Príbeh kozmetickej magnátky: Na konte mala 40 miliárd dolárov, svojmu priateľovi darovala ostrov. Zbavili ju svojprávnosti

  • Liliane Bettencourtová na sklonku života nespoznávala ani najbližších
  • Počas svojho života však pomohla vybudovať kozmetické impérium L'Oréal
Liliane Bettencourt
Liliane Bettencourt, Instagram/gossiproomoff, Instagram/jetsettersbr
  • Liliane Bettencourtová na sklonku života nespoznávala ani najbližších
  • Počas svojho života však pomohla vybudovať kozmetické impérium L'Oréal

Liliane Henriette Charlotte Schuellerová sa narodila 21. októbra 1922 v Paríži. Jej matka bola profesionálnou klaviristkou a otec pracoval ako chemik. Keďže bola jedináčikom, od oboch rodičov sa jej dostávalo veľkej pozornosti.

Vo veku 5 rokov však o svoju milovanú mamu prišla a stala sa polosirotou. Na otca sa upínala čoraz viac a ich vzájomné puto silnelo.

K biznisu pričuchla už ako dieťa, otec však budí vášne dodnes

Eugène Schueller, Lilianin otec, bol veľmi podnikavý muž. Jeho spoločnosť sa zaoberala výrobou farieb a aj napriek nepriaznivým časom sa postupne rozrastala.

Eugène ho teda rozšíril o niektoré druhy kozmetiky. Nakoľko Liliane trávila po otcovom boku veľmi veľa času, ku kozmetickému biznisu prirodzene inklinovala aj ona. 

Ako 15-ročná sa k otcovi pripojila ako „učeň“. V tom čase už boli výrobky kozmetickej značky L’Oréal dostupné v 17 krajinách. Lilianie okúsila aj ako chutí práca v továrni. Prešla si totiž lepením etikiet, miešaním kozmetiky a inou manuálnou prácou.

The New York Times uvádzajú, že Lilianine detstvo bolo za oponou plné tajomstiev. Povráva sa, že otec sympatizoval s nacistami a získaval majetok, ktorý pôvodne v Nemecku odobrali Židom.

V 30. rokoch 20. storočia mal podporovať aj francúzsku fašistickú organizáciu, ktorá sa stretávala v parížskom sídle spoločnosti L’Oréal. Schueller založil vojnové hnutie proti boľševizmu, judaizmu a slobodomurárom.

Trestnému stíhaniu sa úspešne vyhol len vďaka zásahom politických spojencov, vrátane jeho budúceho zaťa. V roku 1950 sa totiž Liliane Schuellerová vydala za Andrého Bettencourta.

Keď pán Schueller v roku 1957 zomrel, dcére zanechal niekoľko miliárd aj kontrolný podiel v spoločnosti L’Oréal. Lili tak prebrala post riaditeľky a obrovskú mieru zodpovednosti.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ⚜️ Madameei ⚜️ (@madameei)

Najprv s otcom, potom s vlastnou dcérou

Pod jej rukami sa z L’Oréalu stával svetový gigant. Neskôr kúpila konkurenčné značky ako Lancome, Garnier, Biotherm či mnoho ďalších a začala tvoriť najväčšiu svetovú kozmetickú spoločnosť.

Neskôr, konkrétne v roku 1974, vymenila väčšinu svojich akcií za trojpercentný podiel v spoločnosti Nestlé.

Jej osobný život sa rozvíjal rovnako pozitívne, ako obchody pod jej vedením. Liliane sa narodila dcéra Françoise. Mnohí ju označovali za intelektuálku, ktorá presedela hodiny za klavírom.

Dcéra sa neskôr vydala sa za Jean-Pierre Meyersa, vnuka rabína zabitého v Osvienčime. Následne prijala náboženstvo svojho manžela a vychovávala tak aj svojich synov.

The Guardian uvádza, že Liliane spolu s dcérou v roku 1987 založila nadáciu Bettencourt Schueller Foundation, prostredníctvom ktorej každoročne rozdávali milióny na podporu umenia, lekársky výskum a vzdelávanie.

Svoje peniaze však často investovala aj do vlastných záľub. Lilianie bola zberateľkou umenia. Portál The Famous People dokonca uvádza, že jej zbierky mali hodnotu viac ako 20 miliónov eur. Na stenách jej príbytku by si našiel diela od maliarov ako je Giorgio de Chirico, Fernand Léger, Picasso či Girodet.

Drahé diela však nie sú jedinými kúskami odrážajúcimi luxus, v ktorom žila. Vlastnila totiž niekoľko domov, jácht a šperkov.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa JETSETTERS (@jetsettersbr)

Adoptuj si ma…

Ako mnohí iní miliardári, ani Liliane sa nevyhla škandálom. Najväčší začal naberať grády najmä po smrti jej manžela Andrého v roku 2007.

Hlavný aktér sa ale objavil už v roku 1987. Reč je o charizmatickom fotografovi François-Marie Banierovi. Francúzky homosexuál padol do oka miliardárke počas jedného z fotení. Nie však po sexuálnej stránke, hovoríme skôr o pute, ktoré bolo založené na spoločných dialógoch a trávení voľného času.

Aktivity, ktoré Liliane vykonávala po jeho boku, išli poriadne do peňazí. Vďaka svojej známej získal majetok v hodnote približne 1,3 miliardy eur, ostrov na Seychelách aj obrazy od Picassa.

Portál Vanity Fair poukazuje na konflikt, ktorý nastal medzi Liliane a jej dcérou, veľkou odporkyňou praktík matkinho priateľa. Miliardárka vraj uvádzala, že hnev dcéry považuje za prejav nevďačnosti.

Český Reflex zas uvádza, že ľudia, ktorí boli s Liliane v bezprostrednom kontakte, tvrdili, ako sa ju Banier snaží presvedčiť, aby si ho adoptovala ako syna, ktorého nikdy nemala.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa BRUNEBLONDE (@bruneblonde_official)

Zbavená svojprávnosti

Dcéra Françoise sa teda rozhodla konať. Podala na súd žiadosť o zbavenie svojprávnosti jej matky. Podložila ju nahrávkami, ktoré zabezpečil komorník Pascal Bonnefoy.

Do pracovne položil diktafón, na ktorý zaznamenal všetky potrebné rozhovory, ktoré Liliane viedla. Miliardárka si však stála jasne za svojím názorom. Neustále tvrdila, že peniaze môže míňať, ako uzná za vhodné.

Rovnako tiež pristupovala k vyšetreniam, ktoré spočiatku dlhú dobu odmietala. Blízki totiž nadobudli dojem, že môže trpieť demenciou a Alzheimerovou chorobou.

Súd ju napokon svojprávnosti zbavil v roku 2011.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Gossip Room (@gossiproomoff)

Jej dcéra ostáva najbohatšou

Liliane strávila posledné roky života zahalená v hmle s názvom Alzheimer. Spoločnosť jej okrem obľúbených psov robili najmä opatrovatelia a zamestnanci. Aj keď žila v pohodlí svojho sídla v štýle art deco na luxusnom parížskom predmestí Neuilly-sur-Seine, bola pod prísnou kontrolou vlastnej dcéry.

Zostávala držaná v izolácii a nemohla sa vídať ani so svojimi najbližšími priateľmi. Neskôr už nespoznávala ani dcéru Françoise a dvoch vnukov.

Pokiaľ ide o Baniera, ktorého nevidela od roku 2010, nespoznávala ani jeho meno. V roku 2017 Françoise prostredníctvom komuniké oznámila, že jej matka v pokoji zomrela.

K septembru 2017 dosahoval majetok Liliane Bettencourtovej odhadovanú čistú hodnotu 40,9 miliárd dolárov. Vďaka dedičstvu, ktoré po sebe zanechala, je dnes jej dcéra najbohatšou ženou sveta. Forbes pred pár dňami uviedol, že jej majetok dosahuje 73,6 miliárd dolárov.

Zdroje: The New York Times, theguardian.com, The Famous People, Vanity Fair, Reflex, forbes.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech