Priamo z postele budeš pozorovať hviezdy. Mladí Slováci postavili v malebnej dedine unikát s ohurujúcim výhľadom na hrad

  • Ekochatka, ktorá sa v noci mení na súkromné observatórium plné hviezd. Hviezdna noc je unikátny slovenský projekt
  • Ponúka netradičné ubytovanie s výhľadom na najväčší hradný komplex strednej Európy – Spišský hrad
Untitled design - 2021-12-27T084906.269
archív Hviezdna noc
  • Ekochatka, ktorá sa v noci mení na súkromné observatórium plné hviezd. Hviezdna noc je unikátny slovenský projekt
  • Ponúka netradičné ubytovanie s výhľadom na najväčší hradný komplex strednej Európy – Spišský hrad

Napriek tomu, že netradičné „domčeky“ nájdeme už hádam v každom slovenskom kraji. Na Spiši by si pred pár mesiacmi niečo podobné hľadal len márne. Podnikavá dvojica – Róbert a Mária zo Spišského Hrhova preto neváhali a postavili ho priamo v začínajúcich lesoch Slovenského raja.

Náš kraj dobre poznáme, vieme, čo môže ponúknuť. Spišský Hrhov je dedina, ku ktorej máme blízko a bývame tu. Vôbec sme nezapochybovali o výbere miesta pre Hviezdnu noc. Miesto, kde teraz stojí, je pre nás milovaným miestom, kde sme sa radi chodili prechádzať. Tam na kopci sa začal rodiť nápad vytvoriť jednoduchú kabínu, ktorá sa dokonalé prepojí s prírodou navôkol, ozrejmujú majitelia.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hviezdna noc (@hviezdnanoc.sk)

Svojpomocne s rodinou a priateľmi

Od prvej myšlienky až po sprístupnenie chatky ubehol už takmer rok. Rok, ktorý bol pre mladý pár vyčerpávajúci, ale zároveň nezabudnuteľný. Hviezdnu noc stavali svojpomocne, pomohla im však rodina a priatelia.

„Popri výstavbe sme chodili aj do práce. Róberta však obmedzila pandemická situácia, takže sa venoval veľakrát chatke od rána do večera. Keď sme tam náhodou neboli, tak sme sa o stavbe rozprávali, plánovali, vymýšľali, čo a ako urobíme,“ vysvetľujú.

„Jednoducho sme tým žili a nič iné sme nevideli, ani to, že bola niekedy poriadna zima. Naše myslenie bolo nastavené v režime ‚kto chce hľadá spôsoby’ a my sme veľmi chceli Hviezdnu noc,“ tvrdia zakladatelia s tým, že minidom je ich splnený sen.

„Je to súčasť nás, naše dielo. Náš domček máme veľmi radi a sme za naň vďačný. Veľakrát nechápeme, ako sme to dokázali,“ dodávajú. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hviezdna noc (@hviezdnanoc.sk)

Ekochatka inšpirovaná zahraničím

Celý projekt Hviezdna noc je v štýle prírodného materiálu – dreva. Pri výstavbe a úpravách dvojica dbala na farby a materiály, ktoré sú prírodné a šetrné k životnému prostrediu.

V chatke sa nachádza priestranná izba s masívnou posteľou, ktorá sa v noci mení observatórium. Zariadená je aj jednoduchou kuchynkou, kúpeľnou a krbovou pieckou. Vonku pod chatkou sa tiež nachádza externá solárna sprcha.

„Celá chatka je zariadená jednoducho, avšak je tam všetko, čo  potrebujete pre dokonale strávený čas. Vtedy si človek uvedomí, že v dnešnej dobe, kedy je ponuka veľmi široká, človek nepotrebuje veľa, aby sa cítil spokojne a oddýchol  si,“ objasňujú majitelia, ktorí sa pri výstavbe minidomu inšpirovali zahraničnými projektmi.

Ubytovať sa môžu max dve osoby. Od pondelka do štvrtka je cena za noc 100 eur. Počas víkendu je cena o 10 eur drahšia. Ak v tomto krásnom prostredí túžiš stráviť Valentína či Silvestra, tak musíš do vrecka siahnuť trochu hlbšie. Valentínska noc stojí 200 eur, silvestrovská je 250 eur.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hviezdna noc (@hviezdnanoc.sk)

Priestor na dobitie vlastných bateriek 

Ide o pokojné miesto plné minimalizmu, ktorého filozofiou je stíšiť sa, žiť jednoduchšie, tešiť sa z prítomného okamihu a pozorovať okolitú prírodu. Telefón či notebook ti bude v chatke len na škodu. Wifi tam budeš „chytať“ len márne. Je to priestor na dobitie svojich vlastných bateriek za krátky čas, hovorí mladá dvojica. 

„Domček Hviezdna noc je  jedinečný tým, že je vyrobený našimi rukami celý z dreva na výnimočnom mieste. Na mieste, ktoré umožni  zažiť prebúdzanie a rannú kávu s výhľadom na Spišský hrad. V jasnú noc môžeš priamo z postele pozorovať hviezdne nebo. Presne tento prvok vytvára náš domček špeciálnym, preto nesie aj tento špeciálny názov. Názov, ktorý veľa prezrádza, ale zažiť ho musíš už prísť,“ opisujú zakladatelia. 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hviezdna noc (@hviezdnanoc.sk)

Hrad, kaštieľ i lesná sauna

Okolie Hviezdnej noci ponúka aj množstvo zážitkov. „V centre Spišského Hrhova je kaštieľ s parkom, v ktorom je krásne. Blízko je aj historické mesto Levoča, ktoré ponúka množstvo  zaujímavých pamiatok. Netreba zabudnúť ani na Spišský hrad, Dreveník, Spišské Podhradie či Sivú bradu. Neďaleko chatky sa tiež nachádza aj rozhľadňa na Medveďom vrchu, ktorá ponúka výhľad na široké okolie – Vysoké Tatry, Levoču a okolité dediny,“ ozrejmujú rodáci zo Spišského Hrhova.

V blízkosti rekreačnej chatky Hviezdna noc sa nachádza aj ocenený architektonický skvost Lesná sauna. „Saunu postavil sociálny podnik Hrhovské služby, s. r. o. Názov bol jasný hneď, ako sme sa prvý raz prišli pozrieť do tejto lokality. Stojí na čistine na okraji lesa,“ hovorí pre Startitup Lívia Gažová, jedna zo spolupracovníčok wellness artefaktu a aktivistka.

„Pobyt v saune je bezplatný, no privítame dobrovoľný príspevok na údržbu, keďže vyžaduje určitý servis. O saunu sa stará správca priamo z obce,“ dodáva Lívia s tým, že pri výstavbe sa spolu so svojim tímom inšpirovali nielen zo Škandinávie, kde sú takéto sauny viac než bežné, ale predovšetkým od malej slovenskej obce Dúbravica, kde už takáto sauna pod horou Medvedinec stojí.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Hviezdna noc (@hviezdnanoc.sk)

Do budúcna dvojica plánuje prinášať príjemné ubytovacie služby v lone prírody a únik od každodenného zhonu a povinností. Do iných slovenských miest či zahraničia však postaviť podobný koncept neplánuje.

„To nám vôbec nenapadlo. Spišský Hrhov je pre nás domovom, kde chceme žiť, takže voľba bola jednoduchá a jasná.  Samotná dedina má potenciál, dokáže veľa ponúknuť. Bonusom sú aj okolité miesta, ktorými je náš Spišský región bohato posiaty,“ vyjadril sa mladý pár pre Startitup.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie