Pribudlo 118 prípadov. V zaočkovaných okresoch umierajú ľudia na Covid až o 80 % menej

  • Na Slovensku pribudlo 118 prípadov koronavírusu a 3 úmrtia
  • CDC zverejnilo obrovskú štúdiu, ktorá dokazuje účinnosť očkovania
očkovanie, Pfizer, Covid
TASR/Radovan Stoklasa
  • Na Slovensku pribudlo 118 prípadov koronavírusu a 3 úmrtia
  • CDC zverejnilo obrovskú štúdiu, ktorá dokazuje účinnosť očkovania

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 118 pozitívne testovaných ľudí z vykonaných 890 RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 137 620, pričom takto bolo pozitívne testovaných už celkovo 1 788 452 osôb.

Stabilná situácia

V nemocniciach je hospitalizovaných 258 pacientov, ich počet sa oproti včerajšiemu dňu nezmenil. 134 z nich nemá žiadne očkovanie a u 38 očkovací status nepoznáme.

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 080.

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 679, za predchádzajúci deň pribudli iba 4 zaočkované osoby. Informuje NCZI.

Zaočkované komunity žijú dlhšie

Ministerstvo zdravotníctva pripomína, že aj na Slovensku sa často objavovali pochybnosti o účinnosti vakcín a dokonca sa šírili falošné informácie o ich škodlivosti. Väčšinou tí istí ľudia propagovali samotnú infekciu ako prevenciu pred chorobou pričom tvrdili, že ide o „chrípočku“ a že Covid nie je nebezpečnejší od tohto bežného ochorenia.

Kým v raných fázach pandémie boli tézy o ‚nízkej miere smrtnosti’ často podkladané zlým vyhodnocovaním malého počtu dát, dnes sa môžeme na dopady vírusu SARS-CoV-2 pozrieť s odstupom vyše dvoch rokov. Tvrdenia o jeho ‚neškodnosti’ vyvracia fakt, že si pandémia COVID-19 vyžiadala napr. len v USA už vyše milióna evidovaných obetí, čo je výrazne viac, než celkový počet úmrtí spôsobených španielskou chrípkou v rokoch 1918 – 1919, pričom pri nej išlo o najhoršiu pandémiu novodobej histórie,“ vysvetľuje rezort zdravotníctva.

V príspevku ministerstvo dodáva, že pandémia Covidu v pomere k počtu obyvateľov nepredbehla tzv. španielsku chrípku, mohlo sa tak stať, ak by sme nemali vedu a vakcíny.

Rezort dáva do pozornosti najnovšiu štúdiu účinnosti vakcín od CDC, ktorú uverejnili v prestížnom časopise BMJ. Štúdia analyzovala viac ako 30 miliónov prípadov nákazy COVID-19 v 2 558 okresoch v USA, v období od decembra 2020 do decembra 2021.

Zo štúdie zreteľne vyplýva: čím vyššia zaočkovanosť populácie v danom okrese, tým nižšia incidencia prípadov a úmrtí. V okresoch s vysokou zaočkovanosťou bola pozorovaná vyše 80 % redukcia mortality oproti okresom, ktorých populácia bola prevažne nezaočkovaná. Čím nižšia zaočkovanosť v danej komunite, tým viac obetí si v nej Covid vyžiadal. Očkovanie zachraňuje životy,“ konštatuje ministerstvo.

Zdroje: NCZI, MZSR, BMJ/CDC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá