Prezidentka Čaputová ratifikovala vstup Fínska a Švédska do NATO

  • Za vstupy oboch krajín hlasovala väčšina poslancov
  • Rozhodnutie teraz potvrdila aj prezidentka SR
Zuzana Čaputová po poklone pamiatke Alžbety II.
Facebook/Zuzana Čaputová
  • Za vstupy oboch krajín hlasovala väčšina poslancov
  • Rozhodnutie teraz potvrdila aj prezidentka SR

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu podpisom ratifikovala prístupové protokoly Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie. Urobila tak po tom, ako v utorok (27. 9.) odsúhlasil ich vstup do NATO parlament. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Obe škandinávske krajiny svojím vstupom a obrannými schopnosťami i kapacitami Alianciu ešte viac posilnia a zvýšia našu spoločnú odolnosť. Teším sa z našich nových spojencov,“ uviedla prezidentka.

Zdôraznila, že Fínsko aj Švédsko boli dlhodobo vojensky neutrálne a o vstup do NATO požiadali v obavách o vlastnú bezpečnosť po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu a vyvolalo bezprecedentnú bezpečnostnú krízu s dosahmi nielen v Európe, ale na celom svete.

Zelenú dal aj parlament

Vstup Fínska a Švédska do NATO bol schválený poslancami. Za vstup Švédska hlasovalo 124 zo 144 poslancov a za vstup Fínska 126 zo 143 poslancov.

Informáciu priniesla agentúra SITA s tým, že obe severské krajiny svoju žiadosť odôvodnili zásadnými zmenami v bezpečnostnom prostredí v Európe a potrebami posilniť vlastnú bezpečnosť a obranu po začatí ruskej invázie na Ukrajine vo februári 2022. 

Vojnoví fotografi zachytili tie najemotívnejšie zábery z Ukrajiny

Ako ďalej upozorňuje SITA, práve Slovensko bolo jednou z posledných krajín, ktorá ešte neodobrila vstup severských krajín do NATO. Po dnešnom schválení musí vstup krajín do NATO schváliť už len Maďarsko a Turecko.

Ratifikáciu príslušných protokolov k vstupu Švédska a Fínska do NATO odsúhlasila Vláda SR v júli tohto roka. Po schválení parlamentom ho prezidentka SR Zuzana Čaputová môže ratifikovať.

K hlasovaniu sa vyjadril aj minister obrany Jaroslav Naď, ktorý na sociálnej sieti uviedol, že rozšírenie NATO o tieto dve vojensky významné krajiny predstavuje jednoznačne aj posilnenie našej vlastnej obrany a bezpečnosti.

V príspevku tiež poďakoval poslancom. Konštatuje, že vyhral zdravý rozum nad nezodpovedným politikárčením. „Jednoznačná podpora zo strany poslancov je tiež dôležitým medzinárodným signálom našej podpory pre Severoatlantickú alianciu.“

Poslancom poďakoval aj predseda vlády Eduard Heger. „Vďaka tomuto rozhodnutiu Slovensko prispelo k tomu, že Severoatlantická aliancia sa rozšíri na 32 členov a jej obranyschopnosť sa výrazne posilní,“ konštatuje v stanovisku premiér.

Tento krok považuje za zodpovedný, pretože podľa jeho názoru musíme otvárať do Aliancie ďalším spojencom, pre ktorých mier a sloboda sú na prvom mieste. 

Poukazuje však tiež na to, že prijatie Fínska a Švédska do NATO má pre Slovensko aj širší rozmer. „Len prednedávnom sme oznámili príchod švédskej investície Volvo Cars v hodnote 1,2 mld. eur a prinesie nám 13-tisíc pracovných miest. Zároveň naše ministerstvo obrany nakupuje fínske obrnené vozidlá 8×8. Z tohto pohľadu je prijatie krajín do NATO len vyústením našej spolupráce,“ vysvetľuje. 

Zdroje: SITA, FB/Jaroslav Naď, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá