Pri Antarktíde sa podarilo vytvoriť najväčšie chránené územie na svete

  • Veľký úspech! Po niekoľkých rokoch sa oblasť Rossovho mora stala chránenou rezerváciou.
antcov
  • Veľký úspech! Po niekoľkých rokoch sa oblasť Rossovho mora stala chránenou rezerváciou.

Spoločenstvo štátov združených v Komisii pre ochranu živých antarktických morských zdrojov (Commission for the Conservation of Antarctic Marine Living Resources – CCAMLR) sa už dlhé roky usilovalo o vytvorenie morskej prírodnej rezervácie pri pobreží Antarktídy v oblasti Rossovho mora, kde žije viac ako 16-tisíc živočíšnych druhov, vrátane veľrýb, tuleňov, albatrosov, tučniakov a unikátnych rýb. Toto úsilie však v roku 2013 zablokovali Ukrajina a Rusko a v roku 2014 znova Rusko spolu s Čínou, keďže sa im na tomto území v rybolove veľmi darilo.

ros

Úsilie našťastie nevyšlo na zmar a tento rok sa podarilo vyhlásiť Rossové more za chránenú rezerváciu. Táto rezervácia sa tak stala najväčším morským chráneným územím sveta. Rozkladá sa na 1 550 000 km2, čo je asi dvakrát taká plocha, akú zaberá Španielsko.

czdroj:trover.com

Rossovo more bolo v minulosti vedcami označené za najnedotknutejší plytký oceán, ktorý sa na Zemi zachoval. K tomu, aby bola ochrana Rossovho mora konečne schválená, bola prijatá klauzula 35 rokov, čo znamená, že za 35 rokov budú musieť členovia CCAMLR znova rozhodnúť o jeho budúcnosti.

„K tomu, aby bola ochrana morí skutočne efektívna, musí byť dlhodobá. Je pred nami niekoľko desiatok rokov, ktoré musíme naplno využiť a uistiť sa, že rezervácia v Rossovom mori bude obnovená a že jej trvalej existencii nestojí nikto v ceste. Sme si úplne istí, že v roku 2051 to bude jednoduché rozhodnutie,“ poznamenal Chris Johnson, manažér WWF

2 Humpback whales under the bow Photo: Ben Wallis Location: Dallmann Bayzdroj fotografie:nathab.com
Víťazstvo pre Rosoovo more sa podarilo dosiahnuť po rozhodnutí Baraca Obamu, keď schválil rozšírenie morskej rezervácií na Hawaii s názvom  Papahanaumokuakea National Marine Monument. Tá bola až doposiaľ považovaná za najväčšie morské chránené územie na svete. Našťastie aj iné národy podnikli kroky k ochrane svojich národných vôd. Jedným z nich aj Chile, ktoré vytvorilo obrovský morský park okolo Veľkonočného ostrova alebo Veľká Británia, ktorá sa zaviazala k vytvoreniu chránených “Morských pásov” okolo svojich zámorských teritórií.

dzdroj fotografie:trover.com
Akokoľvek sú tieto nové chránené rezervácie obrovské, oceán je predsa len väčší. Aj keď sa toto leto Svetový ochranársky kongres zaviazal k ochrane 30 % našich oceánov do roku 2030, máme pred sebou k naplneniu tohto cieľa ešte dlhú cestu.
Veda hovorí jasným jazykom, oceánske rezervácie sú kľúčové pre ochranu biodiverzity, obnovu rybích populácií a zvyšovania odolnosti voči klimatickým zmenám.

zdroj:theguardian.com zdroj titulnej fotografie:inhabitat.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá