Pribudlo 1 162 prípadov. Hospitalizácie stúpajú, no rovnako aj prepustenia, informujú analytici

  • Pribudlo 1 162 prípadov
  • Počet zaočkovaných osôb pribúda, aj keď pomalým tempom
aktualna sprava
  • Pribudlo 1 162 prípadov
  • Počet zaočkovaných osôb pribúda, aj keď pomalým tempom

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 162 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich viac ako 72 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 154 pozitívnych, takmer 72 % z nich sa doteraz nezaočkovalo. Včera bolo ukončených 7 508 RT-PCR vyšetrení a 8 516 antigénnych testov, informuje Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (311), nasleduje Žilinský (201), Trenčiansky (157), Trnavský (151), Bratislavský (141), Košický (111), Banskobystrický (73) a Nitriansky (17).

V nemocniciach je hospitalizovaných 787 pacientov, potvrdené ochorenie má 722 ľudí. Spomedzi hospitalizovaných nie je vôbec zaočkovaných alebo len čiastočne zaočkovaných 83,82 %. Na JIS je 90 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 77 osôb.

Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 2 osoby. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 731 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 488.

Pomalý rast

Všetky okresy na severe za Tatrami naďalej rastú, ale Bardejov bude budúci týždeň kulminovať v 14-dňovej incidencii a čoskoro čakáme zlomenie krivky. Čím vyššie, tým lepšie, zlom bude mať šancu byť zásadný a trvalý,“ informovali Dáta bez pátosu počas včerajšieho večera.

Na svojej sociálnej sieti poukázali aj na to, že druhým krajom s vysokými číslami je Žilinský kraj. Podľa ich slov sú príjmy v slovenských nemocniciach síce vysoké, no rovnako vysoké sú aj prepustenia z nich. Podľa dátových analytikov je tak „netto“ rast pomalý a povzbudivý.

Brzdenie v náraste počtu pozitívnych prípadov sa zrkadlovo opakuje aj v brzdení rastu počtu pacientov. Niektorí asi tento fakt nevidia, my ho vidíme úplne jasne v 7-dňových priemeroch,“ objasňujú Dáta bez pátosu.

Podľa nich sa totiž za posledných 15 až 20 dní tempo rastu oboch parametrov v 7-dňových priemeroch dostalo na polovičku. V prípade pozitívnych z 52 % na 26 % a v prípade hospitalizovaných zo 78 % na 34 %.

Rúško

Test neodkladaj

Dátoví analytici tiež na sociálnej sieti uviedli, že hospitalizovanými osobami sú zväčša neočkovaní (75 %).

Možno hrdosť im pri ťažkostiach nedovolí si pripustiť, že majú COVID. Pochopiteľné a rozumieme tomu. Neváhajte si ale urobiť pri príznakoch rýchlo AG test, to je naša rada,“ hovoria analytici.

Tí ďalej poukazujú na trend odkladania testu o niekoľko dní aj pri príznakoch. Následne sa ľudia objednajú, otestujú a dostanú pozitívny výsledok.

V dôsledku Delty sú ťažkosti podľa ich slov väčšie a progres rýchlejší. Objavia sa teda „neskoro“ v štatistike pozitívnych, ale veľmi rýchlo aj v štatistike hospitalizovaných.

„Keď pozeráme na nárasty počtu príjmov, tak sú to príjmy z nedávnych pozitívnych testov. Nie spred 12 dní a ani spred 10 alebo 8 dní. Nám to vychádza spred 4 – 7 dní,“ objasňujú.

Analytici teda zastávajú názor, že ak sa spomalí tempo rastu pozitívnych, veľmi skoro sa spomalí aj tempo rastu príjmov do nemocníc. Dodávajú, že pokles a zmena tempa u hospitalizovaných dnes už nemešká za poklesom a zmenou tempa pozitívnych viac ako pár dní.

Lepšie niečo, ako nič

Pozitívnou správou je, že sa zvyšuje aj počet zaočkovaných. Podľa analytikov je každé 1 % zaočkovanosti, zvlášť seniorov, prínosom a dobrou správou pre nemocnice. Za posledné 2 týždne sa zaočkovalo priemerne 16-tisíc ľudí za týždeň. V týždňoch predtým išlo len o 13-tisíc obyvateľov. Ako uviedli analytici – keď neprší, aspoň kvapká.

Dáta bez pátosu v závere uvádzajú, že priemer úmrtí ale pôjde vyššie. „Z počtov 10 – 12 sa dostaneme na násobky, ale nemyslíme si a nevychádza nám na špičke 100 úmrtí denne. Tie násobky by nemali byť viac ako 3 – 4,“ hovoria analytici.

Zdroje: Facebook/Dáta bez pátosu, nczisk.sk, Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK