlny pandémie, avšak požiadali o odpustenie nájomného už po uplynutí termínu na podávanie žiadosti o dotáciu na úhradu nájomného stanoveného v 1. vlne pandémie.

COVID automat sa od pondelka zmení, až 19 okresov dostane čiernu farbu

 Podmienkou napríklad je, aby mesto neevidovalo ku koncom septembra 2020 pohľadávku a žiadatelia počas trvania obmedzení platili zálohy za služby spojené s užívaním predmetu nájmu, prípadne ich uhradili či uhradia v lehote 15 dní od doručenia oznámenia o odpustení nájomného. V prípade nesplnenia všetkých podmienok na odpustenie nájomného budú nájomcom podľa mesta povolené splátky.

Zdroje: TASR, Prezidentský palác

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech