Pri možnej nákaze koronavírusom zohráva dôležitú úlohu genetika. Jedna krvná skupina je jedinečná

  • Vedci z biotechnologickej spoločnosti 23andMe zrejme prišli na to, prečo sú niektorí ľudia odolnejší voči koronavírusu
  • Predbežné výsledky ukazujú, že za tým, že sa nenakazíš koronou, stojí tvoja krvná skupina
Pixabay/Belova59, AhmadArdity
  • Vedci z biotechnologickej spoločnosti 23andMe zrejme prišli na to, prečo sú niektorí ľudia odolnejší voči koronavírusu
  • Predbežné výsledky ukazujú, že za tým, že sa nenakazíš koronou, stojí tvoja krvná skupina

O faktoroch, ktoré vplývajú na priebeh nákazy vírusom  SARS-CoV-2 sa rozpráva od prepuknutia pandémie. Najviac podľa vedcov na to vplýva najmä vek a zdravotný stav človeka. Nevysvetľujú však presne, prečo sa ľudia nakazia.

Od začiatku sa obrovská pozornosť upriamila na zisťovanie príčin, prečo u niektorých ľudí končí nákaza smrťou a iní, naopak, niekedy o svojej chorobe ani nevedia.

Vedci americkej biotechnologickej spoločnosti 23andMe začali v apríli štúdiu, ktorá mala zistiť úlohu genetiky pri nákaze. Skúmaním viac ako 750 000 ľudí dospeli k zaujímavému záveru. Krvná skupina 0 je mimoriadne odolná. 

Obrovský vplyv genetiky

Vedci sa snažili zistiť príčinu prejavov nákazy COVID-19. Kým jedna skupina nakazených osôb mala silné prejavy a bola vážne chorá, niektorí ľudia i napriek svojej nákaze mali minimálne príznaky. 

Ak by prišla druhá vlna koronavírusu, sme pripravení. K prísnym opatreniam sa už nevrátime, hovorí hlavný hygienik

Rozdiely v géne, ktorý ovplyvňuje krvnú skupinu človeka, je zároveň zodpovedný aj za to, ako osoba zvláda ochorenie. Viac ako 750 000 vzoriek ukazuje, že obzvlášť chránená je skupina 0. Títo ľudia majú nie len slabšie prejavy, jedinci s touto krvnou skupinou majú dokonca aj nižšiu šancu, že sa nakazia.

Ak máš teda krvnú skupinu 0, oproti ostatným existuje o deväť až osemnásť percent nižšia pravdepodobnosť, že budeš medzi nakazenými so silnými príznakmi. 

Najohrozenejšia skupina

Vedci skúmali aj viac ako 1 600 pacientov z Talianska a Španielska, ktorých ochorenie skončilo respiračným zlyhaním. Zistili, že pri skupine krvi typu A existuje až 50 % vyššia šanca, že nakazená osoba bude potrebovať pľúcny ventilátor. 

Podobný výskum na vzorke 2 000 pacientov vykonali aj lekári z Wu-chanu a Šen-čenu. Pri porovnávaní krvných skupín dospeli k záveru, že u ľudí s krvnou skupinou A sa prejavujú závažnejšie príznaky a choroba má ťažší priebeh. 

Zdroje: scmp.com, dailymail.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá